Kako ispravno prati zube?

Savjeti na koje valja obratiti pozornost

Kako ispravno prati zube?

Četkanje zubi obavljamo svakodnevno, od malih nogu pa nam je to već postala rutinska stvar o kojoj rijetko razmišljamo. Ipak, ponekad bismo trebali obratiti više pažnje na tu svakodnevnu aktivnosti. 

Svjesni smo činjenice da je četkanje zubi vrlo važno za naše zdravlje, ali i za osvježenje daha. Tome su nas naučili roditelji i stomatolozi još kad smo bili mali. Osim što je potrebno prati zube barem dva puta dnevno te mijenjati četkicu za zube svaka tri mjeseca, postoje još neke stvari vezane uz pranje zubiju na koje valjda obratiti pozornost. U nastavku doznajte o čemu je riječ. 

Ne koristite zubni konac

Mislite li da je dovoljno samo oprati zube četkicom, u krivu ste. Vrlo je važno prilikom čišćenja koristiti i zubni konac jer on može doprijeti do mjesta između zubiju na koja četkica ne može. Nemojte biti lijeni i svake večeri prije pranja zubiju četkicom, očistite svoje zube zubnim koncem. 

Koristite pogrešnu četkicu za zube

Možda vam se čini kako vaši zubi neće biti dovoljno čisti ako ih dobro ne iščetkate. Ipak, korištenje četkice za zube s grubim dlačicama moglo bi vam učiniti više štete nego koristi. Stomatolozi često preporučuju korištenje mekanijih četkica kako ne bismo oštetili zubnu caklinu i desni, osobito ako imate osjetljive zube.

Pogrešna tehnika

Osim ispravne četkice za zube, vrlo je važan i način na koji peremo svoje zube. Da bismo dobro oprali zube, četkicu bismo trebali držati pod kutom od 45 stupnjeva. Prednje zube perite kliznim potezima naprijed-natrag, a unutrašnje plohe zuba četkajte prema van.

Zubne paste s fluorom

Nekad se smatralo kako su zubne paste s fluorom dobre za zdravlje zubiju, no novija su istraživanja pokazala kako fluor može biti štetan za ljudsko zdravlje. Fluor se nalazi u mnogim pastama za zube, a neka su istraživanja pokazala kako može izazvati teška oštećenja zubi , kostiju i središnjeg živčanog sustava. Druga pak istraživanja tvrde da fluor u tako malim količinama ne može naštetiti, a dobar je za čvrstoću zubi. Zubne paste bez fluora nešto su skuplje, no na vama je da odlučite hoćete li koristiti zubnu pastu s fluorom ili bez njega. Na kraju krajeva, najvažnije od svega je redovito održavati oralnu higijenu te otići barem jedanput godišnje na kontrolu kod liječnika dentalne medicine. 

Pogrešno vrijeme

Znamo da treba četkati zube ujutro kad se probudimo i prije spavanja. Ponekad i nakon obroka. Ipak, neka su istraživanja pokazala kako vam četkanje zubi odmah nakon obroka može donijeti više štete nego koristi. Naime, četkanje neposredno nakon jela može gurnuti kiselinu iz obroka u vaše zube. Želite li oprati zube nakon jela, pričekajte barem 30 minuta, savjetuju stručnjaci. 


Foto: nenetus/Freedigitalphotos.net