Kako izbjeći putničke bolesti?

Ako idete na put, ne zaboravite se cijepiti ako je to potrebno

Kako izbjeći putničke bolesti?

S proljećem dolaze i planovi o putovanjima. Sunce potiče na maštanje o nekoliko dana odmora. Ako to financije dopuštaju, putovanje zamišljate što dalje, južnije i atraktivnije. Ako se odlučite za udaljenije turističke destinacije, pogotovo one egzotične, na vrijeme se informirajte o prevenciji putničkih bolesti, doznajte koji su najvažniji savjeti liječnika kako biste tijekom puta izbjegli ili smanjili rizike za zdravlje.

Preventivne mjere prije putovanja

Iz Službe za epidemiologiju Hrvatskoga zavoda  za javno zdravstvo podsjećaju da svako putovanje mijenja uvjete okoline na koje smo navikli, i zato je povezano s određenim zdravstvenim rizicima. To pogotovo vrijedi u današnje vrijeme, kada postoje mogućnosti brzog putovanja i u najudaljenije dijelove Zemlje. Ne mora se odmah raditi o tropskim bolestima. Čak ako putujete u neku od susjednih zemalja, na putovanjima smo često podložniji bolestima. Prije odlaska na put potrebno je informirati se o mogućim rizicima koje ono donosi, te provesti preventivne zaštitne mjere.

Kako biste rizike sveli na najmanju moguću razinu, posavjetujte se sa specijalistom epidemiologom u ambulanti za cijepljenje prije odlaska na put – najbolje 4 do 6 tjedana prije putovanja, no ako to niste u mogućnosti, vrijedno je čak i dan prije puta potražiti savjet. „Specifični savjeti o obveznim i preporučljivim cijepljenjima i o potrebi za preventivnim uzimanjem lijekova ovise o odredištu, trajanju putovanja, uvjetima smještaja, razlozima putovanja, sezoni putovanja i trenutnoj epidemiološkoj situaciji, te se mogu donijeti tek na temelju izravnog razgovora putnika i liječnika epidemiologa u ambulanti za cijepljenje“, napominju u Službi za epidemiologiju, kojoj se možete obratiti u vezi prevencije i cijepljenja.

Obavezno cijepljenje protiv žute groznice

U Centru za cijepljenje i prevenciju putničkih bolesti provode se neobavezna cijepljenja odraslih osoba i djece, uz izdavanje potvrde o cijepljenju, odnosno međunarodnog certifikata o cijepljenju (za putnike). Dostupna su cjepiva protiv difterije-tetanusa, gripe, hepatitisa A, hepatitisa B, HPV-a, kolere, krpeljnog meningoencefalitisa, meningoencefalitisa, ospica, pneumokokne bolesti,rubeole, tetanusa, trbušnog tifusa, vodenih kozica,zaušnjaka. Obavezna su cijepljenja putnika protiv žute groznice  i meningitisa. Centar za cijepljenje i prevenciju putničkih bolesti Službe za epidemiologiju nalazi se na Mirogojskoj cesti 16, u Zagrebu, a za dolazak nije potrebno prethodno naručivanje.

Image


Žuta groznica u Africi i Južnoj Americi

Ova se bolest javlja u zemljama tropskog pojasa Južne Amerike i Središnje Afrike. Ukoliko dakle planirate putovati u Brazil, Peru, Boliviju ili neku drugu zemlju s tog područja, morate se cijepiti protiv žute groznice koju uzrokuje komarac. Žuta groznica je teška virusna zarazna bolest koju prenose komarci. Zbog oštećenja stijenki malih krvnih žila kao i zbog poremećaja u zgrušavanju krvi koje uzrokuje virus, dolazi do krvarenja u mnogim organima. Smrtnost od žute groznice kreće se od 20-50 posto.

Postoje dva tipa bolesti, gradski i prašumski tip. Gradski tip bolesti javlja se u epidemijskom obliku, a prenosi je komarac. Kod prašumskog tipa bolest se javlja kao enzootija, odnosno, prenosi se među majmunima putem raznih vrsta komaraca, dok čovjek oboli ukoliko bude izložen ubodu komarca. Pri putovanju u navedene rizične krajeve preporuča se cijepljenje. Prema uputama Svjetske zdravstvene organizacije cijepljenje je obavezno kod putovanja u ruralna (izvangradska, prašumska) područja. Cijepi se jednom dozom cjepiva, koje pruža vrlo dobru zaštitu kroz 10 godina. Cijepljenje protiv žute groznice se provodi u epidemiološkoj službi Zavoda za javno zdravstvo pojedinih županija, i plaća se.

Međunarodna potvrda o cijepljenju

Prema propisima Svjetske zdravstvene organizacije, za putovanja u pojedine zemlje putnik je dužan cijepiti se i pribaviti odgovarajući dokaz o tome , tzv. "narančastu" knjižicu cijepljenja. Hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova  na svojim internetskim stranicama preporučuje da se zbog bolesti ptičje gripe, virusa gripe A (H1N1), SARS-a, ebole, malarije, virusnog meningitisa te ostalih sličnih bolesti prije putovanja građani detaljnije informiraju na web stranicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO, www.who.int) te da prikupe obavijesti o mogućnosti cijepljenja prije odlaska u inozemstvo na stranicama HZZO-a.

Osim obveznog cijepljenja protiv žute groznice, svakako je preporučljivo cijepiti se protiv tetanusa, pogotovo ako je od posljednjeg cijepljenja prošlo deset ili više godina. Stručnjaci savjetuju i cijepljenje protiv bolesti koje se prenose zagađenom vodom i hranom, poput hepatitisa A i trbušnog tifusa.


(M.G.)