Kako možeš prestati biti svoja najstroža kritičarka

Nekada kritiziranje same sebe može biti korisno, te ti pružiti potrebnu dozu realnosti, no nekada to može prijeći u destruktivnu naviku

Kako možeš prestati biti svoja najstroža kritičarka

Nekada te onaj mali glas u tvojoj glavi uvjeri da si najbolja verzija same sebe, a nekada ti govori da si najgora osoba ikada. Oboje je laž, no nekada se osjećaš kao da je to točno, posebno na dane kada se ne osjećaš potpuno svojom

Image

Pokazalo se da je jedna od najvažnijih stvari za dug i sretan život – optimizam


Kritiziranje same sebe može biti korisno zato što ti pruža dozu realnosti, no nekada to prelazi u potpuno destruktivnu naviku koja uništava tvoj napredak na poslu i u odnosima s drugim ljudima, ali najviše- u odnosu sa samom sobom. 


via Giphy


No, kako postići savršeni balans u vlastitim mislima? Kako zadržati realnu sliku o tome koji glas govori istinu, a koji ne? Donosimo ti znakove koji pokazuju jesi li svoja najgora kritičarka i što možeš napraviti po tom pitanju. 

1. Promatranje


"Obrati pozornost na dijalog koji se odvija u tvojoj glavi.", savjetuje psihologinja Amy Morin, autorica knjige "13 Stvari koje jake žene ne rade".
Nazivaš li se pogrdnim imenima? Govoriš li sama sebi da ne radiš dovoljno i da nikada nećeš uspjeti bez obzira na sve ostalo? Ako ti se ovo događa pokušaj razumjeti obrazac kada, zašto i koliko često se to događa. Ovako retoričko ponašanje ne znači da osuđuješ, zapravo samo promatraš. 

Kako bi dobila širu sliku o svom potencijalno destruktivnom ponašanju, pokušaj sve te misli zapisati na papir. Na ovaj način ćeš biti prisiljena zaista se svjesno suočiti s onim što radiš sama sebi. 

via Giphy

2. Procjena


Svaki put kada se nađeš u situaciji da samu sebe napadaš negativnim i destruktivnim mislima pokušaj se zapitati odakle dolazi sve to. Koji je izvor ovih toksičnim misli koje tako loše utječu na tebe i tvoje sposobnosti? Na ovaj način ćeš otkriti jesu li utemeljene na realnim razlozima ili nisu. 

Često razgovor sa samom sobom nije koristan nego preuveličavaš sve zbog straha i panike koje ti blokiraju psihički rast i razvoj. Kada se nađeš u takvom raspoloženju probaj se zapitati pomažeš li sama sebi s tim razgovorom koji trenutno vodiš sama sa sobom, te daje li ti taj razgovor energiju ili te iscrpljuje.
Pokušaj promijeniti perspektivu tako što ćeš se zapitati bi li takve stvari mogla reći svojoj prijateljici. Često smo puno kritičniji prema sebi nego prema drugima. Isto tako nikome ne bi dopustila da te verbalno zlostavlja, pa nemoj to dopustiti ni sebi.


via Giphy

3. Izbjegavaj osuđivanje


U nekim fazama u životu nam je potrebna zdrava doza discipline koju ćemo sami provoditi nad sobom. No, u tim trenutcima ne smiješ zaboraviti empatiju rezerviranu za samu sebe.
Pokušaj promijeniti način razmišljanja. Umjesto da misliš kako si loša osoba, radije pomisli da si samo napravila lošu odluku, te budi sretna što si dovoljno svjesna da to primjećuješ.  Ne zaboravi da je motivacija najbitnija za uspjeh u svim područjima života. 


via Giphy