Kako biti zaista sretan? I... što nas to može usrećiti?

Ako osjećate da nite sretni onoliko koliko biste mogli biti, onda saznajte kako to postići...

Kako biti zaista sretan? I... što nas to može usrećiti?

Velika prepreka sreće je očekivanje prevelike sreće.
Fontenelle


Što je sreća? Gdje se krije? Što je važno u životu? Zdravlje, ljubav, obitelj, uspjeh na poslu, unutarnji mir, novac? Previše (pre)teških pitanja, a odgovora  isto toliko. Svatko je kovač svoje sreće, kažu dobre stare poslovice. No, je li uistinu tako? Jesmo li zaista samo mi ti koji odlučujemo o vlastitoj sreći ili sreća ovisi o nekom spletu okolnosti,  slučaju, providnosti.

Kako biti sretan?

Mnogo je definicija sreće, i svatko se od nas može prepoznati u nekoj od njih i vjerovati da je sretna osoba iz potpuno različitih razloga. Za neke je sreća trajno, pozitivno emocionalno stanje koje uključuje smireno zadovoljstvo svojim životom i svojim postignućima. Je li to i vama važno, odnosno najvažnije u životu. Živite u skladu s tim i svakodnevno se preispitujete da li su vam prioriteti u skladu s onim što poštujete i čemu težite. Njegujete one vrijednosti u koje sami vjerujete, jedino tada ste stvarno ispunjeni i tada se uspješna i sretna osoba.

Nije prirodno stalno stanje sreće niti je imperativ uvijek biti sretan. Sreća je emocija koja je najmanje postojana i normalno je da ponekad niste posebno sretni. Važno je naučiti prepoznati i tolerirati i manje sretna ili čak neugodna emocionalna stanja te se s njima suočiti. Čovjek je u stanju iznova se prilagoditi umjereno ugodnom stanju i nakon izrazito dobrih te izrazito loših iskustava.

Što može usrećiti?

Za sreću nije jedino bitno što nosimo u našim genima niti što nam se dogodi, nego i što s time radimo. Svoje osobno zadovoljstvo i sreću možemo poboljšati jednostavnim svakodnevnim aktivnostima, posebno ako se radi o onome što volimo raditi. Neke stručne spoznaje i istraživanja pokazuju da nas može usrećiti kada učimo nove stvari, kad se povežemo s drugima, kad odvojimo trenutke da posvetimo pažnju sitnim stvarima u svojoj okolini, kad smo tjelesno aktivni,  te kad drugima uzvratimo pomaganjem, pažnjom, kad ih usrećimo, tada smo i sami sretni.

Zanimljive su tvrdnje kako velik uspjeh na poslu ne jamči sreću. Cijeli život možete graditi uspjeh, a da vam razina sreće uvijek bude jednaka. Sreća pokreće uspjeh, a ne obrnuto, tvrde stručnjaci.

Što sve utječe na sreću?

Postoji  nekoliko načina kako postati sretnija osoba , vrijedi pokušati, možda i nije baš sve učinkovito, ali neke rezultate sigurno ćete postići. Barem ćete imati cilj kojem težite, a i to je već nešto. Jednom kada dosegnete određeni cilj, bit ćete sretni, Iracionalni optimizam nije idealan, ali ako ste sretni i realni, onda ćete vidjeti veliku korist. Naime, kada ste sretni, vaš mozak je kreativniji, inteligentniji i sposobniji za rješavaje problema.

Vježbanje
Otkriveno je da trčanje nekoliko puta tjedno kroz šest mjeseci utječe na sreću jer vaš mozak počinje vjerovati da je vaše ponašanje važno. Shawn Achor, autor knjige Prije sreće: Pet ključeva za postizanje uspjeha, širenje sreće i odražavanje pozitivnih promjena, savjetuje vježbanje kao dokazani put do sreće.

Vanjski utjecaji
Većina ljudi vjeruje kako je nemoguće biti sretan ako nisu u potpunosti zadovoljni ljubavnim, društvenim ili profesionalnim životom. Otkrili smo da se samo 10 posto dugoročne sreće temelji na vanjskim utjecajima , dok se 90 posto temelji na tome kako vaš mozak procesuira svijet oko vas', kazao je Achor. To je, zapravo, dobra vijest jer možda ne možete utjecati na neke okolnosti, ali možete utjecati na to kako ih doživljavate,

Više spavajte
Više spavajte pa ćete biti manje osjetljivi na negativne osjećaje. Znamo da nam san pomaže kod oporavka tijela od proteklog dana, ali nam pomaže da budemo i više fokusirani i produktivni. Također, san je vrlo važan za sreću.

Preselite se bliže poslu
Naš put do posla ima iznenađujuće snažan utjecaj na našu sreću. Na posao putujemo dva puta dnevno, pet dana u tjednu što rezultira trošenjem našeg vremena i čini nas sve manje i manje sretnima.

Izlazite van
Stručnjaci  kažu da je korisno i provođenje vremena na svježem zraku. Provođenje 20 minuta na zraku dok je lijepo vrijeme ne samo da utječe na pozitivno raspoloženje, već utječe i na bolje razmišljanje i poboljšava radnu memoriju. To je dobra vijest za one koji smatraju kako ne mogu pronaći vrijeme za šetnju u svom pretrpanom rasporedu.Tih 20 minuta možete odraditi na putu do posla ili za vrijeme pauze za ručak. Američko meteorološko društvo je 2011. godine objavilo istraživanje koje je otkrilo kako trenutna temperatura ima veći tjecaj na našu sreću nego ostali faktori. Sreća je maksimizirana na 13,9 Celzijevih stupnjeva, stoga provjerite temperaturu prije svoje 20-minutne šetnje.

Sreću donosi Baba Marta

Baba Marta je jedan od najstarijih bugarskih običaja. Prema tradiciji, tog se dana, prvoga ožujka, svojim najbližima i voljenima, poklanja neobični privjesak, martenica, napravljen od crvenog i bijelog konca, a donosi zdravlje, sreću i dug život.  Crvena boja je za zdravlje i sreću, a bijela za dug život. Prema narodnom vjerovanju, 1. ožujka, kad se budi proljeće,  u prirodi se bude i zle sile, a martenice imaju magičnu moć da štite od tih sila, bolesti i uroka. Martenica se stavlja na lijevu stranu kaputa, pulovera, haljine, blizu srca, i tu ostaje sve do prvog susreta s lastavicom ili rodom, vjesnicima ponovnog buđenja prirode. Tada ih se skida i stavlja na rascvjetalo ili ozelenjelo drvo.

Danas je rasprostranjen i običaj da se odabere jedan dan od 1. do 22. ožujka, i ovisno o tome kakav će biti taj dan takva će biti cijela godina; ako je sunčan dan godina će biti uspješna, a ako kiši i vrijeme je ružno – bit će problema.