I vi možete nekome spasiti život! Prva pomoć i oživljavanje (1)

Krajnji zahtjev etike je taj da svaki čovjek zna pružiti prvu pomoć iznenadno ozlijeđenoj ili iznenadno oboljeloj osobi

I vi možete nekome spasiti život! Prva pomoć i oživljavanje (1)

Zbilja ne znate kada ćete se naći u situaciji da pomognete nekom i spasite mu život. Može to biti netko tko vam je blizak i koga duboko volite ili možete postati heroj potpunom neznancu. Upravo zato važno je da znate osnove.

Koliko se sjećate i koliko zapravo znate osnove prve pomoći? Možda nešto malo iz škole? Ili od onda kada ste položili prvu pomoć prije vozačkog ispita? Nažalost statistički podaci pokazuju da nas premalo zna malo ili gotovo ništa o prvoj pomoći.

Naime, rezultati nekih istraživanja pokazali su da je čak sedam od deset ljudi koji ne prežive srčani udar moglo biti spašeno da im je pravodobno i pravilno pružena prva pomoć. Uz to, iznimno je velik broj žrtava prometnih nezgoda koje smrtno stradaju ili ostanu invalidi samo zato što im nitko nije pružio pomoć prvih nekoliko minuta nakon događaja, prije dolaska ekipe hitne medicinske pomoći.

Kako biste se bolje znali snaći, nadamo se, pomoći će i ovaj članak, koji smo najvećim dijelom preuzeli sa stranica Zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba (www.hitna-pomoc-zg.hr). Odvojite nekoliko minuta i pročitajte ga. Možda dođete u situaciju da zahvaljujući njemu spasite život svojim namilijima.

1.Neodgodive mjere za spašavanje života

Prva je i bitna karika u postupku spašavanja života, a uključuje:

  • provjeru sigurnosti pristupa mjestu nesreće;
  • obilježavanje i osiguravanje mjesta nesreće i zaštitu ozlijeđenih osoba od mogućeg novog stradavanja;
  • primjenu neodgodivih postupaka prve pomoći;
  • postavljanje osobe bez svijesti u stabilan bočni položaj;
  • poduzimanje mjera oživljavanja osobe bez svijesti koja ne pokazuje znakove života (osoba ne diše, srce ne kuca);
  • zaustavljanje krvarenja.


2. Pozivanje pomoći

Odmah obavijestite službu Hitne pomoći (94 ili 112). Ako je Hitnu pomoć pozvala druga osoba, zatražite od nje da Vam potvrdi je li poziv primljen i stiže li Hitna pomoć ubrzo.

Prilikom pozivanja Hitne pomoći potrebno je:
- predstaviti se i razgovijetno izreći svoje ime i prezime te napomenuti da ste osoba koja pruža prvu pomoć na mjestu nesreće;
- dati broj telefona ili mobilnog aparata s kojeg zovete, to je važno za slučaj potrebe ponovne uspostave veze;
- reći operateru s kojim razgovarate:

  • gdje se nesreća dogodila? (navesti točnu adresu: opisati okolicu ceste, puta; dati što točnije i podrobnije podatke o mjestu događaja);
  • što se doista dogodilo? (opisati vrstu i težinu nesreće, moguću opasnost od vatre, vode, plina, otrovnih tvari, posebnih vremenskih uvjeta);
  • broj, spol i približnu starost ozlijeđenih;
  • o kakvim se ozljedama radi? (prosudite sami o vrsti ozljeda, prirodi bolesti i stanju ozlijeđenih).

Čekajte daljnja pitanja ili upute, razgovor završava osoba u Hitnoj službi. Potvrdite da ste upute razumjeli.


3. Pružanje prve pomoći

Dok čekate Hitnu pomoć, osim postupaka neodgodive prve pomoći, primijenite i sve ostale postupke prve pomoći koji su potrebni.

Pridržavajte se pravila:

  • "Prije svega ne štetiti"
  • "Ne činite više nego što se od vas očekuje"


Ako iz nekog razloga dolazak Hitne pomoći nije moguć, organizirajte odgovarajući prijevoz do najbliže zdravstvene ustanove.

