Eko imanje Zrno – ljepota i bioraznolikost

Zelena ekooaza u kojoj se na prirodan i ekološki način sade i njeguju žitarice, mahunarke, ljekovite gljive, začini, voće i povrće

Eko imanje Zrno – ljepota i bioraznolikost

Imanje Zrno najstarije je hrvatsko ekološko imanje u Hrvatskoj, koje od 1988. godine oduševljava izvornom ljepotom i jedinstvenom bioraznolikošću. Djeluje kao održivo imanje na kojem se provode svi segmenti od uzgoja kultura (eko sjeme je staro čak 20 godina) do prerade, proizvodnje i distribucije gotovih proizvoda. Nalazi se u malom selu Habijanovcu kraj Vrbovečke Dubrave, 55 km istočno od Zagreba, a njihove proizvode Biovega koristi kao sirovine za pripremu svježeg programa za svoje bio&bio trgovine.

Ovo imanje rezultat je želje vlasnika i voditelja projekta Zlatka Pejića i njegove supruge Jadranke Boban Pejić da se okrenu vlastitoj proizvodnji poljoprivrednih kultura. Iako se trenutno nalazi u prvoj od tri faze razvoja, polako se ostvaruje njihova želja da ostvare održivo ekološko imanje sa kvalitetnim proizvodima.

Misija imanja Zrno je zero – waste i održivost, a u tom smjeru nudi edukaciju i zanimljive sadržaje na području ekološke poljoprivrede i održivih stilova življenja, te kao takvo predstavlja primjer za budućnost ekološke, održive proizvodnje u Hrvatskoj. Ekološko zrno koje se koristi na imanju već se više od dvadeset godina sustavno kultivira i razvija te donosi posebno ukusne i vitalne plodove. Na Zrnu se također tradicionalnom metodom proizvodi zimnica poput ajvara, kiselog kupusa, džemova i marmelada kao i popularna Zrneta, jedinstven dodatak jelima spravljen od korjenastog povrća i začina bez ikakvih umjetnih dodataka.

Image


Beskvasni kruh
Na Eko imanju Zrno proizvodi se vrlo ukusan beskvasni kruh. Ovakav način proizvodnje kruha osmislio je Zlatko Pejić.  Beskvasni kruh se proizvodi od domaćih ekoloških žitarica sa samog imanja koje na imanju prolaze cijeli proces od samog uzgoja, mljevenja u malom mlinu i  proizvodnje u malenom pekarskom pogonu po uzoru na „artisan bakery“. Ovakav se kruh kod nas još naziva as beskvasni kruh ili kruh na bazi kiselog tijesta.

Tijekom posjeta Zrnu, Zlatko Pejić nam je predstavio i najnoviji beskvasni kruh, piraž. Namijenjen je osobama koje vole kompaktniji kruh zbog manjeg sadržaja glutena, kao i onima koji iz zdravstvenih razloga izbjegavaju pšenicu. Dok pir sadrži bogatstvo hranjivih sastojaka, raž svojim orašastim okusom daje posebnu teksturu ovom unikatnom kruhu, a svojim biljnim vlaknima, koja dobro upijaju tekućinu, pridonosi optimalnim probavnim aktivnostima.Kruh je nešto kiselkastijeg okusa zbog dulje fermentacije i može se uporediti s pekarskim proizvodima zapadne Europe. Odličan je uz sva jela, od variva do sendviča. 


Posebnosti imanja:

  • Uzgoj 50 kultura: 30-ak povrtnica, 5 vrsta žitarica i 10-ak vrsta voća
  • Ogledni vrt sa začinskim biljem: Podijeljen je na 4 dijela, ovisno o stranama svijeta, sa čime su usklađeni i smjerovi sadnje; sjever-jug; istok-zapad zbog protoka energije. Na južnom dijelu dominantno je plodovito povrće i mediteransko bilje. Na sjevernom dijelu je većinom zastupljeno korjenasto bilje i kontinentalni začini. U središnjem dijelu vrta je kamenjar sa 20-ak vrsta začinskog bilja, na južnoj strani dalmatinski kamen i mediteranski začini, a na sjevernoj kamen iz lokalnog podneblja i kontinentalni začini.
  • Novost –uzgoj shiitake gljiva: Shiitake gljive se uzgajaju na oblicama sa 50-ak rupa, koje se zatvaraju prirodnim pčelinjim voskom. Na jednom mjestu posložene su oblice u pravilnom obliku, spojen je sustav navodnjavanja kap po kap i sve je pokriveno sa slamom i ceradom kako bi se osiguralo dovoljno vlage te spriječilo isparavanje za vrijeme velikih vrućina. U kišnom razdoblju, sve se otkriva i natapa kišnicom. Takvim načinom uzgoja gljivama se stvara ambijent najsličniji njihovom prirodnom okolišu, a kroz koji mjesec se očekuje i prva berba.
Image



Image


Image