Protiv prehlada i gripa

Jesenska prehrana: Namirnice koje pomažu u jačanju imuniteta

Vrijeme da ojačamo organizam za hladnije dane, a pomoći nam mogu tanjuri puni ovih namirnica

pexels-valeria-boltneva-1893555.jpg
Foto: Pexels

Jesenska prehrana uključuje raznovrsno korjenasto povrće i hrskavo voće - savršeno za stvaranje ukusnih jela u kojima ćeš uživati ​​dok temperature padaju. A dobre su vijesti što ukusno voće i povrće može ojačati imunitet i pomoći ti da se osjećaš puna energije i tijekom hladnijih dana. Prema klinici Cleveland, prehrana puna povrća i voća, zajedno sa zdravim proteinima, žitaricama i mahunarkama, pomaže kardiovaskularnom sustavu i općenitom zdravlju.

Image
Vodič kroz visokoproteinsku prehranu

Prehrana s visokim udjelom proteina je u trendu - kome je zapravo potrebna?

Odabirom sezonskih namirnica povećamo dobrobit za sebe, ali i za okoliš. Sezonski proizvodi su svježi i vrlo hranjivi. U nastavku otkrij koje namirnice ti mogu pomoći da se osjećaš sjajno u ovom prijaznom periodu i pripremiš tijelo za hladnije dane i sezonu viroza i gripa.

Jabuke

Najpopularnije voće tijekom jesenske sezone su jabuke, a možemo uživati u različitim sortama. To je sreća za nas jer ovo divno voće ima mnoštvo dobrobiti za naše zdravlje. Jabuka srednje veličine ima gotovo 4,4 grama vlakana, a s njom unosimo samo 95 kalorija. Stručnjaci preporučuju da se jede cijela jabuka jer kora sadrži puno vlakana, ali polifenole. Osim vlakana sadrži i vitamin C. Redovita konzumacija jabuka smanjuje rizik od srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2. Stoga svaki put kada kupuješ namirnice pobrini se da se u tvojoj košarici nađu i jabuke jer nam, osim svih ovih dobrobiti, polifenoli nam pomažu da ojačamo mozak.

Image
Foto: Unsplash

Brokula i cvjetača

Brokula, kao i cvjetača, obiluje hranjivim tvarima, a može se pripremiti na različite načine. Brokula je odlična za juhe u kojima se može pomiješati različito povrće, ako ne voliš njezin okus. Šalica nasjeckane brokule ima oko 2,3 g vlakana, 78 mg vitamina C i sadrži puno vitamina K. Osim toga, sadrži i sulforafan koji može pomoći u prevenciji od određenih vrsta raka. Brokula i cvjetača mogu se skuhati na pari ili ispeći, a s njima se mogu kombinirati također zdravi okusi poput maslinovog ulja i češnjaka.

Image
Foto: Pixabay

Kruške

Kruške su pravi izvor zdravlja u jesensko vrijeme. Kruška srednje veličine ima čak 5,5, g vlakana i samo 101 kaloriju. Također ima skoro 8 mg vitamina C i 206 mg kalija. Kalij je ključan za zdravo funkcioniranje stanica, regulira rad srca te održava mišiće i živce.

Image
Foto: Pixabay

Ne smijemo zaboraviti da prehrana puna vlakana pomaže zdravlju srca, ali i smanjuje rizik od razvoja dijabetesa i visokog krvnog tlaka. Kruške se mogu kupiti tvrđe jer će omekšati u sljedećih nekoliko dana. Osim što se mogu jesti svježe, u ovo jesensko vrijeme možemo uživati i u kolačima od krušaka.

Bundeva

Bundeva sadrži beta-karoten, koji se pretvara u vitamin A koji je vrlo važan za naše tijelo, posebno za zdravlje očiju. No, ovo slasno povrće sadrži i velike količine kalija i vitamina C koji je vrlo važan za jačanje imuniteta. Također ne smijemo zaboraviti da je dobar izvor vlakana koji će nam pomoći da tijelo dobro funkcionira.

Image
Foto: Unsplash

Ovo lijepo povrće u jesenskim bojama vrlo je bogato i antioksidansima koji su važni u borbi protiv upala te su važni za zdravlje zglobova, a pomažu i kod smanjenja stresa.

Prokulice

Vrlo rijetko ljudi vole jesti kelj pupčar, ali ovo povrće puno je vlakana i antioksidanasa. Prokulice su pune vitamina K, C i A, ali i vlakana. Ove hranjive tvari neće samo pomoći zdravlju srca i poboljšati kolesterol, nego će pomoći kod reguliranje razine šećera u krvi i zaštite od raka crijeva. Zahvaljujući visokoj razini vitamina K pomoći se nam kod zdravlja kostiju. Istraživanja su pokazala da je ovaj vitamin važan za gustoću kostiju, kao i za kosti žena u menopauzi.

Image
Foto: Unsplash

Batat

Ovo povrće dostupno je tijekom cijele godine, no sada je njegova sezona. Slatki krumpir ili batat je dobar izvor vitamina C, a jedan veći slatki krumpir zadovoljava 33 posto dnevnih potreba. Obiluje vitaminom A koji je ključan za zdravlje očiju. Također, dobar je izvor vlakana, biotina, kalija, fosfora, vitamina B te mangana. Sadrži škrob i vrlo malo masnoća te je visokokvalitetna energetska namirnica. Blagotvorno utječe na debelo crijevo, slezenu, gušteraču, želudac i bubrege, ali i na endokrinološki sustav.

Image
Foto: Pexels