Dagnje - delicija iz jadranskih dubina

Novigradska dagnja prva sa zaštitnim znakom

Dagnje - delicija iz jadranskih dubina

Čak 500 kilograma dagnji posluženo je protekle srpanjske subote na novigradskoj rivi. Ta dosad najveća gastronomska fešta upriličena je kako bi se javnost upoznalo s projektom koji će omogućiti da dagnje iz Novigrada postanu prve školjke u Hrvatskoj s markicom zaštićene izvornosti i zaštićenog zemljopisnog podrijetla. Da do te titule nije lak put, govori činjenica da je postupak certificiranja dugotrajan i kompliciran, a kriteriji strogi. Za markicu zaštićene izvornosti i zaštićenog zemljopisnog podrijetla treba tri do pet godina.

Gastro događaju prethodilo je predavanje na temu dagnje i zaštite poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u organizaciji Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije i Općine Novigrad. Cilj je do kraja 2015. godine udružiti proizvođače školjaka u akvatoriju Novigradskog mora u udrugu „Novigradska dagnja" koja bi bila nositelj zahtjeva. Novigrađani tvrde da baš njihova dagnja ima osobitu kvalitetu i posebnost, zbog bogatstva planktona u Novigradskom moru.

Simbol mediteranske kuhinje

Fešta s 500 kilograma dagnji koja je stanovnicima Zadarske županije i njihovim gostima pružila priliku da uživaju u punini okusa i mirisa ovog vrhunskog proizvoda, potaknula nas je da podsjetimo na najčešće načine pripreme dagnji, koje su jedan od glavnih simbola mediteranske kuhinje. Dagnje možete jednostavno pripremiti na tavi s maslinovim ili suncokretovim uljem i svježim peršinom za samo 10 do 15 minuta.Ove ukusne školjke mogu se pripremiti na brudete ili buzaru, te u kombinaciji s rižom i tjesteninom.

Kako odabrati dagnje?

Prije pripreme dagnji, važno je odabrati svježe školjke. Prepoznaju se po tome što su čvrsto zatvorene ili se na kuckanje prstom zatvaraju. Sve dagnje koje se ne zatvore, prilikom čišćenja obavezno treba odbaciti. Nemojte koristiti ni školjke s napuknutim ljušturama, a preostale dobro očistite. Dagnje nakon kupovine operemo hladnom vodom ili morem, te ih čuvamo u hladnjaku prekrivene namočenom krpom ili ubrusom, nikako hermetički zatvorene. Svakodnevno ih je nužno pregledati, proliti more koje su pustili na dno posude (može dobiti neugodni miris), očistiti posudu, ponovno ih vratiti, te pokriti iznova navlaženom krpom ili ubrusom. Na ovaj način održavane mogu živjeti do 5 dana u hladnjaku.

Bijela buzara

Za buzaru od 600 g dagnji „na bijelo" (za 3 osobe) potrebne su 2 žlice maslinovog ulja, 2-3 režnja češnjaka, 2 žlice nasjeckanih listića peršina i 1 dl bijelog vina te, po želji, 1 žlica krušnih mrvica i malo papra.

Dno duboke tave ili lonca prekrijte maslinovim uljem i zagrijte ga na malo jačoj vatri. Dodajte sjeckani češnjak i kratko ga pirjajte. Kada osjetite da je češnjak počeo otpuštati miris, dodajte usitnjene listiće peršina, pa dagnje. Dagnje će brzo početi otpuštati vlastite sokove u kojima će se kuhati. Ako ne puste dovoljno tekućine, podlijte ih s malo povrtnog temeljca. Sljedećih 5-10 minuta pirjajte ih poklopljene, miješajući samo povremeno.Školjke bi nakon toga većinom trebale biti otvorene i tada je vrijeme da ih oplemenite bijelim vinom. Povremeno miješajući, pirjajte ih daljnjih 5 minuta kako bi se do kraja skuhale, a alkohol iz vina ispario. Po želji, nakon dodatka vina možete im dodati i malo papra za pikantniju aromu, te krušne mrvice. Krušne mrvice ugustit će prisutan umak i poboljšati mu konzistenciju. Sol nećete trebati dodavati budući da su dagnje i tekućina koju otpuste dovoljno slani sami po sebi.

Crvena buzara

Na sličan način priprema se crvena buzara od dagnji. Na 2 žlice maslinovog ulja prvo propirjajte 1 manji luk, a tek kasnije dodajte 1-2 češnja češnjaka i 2 žlice sjeckanog peršina. Nakon toga dodajte 2 sitnije narezane svježe ili pelati rajčice, a zatim dagnje , oko 600 grama. Dagnje opet pirjajte poklopljene 5-10 minuta na malo jačoj vatri, a zatim podlijte 1 dl bijelog vina, pa kuhajte daljnjih 5 minuta. U buzaru na crveno nije potrebno dodavati krušne mrvice jer će umak ugustiti rajčica. A za bolji okus možete dodati papra, bosiljka, origana ili ljute papričice, po želji.


Kako poslužiti buzaru?

Dagnje koje se nakon 15 minuta kuhanja nisu otvorile, najčešće nisu pogodne za konzumaciju i treba ih odbaciti. Ostale poslužite tople, a prije serviranja možete ih pokapati s limunovim sokom. Dagnje na buzaru najčešće se poslužuju s kruhom kao toplo predjelo. Osim kruha, mogu se poslužiti i uz palentu ili kuhani krumpir. Tjestenina je također jedna od opcija, koja se posebno dobro slaže s crvenom buzarom. Od tjestenine najbolje je odabrati špagete ili široke rezance.

Dagnje s gradela

Oprane dagnje složimo na hladne gradele, tada gradele stavimo na jaki žar. Kada se dagnje otvore, gotove su. Tada ih serviramo u prigodnu posudu, podlijemo maslinovim uljem još dok su vruće, te po želji pospemo sitno sjeckanim češnjakom i peršinom. Serviramo uz kriške limuna.

Foto: © Natalia Lisovskaya - fotolia