Istraživanje pokazalo: Ako si glasna, to može biti dobro za tvoje zdravlje

Podizanje glasa nije uvijek loša ideja

Istraživanje pokazalo: Ako si glasna, to može biti dobro za tvoje zdravlje

Upravljanje našim emocijama često je vrlo komplicirano. Ponekad ih je potrebno ublažiti, ostati tiha i smirena u trenucima stresa, jer ne želimo da naše emocije naštete odnosima koje imamo s drugim ljudima. 

Ali u nekim drugim prilikama, ono što najbolje djeluje kako bismo održale vezu s nekim jest glasno progovoriti i izraziti se

Image

Suočite se s vlastitim emocijama i živite sretniji život

Na kraju krajeva, ako izbacimo iz sebe ono što osjećamo i o čemu razmišljamo, to nam može pomoći sagledati stvari iz neke druge perspektive.  Ipak, ono čega možda nisi svjesna jest to da i jedno i drugo ponašanje mogu imati značajne posljedice na tvoje zdravlje. 

Istraživanje tvrdi da podizanje glasa nije uvijek loša ideja.

Biranje šutnje

Ljudi se ponekad boje izraziti svoje stvarne emocije, pa često biraju šutnju. Brinu se da bi njihovi osjećaji mogli utjecati na njihove veze s bliskim ljudima, primjerice članovima obitelji, prijateljima, kolegama s posla.

Oni odabiru šutjeti iz straha da će započeti neslaganje, što je često uzrok prepirke ili čak prekida veze


via Giphy

Više od 300 žena sudjelovalo u istraživanju

Sjevernoameričko udruženje za menopauzu provelo je istraživanje u kojem su ocijenili 304 udane žene koje su blizu menopauze ili u menopauzi.

Žene su izrazile doživljavanje određenih osjećaja zbog postavljanja tuđih potreba ispred vlastitih, poput samo-ušutkivanja, kako ne bi oštetile vezu.

Ova vrsta ponašanja bila je popraćena grčevima, povećanjem razine kolesterola, depresijom i pretilošću.


via Giphy

Više vikanja, manje stresa

Jedna od točaka koju su istraživači mjerili bila je učestalost u kojoj su te žene doživljavale ljutnju ili izljeve euforije. To su označili kao trenutke u kojima su mogle izbaciti svoje emocije povišenjem glasa i verbalno izraziti što ih čini frustriranima. 

One koje su pokazale ovakvo ponašanje bile su boljeg zdravlja od onih koje nisu. Također su iskusile psihološke prednosti sprečavanja suzbijanja tih emocionalnih stanja.


via Giphy

Sakrivanje emocija može imati fizičke posljedice

Održavanje sretnog i smirenog izraza lica ne znači da je takvo stanje stvarno. To je ponašanje povezano s većom osjetljivosti prema odbijanju.

Trajno stanje pripravnosti koje izaziva razinu stresa usko je povezano sa smanjenjem očekivanog trajanja života muškaraca i žena diljem svijeta.

Tijekom ovakvih epizoda, raste krvni tlak i razina glukoze u krvi, pa se samim time povećava šansa razvoja kardiovaskularnih bolesti.


via Giphy

Postoji zdrav način na koji se možeš izraziti

Iako povišenje glasa kako bi se riješila negativnih emocija s vremena na vrijeme može biti oslobađajuće, moraš uzeti u obzir da te to ohrabruje da kažeš stvari koje ne pomažu tvojoj vezi s drugima. 

U još jednom istraživanju, provedenom među pacijentima oboljelim od raka, žene su pokazale napredak tako što su otvoreno izrazile svoje emocije. S druge strane, napredak je bio usporen kada su prevladavali negativni osjećaji.

Iz tog je razloga dobro imati na umu da je pokazivanje poštovanja prema sebi i drugima ključno kako bi održala zdravije tijelo i zdravije veze


via Giphy