Prvom pomoći ne zbrinjavaju se samo ozljede, već se pomoć pruža i osobi koja je zbog zadobivenih ozljeda znatno psihički i emotivno potresena. Takvu osobu ohrabrujte! Imajte na umu da je već vaša nazočnost uz ozlijeđenu osobu ili naglo oboljelu osobu značajna kao i sam postupak kojim se ozljeda zbrinjava.


Kako pružiti prvu pomoć?

1.   Provjeriti stanje svijesti

 Ako naiđete na osobu koja nepomično leži ili se u vašem prisustvu iznenada sruši na tlo najprije provjerite je li pri svijesti. Primite ju za ramena i lagano protresite. Uputite joj nekoliko pitanja. Ako nema odgovora, zaključujemo da je osoba bez svijesti. Svi daljnji postupci moraju se provoditi brzo i bez odlaganja. Pozovite pomoć i prijeđite na točku 2 (ABC - postupak...).

2.   ABC - postupak s onesviještenom osobom

"ABC" je kratica stvorena radi lakšeg pamćenja redosljeda mjera koje provodimo kod onesviještene osobe:

  • A - airway (dišni put) - otvaranje dišnog puta
  • B - breathing (disanje)- provjera disanja
  • C - circulation (krvotok)- masaža srca i umjetno disanje


A - AIRWAY - DIŠNI PUT

Okrenite onesviještenog na leđa i zabacite mu glavu podižući bradu prstima jedne ruke dok drugom rukom pritiščete čelo. Usta moraju biti otvorena. Ovim postupkom korijen jezika se odmiče od stražnje stijenke ždrijela čime se osigurava prohodnost dišnog puta. Ponekad ćete morati odstraniti iz usta zubnu protezu ili povraćeni sadržaj. To ćete najlakše učiniti prstom umotanim u maramicu ili gazu.

B - BREATHING - DISANJE

Da biste provjerili postoji li normalno disanje približite svoj obraz ustima i nosu onesviještenog držeći mu glavu u zabačenom položaju kao što je opisano.

Pokušajte osjetiti na svom licu zračnu struju (dah). Istovremeno osluškujte zvukove disanja i promatrajte dišne pokrete na prsima i trbuhu onesviještenog.

Image



Provjera disanja smije trajati do deset sekundi. Povremeni kratkotrajni udasi ne smatraju se normalnim disanjem i tada treba postupiti kao da disanja nema.

Ako onesviješteni normalno diše, okrenite ga u bočni položaj i pozovite Hitnu medicinsku pomoć. Povremeno kontrolirajte disanje.


Bočni položaj

U stanju duboke nesvijesti, za razliku od sna, svi tjelesni mišići omlohave. Ako onesviješteni leži na leđima, dolazi do spuštanja donje čeljusti i jezika koji može zatvoriti dišni put. Moguće je i gušenje vlastitim povraćenim sadržajem. Stoga onesviješteni mora ležati na boku, poduprt jednom rukom i nogom, s glavom zabačenom prema natrag. Time se osigurava prohodnost dišnog puta jer se jezik odmiče od stražnje stijenke ždrijela i omogućava se istjecanje sline, krvi i povraćenog sadržaja iz usta.

  • ruke onesviještenog stavite u položaj kao na slici.
Image



  • koljeno na suprotnoj strani podignite tako da stopalo bude ispruženo na podlozi.
Image



  • okrenite onesviještenog povlačeći ga za rame i za bok ili natkoljenicu.
Image



  • gornju nogu povucite prema naprijed i gornju ruku stavite ispod obraza da podržava glavu u zabačenom položaju.
Image




Okretanje na bok pri ozljedi kralježnice:

Ako je gubitak svijesti prouzrokovan ozljedom (npr. prometnom nezgodom ili padom s visine), moramo posumnjati i na mogućnost ozljede kralježnice. Za okretanje su tada potrebne dvije osobe. Dok jedna polagano okreće trup bolesnika, druga za to vrijeme pridržava glavu u neutralnom položaju, tj. u istoj osovini s trupom, izbjegavajući savijanje i rotaciju vrata. Ukoliko ste sami na mjestu nezgode, ozlijeđenog morate okrenuti sami, jer je opasnost od gušenja veća od rizika ozljede kralježnične moždine.

