Kako prepoznati rak jajnika?

Ono što je najviše zbunjujuće je da se svi simptomi koji upućuju na rak jajnika javljaju i kod žena koje nemaju rak jajnika, što otežava prvotnu dijagnozu...

Kako prepoznati rak jajnika?

Na 100.000 žena u prosjeku svaka 15. će oboljeti od raka jajnika, koji se po učestalosti nalazi iza raka grlića maternice i endometrija, dok je smrtnost žena koje obole veća nego u druga dva slučaja. Iako, od raka jajnika najčešće obole žene u menopauzi, između 50. i 60. godine života, on se naravno može javiti kod žena svih životnih dobi i skupina, iako rjeđe.

U nekim slučajevima, žene neće imati nikakve rane simptome bolesti koji bi mogli indicirati da nešto nije u redu, no većina žena će ipak imati određene simptome – česti osjećaj nadutosti, bol u predjelu trbuha i pelvisa, manjak apetita i brzi osjećaj sitosti za vrijeme jela, urinarni problemi, kao što je nagla potreba za mokrenjem i česte potrebe za mokrenjem.

Ukoliko se jedan ili više tih simptoma javljaju više od dva do tri puta na tjedan, predlažemo da napravite pregled. Naravno, neki od tih simptoma mogu biti više ili manje uobičajeni kod nekih žena pa često dulje vrijeme čekaju da shvate da možda zaista nešto nije u redu i odu na određeni pregled.

Primarni simptomi

Zbog toga je vrlo važno da svaka žena poznaje svoje tijelo i prepozna kada se u njima događa nešto ozbiljnije od, primjerice, uobičajene upale mjehura, nadutosti zbog određene hrane i sl. Ono po čemu se mogu još prepoznati simptomi je što započnu vrlo naglo, te su jednostavno drugačiji od uobičajenih menstrualnih ili probavnih bolova i smetnji. Također, simptomi se javljaju svaki ili gotovo svaki dan i ne prolaze.

Od simptoma, još se mogu javiti – umor, probavne smetnje, bolovi u leđima, bolovi za vrijeme spolnog odnosa, zatvor te promjene u menstrualnom ciklusu. Ono što najviše zbunjuje je da se svi ti simptomi javljaju i kod žena koje nemaju rak jajnika, što otežava prvotnu dijagnozu.

Tijek bolesti

Rak jajnika počinje se širiti kada maligne stanice uđu u prostor abdomena, te se šire na druge organe na tom području. U već naprednoj fazi, rak se širi na limfne čvorove i cijelo tijelo, te vrlo često dolazi do otkazivanja bubrega ili pluća.
Naravno, rak jajnika ne mora biti ishodišna točka, on se na jajnike može proširiti s grudi, želuca, debelog crijeva te maternice.

Laparoskopska operacija provodi se kako bi se utvrdilo boluje li osoba stvarno od raka, kako bi se započelo liječenje, te  zbog određivanja stadija raka s biopsijama uzetog tkiva, peritonealne tekućine i limfnih čvorova.
Dugoročna prognoza bolesti ovisi o stadiju u kojem se rak nalazi kada je započelo liječenje.

Tko spada u rizičnu skupinu?

  • Žene u čijoj obitelji postoje osobe koje su oboljele od raka općenito ili pak od raka jajnika. Naime, između 10 i 20 posto žena koje obole od raka jajnika imaju osobu u užoj obitelji koja je oboljela od raka jajnika ili raka dojke. Osim toga žene u ovoj rizičnoj skupini imaju veće šanse da obole od raka jajnika u mlađoj životnoj dobi kao što su rane 40-te. Žene kojima je otkrivena mutacija gena BRCA1 u BRCA2 imaju između 16 i 60 posto šanse da obole od raka jajnika.
  • Žene starije dobi – najčešće obole žene u menopauzi nakon 50-te godine života
  • Žene koje nikada nisu imale djecu
  • Žene kojima je menstrualni ciklus započeo prije 12-te godine života i žene kojima je menopauza započela kasnije nego što je uobičajeno. Naime, što više menstrualnih ciklusa imate, to su veće šanse za razvijanje raka jajnika.
  • Žene koje ne mogu zatrudnjeti - žene koje ne koriste zaštitu od začeća i seksualno su aktivne, a ne mogu ostati trudne, imaju veće šanse da razviju rak jajnika.
  • Žene koje koriste estrogen ili hormonalnu terapiju – određena istraživanja su pokazala da žene koje koriste određene hormonalne terapije, imaju malo veću šansu da obole od raka jajnika. Zbog toga, mnogi ginekolozi ne preporučaju hormonalne terapije u vrijeme menopauze ili prepisuju vrlo male doze, radi smanjivanja simptoma, te ne preporučuju dugo korištenje.


Što poduzeti?

Ako spadate u rizičnu skupinu i ako imate simptome koji ne prestaju, nemojte čekati, dogovorite pregled čim prije.
Kome se možete obratiti?

1. Liječniku opće prakse
2. Ginekologu
3. Doktoru opstetricije
4. Internisti
5. Onkologu.

(vam)