Homeopatija kod upale uha

Homeopatija uspješno liječi upale uha kod djece i odraslih

Homeopatija kod upale uha

Uhobolja je najčešće uzrokovana upalom. Postoje tri vrste upale uha, a to su upala unutarnjeg, srednjeg i vanjskog uha. Neke upale su posljedice infekcija, a neke izlaganja hladnom i vjetrovitom vremenu. Upale koje se često ponavljaju mogu biti uzrokovane alergijama ili osjetljivošću na mliječne i pšenične proizvode. Uzrok bolovima mogu biti i letenje avionom ili vožnja uz i niz planinu.

Djeca između 6 mjeseci i 8 godina starosti pogotovo često pate od uhobolje, a to se najčešće odnosi na akutne upale srednjega uha (otitis media acuta). Ova je upala neusporedivo češća od upale vanjskoga uha ili od, po život opasne, upale unutarnjega uha.

UPALA SREDNJEG UHA (otitis media)
Srednje uho je dio uha iza bubnjića koji je povezan sa zadnjom stranom grla Eustahijevom tubom. Ovo je kanal koji služi da se sekreti iz srednjeg uha slijevaju u grlo, te da spriječi da sekreti iz nosa ne dođu do uha. Do akutne upale dolazi kada se nakupe sekreti zbog prehlade ili alergije i zatvore Eustahijevu tubu. Kod djece je ovaj kanal kratak te se puno lakše začepi nego kod odraslih. Kako se sekreti i tekućina sve više nakupljaju, pritisak se povećava, a bakterije ili virusi po Eustahijevoj tubi putuju do srednjeg uha i uzrokuju infekciju. Ovo može uzrokovati i perforaciju, odnosno puknuće bubnjića.

Glavni simptomi akutne upale su bol i svrbež u ušima, te loš sluh. Ostali simptomi su vrućica, iscjedak iz uha (ako bubnjić pukne), opći simptomi kao umor, razdražljivost, plačljivost, bolovi u tijelu i slično. Također mogu biti prisutni povraćanje i proljev. Djeca će obično trljati ili povlačiti uške.

Konvencionalna medicina često liječi upale uha antibioticima, iako se nisu pokazali vrlo djelotvornima. Postoji tendencija propisivanja antibiotika kada oni nisu potrebni, odnosno kod blagih upala ili u slučaju virusnih infekcija. Prečesto korištenje antibiotika dovodi do oslabljenja imuniteta te razvijanja bakterija koje su otporne na antibiotike. Mnoga istraživanja su pokazala da korištenje antibiotika u stvari povećava rizik ponavljanja infekcija. To nije iznenađujuće s obzirom da antibiotici oslabljuju imunitet. Američka akademija pedijatrije (American Academy of Pediatrics) i Američka akademija obiteljskih liječnika (American Academy Family Physician) zalažu se za korištenje antibiotika samo onda kada stvarno ništa drugo ne pomaže. Uz homeopatske remedije, oni će vam vrlo rijetko trebati.

Upala uha je uglavnom jednostavna i bezopasna bolest bez komplikacija. Većina djece će imati privremeno oslabljen sluh za vrijeme i neposredno nakon akutne upale uha. To je zbog tekućine u uhu koja se zadržava još neko vrijeme. Najčešća komplikacija je ponavljana ili kronična upala srednjeg uha, odnosno sekretorni otitis media. To je stanje gdje je tekućina u srednjem uhu prisutna duže vrijeme, bez upale i boli. Ovo otežava sluh, a problem sa sluhom može uzrokovati usporen razvoj govora. Trajna infekcija uha kod djece je obično povezana s trajnom nezrelom funkcijom Eustahijeve tube, poremećajima povezanim s kroničnom upalom adenoida ili alergijskom upalom nosa. Za ovu tegobu često se propisuju antihistaminici i dekongestanti iako oni puno ne pomažu. Najčešći tretman je kirurško umetanje cjevčice u bubnjić, da bi se održavao mali otvor u bubnjiću kroz koji prolazi zrak i omogućava lakše cijeđenje sekreta iz ušiju u grlo. Ove cjevčice pomažu na nekoliko mjeseci, ali ne dugoročno gledajući. Nakon njih na bubnjićima ostaju ožiljci. Druga opcija je kirurško odstranjivanje adenoida ako su povećani. Obje ove metode su vrlo agresivne, ali to je za sada jedino što konvencionalna medicina može ponuditi za kronične upale uha.

