Kad sunce "zaprži" - savjeti za rashlađivanje koji pomažu

Osjećajte se bolje, vedrije i svježe za vrijeme vrućih ljetnih sati

Kad sunce "zaprži" - savjeti za rashlađivanje koji pomažu

Ako vam je već stvarno dosta ove vrućine i treba vam dobar savjet kako se malo rashladiti - na pravom ste mjestu!  Ovdje nećemo ponavljati savjete koji su stvar zdravog razuma - zatvarati prozore i roletne preko dana kako biste spriječili ulazak topline u dom, otvaranje kasnijim večernjim satima kako bi zrak ušao i procirkulirao domom, ispijanje puno vode i izbjegavanje izlaganja suncu od 10 do 19... Umjesto toga slijedi nekoliko drugačijih savjeta koji će vam pomoći osjećati se bolje, vedrije i svježe za vrijeme vrućih ljetnih dana…

Foto: © josfor - fotolia

Ubacite plahte ili čarapu u zamrzivač

Možda vam ovo zvuči ekstremno, ali stvarno pomaže. Navlažite plahtu (navlažite je mokrom krpom kako ne bi bila prenatopljena vodom – iz nje se ne smije cijediti) kojom se pokrivate, stavite je u čistu vrećicu ili zamotajte u prozirnu foliju i stavite je u zamrzivač tri ili četiri sada prije nego krenete na spavanje. Izvadite je tik prije spavanja i imat ćete nekoliko sati blažene svježine

Još jedan trik koji možete isprobati je da čarapu napunite sirovom bijelom rižom i stavite na par sati u zamrzivač. Ovo će poslužiti kao hladni oblog koji će vas rashladiti  tijekom vrućih noći.

Osim toga, ako nemate klimu i ne možete izbjeći vrućinu zapamtite da se topli zrak diže, što znači da je najhladnije kod tla. Zato spavajte u prizemlju te po mogućnosti stavite madrac na tlo. Stručnjaci preporučuju korištenje jastuka od perja i pamučnu posteljinu, jer sintetika samo zadržava toplinu.

Koristite majmunske trikove

Već tisućama godina majmuni u vrućem području koriste isti trik: hlade se lickajući unutrašnjost svojih zglobova na rukama. Ovo možda zvuči nevjerojatno, ali stvarno djeluje. Hlađenjem točaka gdje se nalazi puls, koje kontroliraju vašu cjelokupnu tjelesnu temperaturu, privremeno možete smanjiti protok krvi u to područje i zaustaviti pregrijavanje tijela. Sad kad znamo da trik djeluje - možda nije baš najhigijenskija opcija lizati si zapešća, ali to ne znači da ih ne možete politi s malo vode ili još bolje potopiti dlanove i zglobove pod hladnu tekuću vodu.

Napravite vlastitu klimu

Sve više kućanstava sada ima klimu, no ako si ne možete priuštiti ima načina kako da rashladite dom na jednostavan način. Brzinsko rješenje može biti ovo: ispred ventilatora postavite plitku posudu napunjenu ledom. Povjetarac će prostorijom rastjerati hladnu isparenu tekućinu te tako hladiti i osvježavati prostoriju.

Glavobolja i vrućina

Ako vas zaboli glava zbog vrućine, pritiska u zraku ili obične zaležanosti, izbjegavajte uzimanje aspirina ili andola jer su istraživanja pokazala kako acetilsalicilna kiselina podiže tjelesnu temperaturu, osobito kod osoba koje vježbaju. Držite se radije tableta koje sadrže paracetamol ili ibuprofen.

Tuš - ali ne hladan

Najljepše je kada, nakon naporne šetnje gradom ili shopinga, stanemo pod hladan tuš, te kapljice osvježe naša, od sunca uzavrela, tijela. No otuširamo li se hladnim tušem, ono će nam samo prividno pružiti osjećaj svježine, te već nekoliko minuta nakon toga već će nam opet biti vruće. Međutim, otuširamo li se toplom ili mlakom vodom, izlazak iz kade ili tuša pružit će suprotan učinak, što znači da ćemo se osjećati puno svježije nego nakon hladnog  tuša. Naime, tijelo se pod toplom vodom navikne na toplinu, te nakon izlaska reagira na promjenu temperature, što znači da ga upravo tim malim trikom možemo prevariti kako bismo dobili na svježini.

Vruć napitak ili ljuta hrana

Hoće li vam od ovoga najprije biti još toplije - hoće, ali samo kratkotrajne te će vam se nakon toga tijelo brže i lakše rashladiti. Od vrućeg napitka ili ljute hrane tijelo će se oznojiti, a znojenje pomaže rashladiti tijelo iz dva razloga: kao prvo koža je prirodno hladnija kada je mokra, a pod drugo - kako znoj isparava tako odvlači i vrućinu iz tijela.

Izbjegavajte kofein, zašećerena pića i alkohol. Alkohol je dijuretik koji potiče na mokrenje zbog čega ćete samo gubiti tekućinu koje su tijelu potrebne za vrijeme vrućina. A ako pak ne želite nikako pokušati popiti vruć čaj, onda pijte vodu, ali ne ledeno hladnu. Voda sobne temperature puno je bolja za snižavanje tjelesne temperature. Hladno piće će vas trenutačno rashladiti, no ponovo ćete se brže ugrijati. dobar savjet jest i da vodi dodate prstohvat soli - tako ćete nadoknaditi sol koju gubite znojenjem.

Sprej za rashlađivanje

U toplim ljetnim danima odlično dođe kao prijenosna stvarčica za trenutno rashlađenje. Radi se o bočici-spreju kojoj je baza termalna voda, a koja ne može biti jednostavnija za korištenje. Otvorimo je, te poprskamo po licu i rukama tu osvježavajuću izmaglicu tropskog ili neutralnog mirisa. Sljedeće što osjećamo je voćni rashlađujući užitak koji želimo da traje zauvijek.

Obucite se

Skidanje svega sa sebe neće vam pomoći za vrijeme ekstremnih vrućina (ne hodaju po pustinji ljudi obučeni od glave do pete bez razloga). Puno bolja opcija je komotna odjeća od prirodnih materijala (pamuk i lan) koja upijaju vlagu, pa će vam, dok se znojite, takva odjeća pomoći isparavanju znoja, što hladi tijelo. Osim toga odjeća djeluje kao štit, apsorbirajući dio sunčevog udara. Nemojte nositi ništa preusko i izbjegavajte tamne boje, osobito crnu koja privlači toplinu. Što se obuće tiče, otvorene sandale su najbolja opcija jer dozvoljavaju isparavanje znoja i tako hlade stopala.


Zaštitite kožu UVA i UVB zaštitnim faktorom

Kad govorimo o rashlađivanju tijela veoma je važno zaštititi se i od štetnih sunčevih zraka, jer ipak je koža glavni termoregulator našeg tijela. a kod zaštite od velike pomoći bit će Afrodita Sun care proizvodi. Proizvodi sa zaštitnim faktorima od SPF 6 do SPF 30 jamče odličnu »prirodnu zaštitu kože« od ljetnih opeklina i fotostarenja, dok proizvodi za njegu nakon sunčanja pomažu u očuvanju njene dugotrajne svježine i glatkoće. S obzirom na to da naša koža zaslužuje najbolje, proizvodi Afrodita Sun Care NE sadrže parabene, vazelin i dodatne boje.

Image