Jeste li slabokrvni i kako prepoznati nedostatak željeza u organizmu?

Prepoznajte simptome na vrijeme

Jeste li slabokrvni i kako prepoznati nedostatak željeza u organizmu?

Željezo je jedan od najvažnijih nutrijenata u našem tijelu i neophodno je za proizvodnju hemoglobina. Prenosi kisik i sve ostale hranjive tvari do stanica u organizmu, a jedna od posljedica pomanjkanja željeza je i slabokrvnost, odnosno anemija.

Osobe koje pate od pomanjkanja željeza se brzo umaraju jer im u organizmu nedostaje kisika. Bez dovoljno željeza, tjelesno gorivo se ne može pravilno sintetizirati. Prema istraživanjima, čak 9 posto žena pati od pomanjkanja željeza, a taj je postotak još i veći ako se u obzir uzmu fizički aktivne pripadnice ženskog spola.

Loša i neadekvatna prehrana jedan je od najčešćih uzroka nedostatka željeza, a potom se navode i drugi uzroci kao što su prekomjeran gubitak krvi, nemogućnost produkcije hemoglobina, itd.

Želite li znati patite li od nedostatka željeza, poslušajte signale koje vam tijelo šalje. Otkrivamo vam nekoliko najčešćih simptoma koji bi mogli ukazivati na to da vam fali željezo.

Kronični umor

Tijelo koristi željezo za proizvodnju hemoglobina, tvar u crvenim krvnim stanicama koja prenosi kisik. Kada je razina željeza i hemoglobina niska, stanice u tijelu ne dobivaju dovoljno kisika a kao posljedica toga je kronični umor. Počinjemo se umarati i kod obavljanja normalnih svakodnevnih aktivnosti. Željezo ima bitnu ulogu i kod metaboličkih funkcija, a kada je njegova razina niska tijelo teže pretvara hranjive tvari u energiju.

Oslabljeni imunološki sustav

Da bi imunološki sustav funkcionirano kako treba, potrebna mu je određena razina željeza u krvi. Ako ste često bolesni, osobito ako imate problema s prehladama i sličnim upalama, to bi mogao biti još jedan od simptoma nedostatka željeza.

Slabljenje kognitivnih funkcija

Procjenjuje se da naš mozak koristi oko 20 posto kisika u tijelu, a ako je njegova razina zbog nedostatka željeza niska, to može utjecati na pamćenje, koncentraciju i druge kognitivne funkcije.

Promjene raspoloženja

Neurotransmiterima, koji reguliraju naše raspoloženje, je potrebna određena doza željeza da bi mogli obavljati svoju funkciju. Kod niske razine željeza, kao rezultat se javljaju depresija, anksioznost, nedostatak motivacije, itd. Pomanjkanje željeza može utjecati i na vaš privatni život te narušavati odnose jer izaziva osjećaj apatije prema svima – partneru, obitelji, prijateljima...

Ostajete bez daha

Ovo vam se može dogoditi prilikom vježbanja, ali čak i tijekom lagane šetnje ili nekog manjeg napora. Bez dovoljno željeza u krvi, vaše tijelo je gladno kisika.

Izgledate iscrpljeno

Bljedilo, suha i umorna kožu te iscrpljeni izgled samo su neki od simptoma koji mogu upućivati na nedostatak željeza.  Umor može biti uzrokovan smanjenjem dotoka krvi i broja crvenih krvnih stanica.

Bolovi u mišićima

Nedostatak željeza može loše utjecati na vaše mišiće te izazvati bol nakon vježbanja.

Lomljivi nokti i kosa

Krhki i slabi nokti ili slaba kosa još su jedan od simptoma koji se mogu pojaviti kod osoba kojima nedostaje željezo.

Uzroci pomanjkanja željeza mogu biti trudnoća, gubitak krvi, prehrana siromašna željezom, nemogućnost apsorpcije željeza (kod Crohnove bolesti ili celijakije) te razne bolesti (leukemija, hemeroidi, rak želuca…)

U rizičnu skupinu spadaju stariji ljudi, žene (osobito one s jačim menstruacijama) te trudnice. Liječenje svakako ovisi o uzroku pomanjkanja željeza. Ako se pomanjkanje željeza ne liječi, simptomi se mogu pogoršavati.  Uzrok pomanjkanja željeza treba rano identificirati, osobito kod starijih pacijenata koji su najpodložniji pojavi raznih bolesti. Preporučuje se uzimati dodatke prehrani, a nije naodmet spomenuti kako mlijeko smanjuje apsorpciju željeza, dok vitamin C pomaže u povećanju apsorpcije željeza i bitan je za proizvodnju hemoglobina.

Namirnice koje obiluju željezom su crveno meso, riba, perad, voće, povrće, grah, orasi i žitarice. Osobe koje pate od pomanjkanja željeza trebali bi izbjegavati kavu, čaj i druga pića s kofeinom jer smanjuju apsorpciju željeza.


  Foto: Unsplash