Homeopatijom se, međutim, uspješno mogu liječiti i akutne i kronične upale uha, i to neagresivnim metodama. Do sada su napravljena mnoga klinička istraživanja koja su pokazala uspješnost homeopatije. U projektu s 230 djece koja su dobila homeopatski lijek, bol je prestala kod 39% u prvih 6 sati, ostalima je izabran i dan drugi lijek, te je još 33% djece oslobođeno od bolova. Rezultati su postignuti 2.4 puta brže nego bi to bilo u slučaju placeba. Nisu se razvile nikakve komplikacije, a u usporedbi s konvencionalnim liječenjem, homeopatski pristup je bio 14% jeftiniji*. Pokus liječenja kronične upale uha kod djece, odnosno sekretorne otitis medie, pokazao je da 75% djece liječene homeopatijom ima normalni timpanogram, u usporedbi s 31% djece u grupi koja je liječena konvencionalnom medicinom. Autori su zaključili da bi trebalo provesti još pokusa**.

Kod liječenja homeopatijom treba razlikovati akutno i konstitucijsko liječenje. Akutno liječenje se koristi kada dođe do akutne bolesti, te dijete dobije homeopatsku remediju koja pomogne za simptome upale. Kod liječenja akutnih bolesti homeopatija nije samo djelotvorna nego i vrlo brza, suprotno mnogim mišljenjima, tako da se može očekivati nestanak boli u par minuta. Doza se ponavlja kada se bol vrati. Ponekad je dovoljna samo jedna doza. Lijek ne djeluje samo na bol, nego i na infekciju, ali ne tako što ubija bakterije kao što to rade antibiotici, nego tako što pomaže tijelu da se samo izbori protiv infekcije. Samim tim tijelo postaje sve jače i tako se lakše nosi s infekcijama u budućnosti ako do njih dođe. Međutim, da biste stvarno smanjili rizik od infekcija u budućnosti, odnosno ojačali djetetov imunitet, potražite konstitucijski tretman kod klasičnog homeopata. Prva konzultacija obično traje od 1 do 1.5 sat gdje homeopat uzima informacije o djetetovom fizičkom, psihičkom i emocionalnom stanju, ponašanju i temperamentu. Također uzima u obzir genetski faktor, reakcije na cjepljenja i općenito stanje u obitelji, te na osnovu svih informacija odabire tzv. konstitucijski odnosno opći lijek. Ovaj lijek će ojačati djetetov imunitet, smanjiti osjetljivost na razne mikrobe, te pomoći za ostale fizičke tegobe koje dijete možda ima. Također može pomoći za razne druge poremećaje, kao što su npr. hiperaktivnost, poremećaj pažnje, strahovi, itd. Konstitucijsko liječenje obično traje najmanje nekoliko mjeseci, iako to ovisi o kojoj je bolesti riječ i konstituciji samog djeteta. Ovakvo liječenje je često djelotvorno kod kronične upale uha, bez obzira na uzrok, kao i za druge kronične ili ponavljajuće tegobe.

Želite li naučiti pomoći sebi i svojoj djeci kod akutnih tegoba, dobro je naučiti principe homeopatskog liječenja, način korištenja remedija, doziranje i potencije. Kada to naučite, vrlo često ćete moći izbjeći posjet liječniku, gužvama u čekaonici, nepotrebnim antibioticima, i u isto vrijeme smanjiti patnje svog djeteta. Slijedi nekoliko glavnih remedija za akutnu upalu uha. Remedija se bira prema njenim simptomima, odnosno najbolja je ona koja ima simptome što sličnije simptomima bolesnika. Ako su upale česte ili je akutna prešla u kroničnu upalu, potražite konstitucijsko liječenje kod profesionalnog homeopata.

SAVJET: Bebe koje često dobivaju upale uha ne bi trebale piti i jesti u ležećem položaju nego ih treba pridići, jer piće ili hrana zbog gravitacije mogu otići u Eustahijeve tube i tako povećati rizik od dobivanja infekcija. Cuclanje dude varalice također može povući mikrobe prema ušima.

U početnom stadiju upale srednjeg uha Belladonna, Aconitum ili Ferrum phosphoricum mogu pomoći,
pogotovo ako je upala praćena povišenom temperaturom. Ako se upala ipak nastavi i nakon njih, izaberite jednu od dolje navedenih remedija. Ako nijedna remedija nije jasno indicirana, dajte Pulsatillu ako je dijete plačljivije i mazi se više nego obično, Chamomillu ako je bol nepodnošljiva i dijete je jako ljuto i razdražljivo, a Mercurius ako su bolovi oštri i jaki. To su tri najčešće indicirane remedije kod akutne upale uha. Kod upale vanjskog uha, glavne remedije su: Pulsatilla, Silicea i Hepar sulphuris.