Image


Image





Oživljavanje

Ako onesviješteni ne diše, zamolite nekog da pozove hitnu medicinsku pomoć i započnite postupak oživljavanja (točka C). Ako ste sami, pozovite hitnu medicinsku pomoć prije nego započnete oživljavanje. Ako ste sami, a unesrećena osoba je dijete, najprije započnite oživljavanje pa nakon jedne minute napravite što kraću pauzu da bi pozvali hitnu medicinsku pomoć.


C - CIRCULATION - KRVOTOK

Masaža srca

Oživljavanje započinjemo masažom srca. Ovaj postupak nosi rizik od prijeloma rebara i ozljede unutrašnjih organa pa ga smijete provoditi samo kad je potrebno.

Bolesnik mora ležati na tvrdoj podlozi. Ako leži na krevetu spustite ga na pod. Odjeću nije potrebno skidati. Stavite korijen dlana na sredinu prsnog koša (dva prsta iznad prsne kosti). Drugi dlan položite preko prvog. Prsti mogu biti isprepleteni ili ispruženi, ali ne smiju dodirivati stijenku prsnog koša. Pritisak ne smije biti na rebrima, gornjem dijelu trbušne šupljine ili na donji dio prsne kosti.

Image




Laktovi spasioca moraju biti ispruženi, a ramena iznad mjesta pritiska. Pritisak treba biti brz i kratkotrajan, jačine prilagođene dobi i konstituciji bolesnika. Između pritisaka ne podižite ruke s prsiju.

Kod odrasle osobe prsna kost se mora udubiti za 4-5 cm. Slijedi popuštanje pritiska kako bi se prsni koš svojom elastičnošću vratio u prvobitni oblik. Pri tome ne smijemo odvajati dlanove od stijenke prsnog koša. Tijekom čitavog ciklusa pritiskanja i popuštanja laktovi spasioca trebaju biti ispruženi, a dlanovi u kontaktu s prsnim košem. Masaža se izvodi brzinom od oko 100 pritisaka u minuti (pet pritisaka u tri sekunde).

Image




Ako osoba diše, ali nema puls, nastavite s masažom. Ako osoba ne diše – pritisnite 30 puta prsnu kost, pa dva puta upuhnite. Znači nakon 30 pritisaka ponovno zabacite glavu žrtve kako bi se oslobodio dišni put. Kako biste izbjegli direktan kontakt sa žrtvom, kao zaštitu koristite maramicu koju ćete staviti na usta žrtve. Prstima jedne ruke začepite nos dok drugom pridržavate donju čeljust. Svojim ustima obuhvatite usta žrtve i dva puta upušite zrak (metoda usta na usta). Svako upuhivanje traje jednu sekundu. Nakon toga odmaknite usta kako biste dopustili da zrak koji ste upuhali izađe iz pluća žrtve. Ako niste uspjeli učinkovito upuhati zrak: a) provjerite usnu šupljinu žrtve i odstranite moguće strano tijelo ako je vidljivo i b) provjerite je li glava dobro zabačena i je li podignuta donja čeljust.

Image




Naizmjence vršite masažu srca i umjetno disanje ( 30:2). Količina zraka koja se nalazi u vašim plućima dovoljna je za jedno upuhivanje. Prevelika količina upuhanog zraka može prouzročiti ulazak želučanog sadržaja u dišne puteve žrtve, a time i nemogućnost daljnjeg upuhivanja. Ako iz bilo kojeg razloga niste u stanju upuhivati zrak, onda radite samo masažu srca bez prekida.

Puls prvi put provjerite nakon 2 minute oživljavanja, te tada svakih 5 minuta. Nastavite s oživljavanjem sve do uspostave vitalnih funkcija ili dok ne stigne pomoć.

Oživljavanje djeteta

Oživljavanje započnite s dva upuhivanja umjetnog disanja. Ritam je jedno upuhivanje / pet pritisaka. Dovoljna je snaga upuhivanja kojom se dižu prsa. Nemojte previše zabaciti djetetovu glavu jer to može zatvoriti dišne puteve. Za pritiskivanje bebe dovoljno je koristiti dva prsta, a za dijete dlan jedne ruke. Prsa bebe treba utisnuti 1 do 2 cm,a djeteta 2 do 3 cm. Nemojte tiskati rebra.

Image




U idućem članku obradit ćemo temu prve pomoći kod gušenja stranim predmetom.