Kako održavati povoljan pH organizma?

Nije pretjerano teško prepoznati da vam je pH organizma poremećen i da je vrijeme za promjenu kako biste sačuvali zdravlje…

Kako održavati povoljan pH organizma?

Već je poznato da je za zdravlje organizma vrlo važan kakav je njegov pH. Isto tako, poznato je da je za organizam poželjnije lužnato, a ne kiselo okruženje, jer ono je podložnije razvoju raznih bakterija, virusa, gljivica, pa prema tome i raznih bolesti.
No, kako prepoznati kakav vam je pH organizma i na koji način ga vratiti da bude povoljan te da se posljedično osjećate dobro i budete zdravi?

Jedete mnogo procesuirane hrane

Često konzumiranje procesuire hrane te hrane bogate šećerom može narušiti vaš pH, što može dovesti do čestih virusnih i bakterijskih obolijevanja, te pojave gljivičnih oboljenja, koje se prekomjerno množe u kiselom okruženju.

Ne konzumirate dovoljno citrusnog voća

Iako zvuči nevjerojatno, citrusno voće ima alkalni efekt na organizam, što pomaže u regulaciji pH, pa tako i poboljšanju imunitetnog sustava, a i cjelokupnog organizma. Svaki dan u vodu dodajte malo limuna, naranče, grejpa i sličnog voća što uvelike može pomoći organizmu i ravnoteži.

Ne konzumirate dovoljno tekućine

Premali unos tekućine ili pak pretjerano konzumiranje slatkih napitaka može dovesti do povećane kiselosti organizma. Kada je u pitanju hidratizacija organizma, najbolje je jednostavno piti vodu u koju za okus možete dodati citrusno voće.

Testirajte svoj pH

S pomoću trakica za testiranje pH i malo sline možete saznati kakav vam je pH – kiseo ili lužnat. Idealni pH za organizam je sedam. Uvijek je bolje da je više lužnat nego kiseo.

Jedete previše životinjskih proteina

Prekomjerno konzumiranje životinjskih proteina može dovesti do povećane kiselosti organizma. Zbog toga je vrlo je važno da uz meso i mesne prerađevine konzumirate i povrće, posebno ono svježe, primjerice u obliku salata. Također, ako ste ljubitelj mesa, pobrinite se da barem jedan do dva dana u tjednu ne jedete meso, nego prehranu bazirate na voću, povrću i žitaricama.

Ne jedete svježe povrće

Povrće najviše svojih svježih sastojaka sadržava kada je u sirovom stanju, pa tako u tom stanju najbolje pomaže u alkalnosti organizma. Uklopite svježe voće i povrće u svakodnevnu prehranu.

Premalo kalija u organizmu

Kalij je vrlo važan mineral kada je u pitanju održavanje alkalnosti organizma. U slučaju njegova manjka može doći do prevelike kiselosti organizma. Kako biste osigurali dovoljne količine kalija, jedite citrusno voće, bobičasto voće, krumpir, kruške i dinje.

Ne spavate dovoljno

Stručnjaci tvrde da kiseli pH organizma može dovesti do problema sa spavanjem, pa čak i nesanice. Pravilna prehrana, bogata magnezijem i kalcijem, može pomoći u vraćanju povoljnoga lužnatog pH i boljem snu.