POTENCIJA I DOZIRANJE:
Kod intenzivnih bolova dati jednu dozu u 30C potenciji. Ako remedija pomaže, ponoviti dozu kad se bol
vrati. Ako ne pomogne, dati još 2 doze u razmaku od 15 minuta. Ako ni to ne pomogne, promijeniti remediju. Kod manje intenzivnih bolova dati dozu u potenciji 6C, 12C ili 30C tri do šest puta na dan, zavisno od jačine bolova i ostalih simptoma. Ako nije znatno bolje kroz 24 sata, odabrati drugu remediju ili konzultirati homeopata.

Belladonna
Za početak bolesti kad su bol u uhu ili visoka temperatura vrlo intenzivni i pojave se naglo. Bol se iz uha može protezati u vrat, grlo ili lice. Vanjsko uho je crveno. Bol je jača noću, a toplina je ublažava. Kod visoke temperature je glava najviše vruća, a lice je crveno. Mogu imati glavobolju ili grlobolju i natečene žlijezde u vratu.

Aconitum
U početku uhobolje, pogotovo ako je uzrokovana izlaganjem hladnom suhom vjetru. Može biti popraćena visokom temperaturom, a često i tjeskobom i strahom. Uho je crveno i vruće. Bolovi su jači noću, a ublažava ih toplina. Vrlo su žedni. Djelotvoran je ako se uzme u prvih 24 sata od početka pojave simptoma.

Ferrum phosphoricum
Za početak bolesti kada je uhobolja uzrokovana izlaganjem propuhu ili hladnom i vlažnom vremenu. Bolest se ne razvije naglo, temperatura nije jako visoka i simptomi su općenito manje intenzivni nego kod Belladonne i Aconituma.

Pulsatilla
Glavna remedija za upalu uha (pogotovo lijevog) kod djece. Djeca su plačljiva, mazna i traže puno pažnje i dodira. Upala uha se obično razvije nakon prehlade (Hep). Izlučevine iz nosa su guste i žuto-zelene. Ako je bubnjić pukao, iz uha će curiti gusti žuto-zeleni gnoj. Bol je jača na toplom i po noći. Mogu imati osjećaj pritiska ili osjećaj kao da imaju čep u uhu. Bolje im je na svježem zraku. Nisu žedni.

Chamomilla
Osjetljivost na bol – bol je nepodnošljiva i čini ih vrlo razdražljivima i ljutima. Djeca ljutito plaču i vrište, bacaju stvari, ne žele da ih se dira, pokušavaju vas udariti i ne daju se utješiti. Jedino ih nošenje može nakratko smiriti. Bol je izraženija kad se sagnu ili nagnu prema dolje te na hladnom zraku i vjetru, a ublažava je toplina i umatanje glave. Jedno uho ili obraz je crveno i vruće, a drugo hladno i blijedo, ili su oba obraza crvena. Uhobolja je često povezana ili uzrokovana rastom zuba kod dojenčadi ili zuboboljom.
Mogu imati povišenu temperaturu s vrućom i oznojenom glavom. Vruće im je i žedni su.

Hepar sulphuris
Za srednju ili kasnu fazu prehlade i upale uha kad je gusta, obojena izlučevina iz nosa prisutna danima prije ili za vrijeme upale uha, ili kad je upala uznapredovala toliko da se formirao gnoj u uhu. Gnoj je neugodnog mirisa, a može biti bijel i gust ili krvav, a u kasnijim fazama zelen i rijedak. Uho je jako osjetljivo na dodir. Vrlo su zimogrozni pa im hladni oblozi kao i najmanji dašak hladnog zraka smetaju. Žele puno pokrivača i da u sobi bude toplo. Bol je vrlo intenzivna i jača noću. Simptomi su slični Silicei, ali su intenzivniji, i dijete je razdražljivije. Vrlo su osjetljivi i ljutiti, sve im smeta. Emocionalno stanje je slično Chamomilli, ali dijete ipak manje vrišti, udara i baca stvari.

