Jesi li znala da i hrana može biti pod 'stresom' i da to pridonosi dugovječnosti?

Tko bi rekao da je 'stresirana' hrana dobra za tvoje zdravlje. Ugledni genetičar tvrdi upravo to

Jesi li znala da i hrana može biti pod 'stresom' i da to pridonosi dugovječnosti?

Prema mišljenju genetičara Davida Sinclaira s Harvarda, koji je karijeru posvetio proučavanju mehanizama dugovječnosti, kronični stres glavni je okidač za razvoj bolesti, a time i prerani odlazak s ovog svijeta.

S druge strane, akutni stres - onaj kratkog vijeka, dobro djeluje na organizam, potiče u njemu mehanizme koji ga čine živim. Pod tim dr. Sinclair misli, primjerice, na isprekidani post - pri čemu se stresiranje organizma događa kroz prehranu, odnosno gladovanje. 

Image
Ne zaboravi na mozak

Top hrana za mozak: Avokado za pamćenje, kurkuma za koncentraciju


Ugledni genetičar ide i korak dalje pa kaže, postoji hrana koja izaziva akutni stres u tijelu i trebalo bi ju redovito jesti.

"Pritom mislim na organsku hranu. Ne zato što se bojim pesticida, iako je bitno izbjegavati ih, već zato što se ta hrana trebala 'izboriti'" za svoje mjesto pod suncem",  objašnjava genetičar za portal Mbg.
(FOTO: Pexels)

Prema njemu, što je povrće i voće više "stresirano", to je jarkijih boja. Jak pigment pokazatelj je fitokemikalija koje biljka proizvodi kako bi narasla i preživjela, a organsko voće i povrće puno je izloženije vanjskim utjecajima od onog uzgojenog u kontroliranim uvjetima.

Ukratko, mogli bismo reći: Ono što te ne ubije, ojača te. Jedeš li ovakvu hranu u sebe unosiš te fitokemikalije koje biljke čine otpornima pa
samim time svoje tijelo opskrbljuješ nutrijentima koji pridonose dugovječnosti, vitalnosti i zdravlju. 

Osim toga, voće i povrće izloženo stresnim uvjetima ima i veću nutritivnu vrijednost, višu razinu antioksidansa, od onog uzgojenog u plastenicima i prskanog protiv nametnika. 

Na pitanje koje je povrće najzdravije, Sinclair za spomenuti portal odgovara: brokula, kelj i prokulice. Znamo što sutra kuhamo za ručak.