Djeca i kofein = loša kombinacija

Previše kofeina može naškoditi zdravlju vašeg djeteta

Djeca i kofein = loša kombinacija

Pića puna kofeinom, što uključuje gazirana pića, kave, cappuccina i sve prisutnija energetska pića, nikad nisu bila popularnija, osobito među tinejdžerima. Prije dvadesetak godina tinejdžeri su pili duplo više mlijeka nego li gaziranih kofeiniziranih pića, sada je situacija potpuno obrnuta. Istina je da im jedno ili dva ovakva pića na dan neće naškoditi, no liječnici upozoravaju kako možda podcjenjujemo efekt koji kofein ima na djetetovom zdravlje i njegov razvoj.   

Kako kofein može utjecati na vaše dijete?

Kofein stimulira centralni nervni sustav zbog čega se ljudi osjećaju budnijima kad piju kavu ili druga kofeinizirana pića. No, isto tako ona mogu izazvati i iritabilnost, anksioznost, ubrzan rad srca, povisiti krvni tlak, izazvati glavobolje i nesanicu. Kod djece ne treba mnogo da osjete sve ove negativne strane kofeina, a danas djeca kofein konzimuraju više nego ikad prije. Osim toga pića koja „podižu“ energiju su najčešće visokokalorična što uvelike uvećava rizik od prekomjerne tjelesne težine. Osim toga puna su i šećera, što se može naštetiti zdravlju zubi.

S obzirom da kofein djeluje kao diuretik, znači da uzrokuje češće mokrenje. Ovo kod djece može izazvati dehidrataciju, osobito kada je vruće ili kada provode više vremena u aktivnostima na otvorenom. Uz to određeni lijekovi, kao što su lijekovi protiv prehlade, mogu sadržavati kofein, pa se o njihovoj upotrebi za liječenje djeteta raspitajte kod liječnika.

Čest problem s kojim se roditelji djece (osobito tinejdžera) koja konzumiraju previše kofeiniziranih pića susreće je - problem sa spavanjem. Prilikom učenja za školu ili naprosto provođenja vremena na računalu uz igrice ili u komunikaciji s prijateljima do kasno u noć, djeca se često okreću konzumaciji kofeiniziranih pića kako bi ih održala budnima. Učestalo ispijanje pića s kofeinom mogu izazvati i ozbiljnije probleme s nesanicom.

Kako limitirati konzumaciju kofeina kod djece?

Porazgovarajte s djetetom o ovom problemu i upozorite ih na negativne učinke koje kofein može imati. Jedan način na koji kod djece možete limitirati konzumaciju kofeina je da iz svog doma izbacite proizvode i pića koja sadrže kofein i potičete ih na konzumaciju zdravijih alternativa ovom piću kod kuće, ali i kada su u školi ili s prijateljima.
Ako vaše dijete već sada pije dosta (ili previše) kave i sličnih napitaka, polako ih odviknite od toga, ali postepeno kako biste izbjegli neugodne popratne simptome kao što su umor, glavobolje ili loše raspoloženje.