Silicea
U srednjim i kasnim fazama upale uha kad se formirao gnoj. Bol uglavnom nije intenzivna. Obično
se pojavi po noći i jača je od hladnih obloga, kretanja, dugog sjedenja i buke. Prisutan je osjećaj škakljanja u uhu i Eustahijevoj cijevi (Merc, Hep). Osjećaj začepljenosti u uhu prođe nakon zijevanja ili gutanja. Vrlo su zimogrozni i žele tople pokrivače. Znoje se po glavi ili dlanovima i stopalima. Dijete je blago i plačljivo kao i Pulsatilla, ali je manje zainteresirano za maženje i pažnju. Karakterističan je umor i fizička slabost, bolest ih potpuno izmori. Silicea potiče drenažu gnoja iz uha i samim tim može spriječiti puknuće bubnjića. Ako ova remedija pomogne samo djelomično, uzmite u obzir Calcareu sulphuricu.

Mercurius
Za kasnu fazu upale uha (obično desnog) kad se već formirao gnoj. Gnoj je neugodnog mirisa i može sadržavati krv. Znojenje je obilno i također neugodnog mirisa kao i zadah iz usta. Slina je obilna. Jezik može biti odebljao i imati otiske zuba sa strane. Bolovi su oštri i jači noću i od topline, osobito topline kreveta. Lice i zubi mogu boljeti. Smetaju im i hladnoća i vrućina, pa se naizmjence pokrivaju i otkrivaju. Limfne žlijezde u vratu mogu biti bolne i natečene (Hep, Sil). Žedni su. Umorni su i sporo odgovaraju
na pitanja. Mogu biti razdražljivi i impulzivni.

Lycopodium
Remedija za bilo koju fazu uhobolje ako boli samo desno uho, ako desno boli jače od lijevog ili u početku boli desno, a onda bol prijeđe i na lijevo (Lach i Phos obrnuto). Ne podnose dodir pokrivača. Dijete je obično razdražljivo, nezadovoljno, nesigurno i voli zapovijedati.

Sulphur
Uši jako svrbe, a zatim počnu boljeti ako ih pokušaju češati. Češće je zahvaćeno lijevo uho. Iscjedak je prljavog izgleda i neugodnog, ponekad kiselog mirisa. Mogu imati goruće bolove i osjećaj prisutnosti
vode u uhu. Obično je dobar za vruću i neurednu djecu.

Plantago
Za uhobolju zbog zubobolje (Cham) i ostale neuralgične bolove uha.

Calcarea sulphurica
Pomoći će zacjeljivanju puknutog bubnjića. Sekret je žut i gust, često s grudicama i malo krvi. Sluh može biti oštećen.

Schüsslerove soli (potencija 6X ili 12X, 2 kuglice 3 puta na dan, 4 tjedna)
Kalium muriaticum
Odlična remedija kod gubitka sluha (za vrijeme ili nakon upale uha) uzrokovanog začepljenjem Eustahijeve cijevi gustim, bijelim i rastezljivim ili gnojnim sekretom. Sekret može i ne mora izlaziti iz uha. Pri žvakanju i gutanju mogu imati pucketanje u ušima.
Kalium sulphuricum
Kao i Kali-m, odličan kod oštećenja sluha uzrokovanog začepljenjem Eustahijeve cijevi. Sekret je rijedak, žut, ljepljiv i neugodnog mirisa. Za ovakve tegobe odlična je i kombinacija Kalium sulphuricuma, Kalium muriaticuma i Silicee u obliku Schüsslerovih soli.

POTRAŽITE STRUČNU POMOĆ:

Odmah:
- Ako je uhobolja popraćena jakim umorom i slabošću, gubitkom pažnje, jakom glavoboljom ili ukočenim
vratom

Isti dan:
- Ako je uhobolja jaka i praćena vrućicom ili iscjetkom iz uha
- Ako je područje mastoidne kosti (iza uha) crveno ili bolno na dodir
- Ako dođe do nagle nagluhosti bez obzira je li prisutna bol
- Ako dijete mlađe od godinu dana ima uhobolju (ako vuče ili trlja svoje uši)
- Ako bolovi, vrućica ili razdražljivost ne prođu nakon dva dana

Uskoro:
- Ako blaga bol ili oskudni iscjedak iz uha traju više od tjedan dana
- Ako je sluh oslabljen više od dva tjedna

www.grombol.com


*Frei H, Thurneysen A. Homeopathy in acute otitis media in children: treatment effect or spontaneous resolution? Br Homeopath J 2001; 90: 180–182.

**Harrison H, Fixsen A, Vickers A. A randomized comparison of homoeopathic, standard care for the treatment of glue ear in children. Compl Therap Med 1999; 7: 132–135.
(Ovaj tekst je dio iz knjige “HOMEOPATIJA ZA SVAKOGA – potpuni priručnik za prvu pomoć i akutne bolesti” izdane 2009. godine)