Bez parabena - od iduće godine nova pravila o sigurnosti kozmetičkih proizvoda

Prirodna kozmetika sve je popularnija

Bez parabena - od iduće godine nova pravila o sigurnosti kozmetičkih proizvoda

Europska komisija za zaštitu potrošača odlučila je uvesti nova pravila o sigurnosti kozmetičkih preparata. Tako se na policama trgovina od 2015. godine više neće nalaziti kozmetički proizvodi s istim koncentracijama dvaju parabena, propilparabena i butilparabena, kao što je to slučaj danas. Zabranjuje se i njihova upotreba u proizvodima koji se ne ispiru, a namijenjeni su području dječjih pelena. Mjera je namijenjena smanjenju rizika od kožnih alergija i njihove učestalosti.

Konzervansi imaju važnu ulogu u kozmetičkim proizvodima jer omogućuju njihovu svakodnevnu upotrebu bez patogenih tvari. No, moramo osigurati da konzervansi jamče maksimalnu razinu zaštite, poručuju iz Komisije za zaštitu potrošača.

Što manje konzervansa u kozmetici  

Komisija je još početkom ove godine zabranila upotrebu pet parabena u kozmetičkim proizvodima, i to: izopropilparabena, izobutilparabena, fenilparabena, benzilparabena i pentilparabena. Stoga se proizvodi koji ih sadrže ne smiju više pojaviti na tržištu. Tim se odredbama  sada pridružuju i nove koje zahtijevaju smanjenje maksimalne koncentracije još dvaju konzervansa – propilparabena i butilparabena. Njihova sadašnja dopuštena koncentracija s 0,4 posto (kada se upotrebljavaju pojedinačno), odnosno 0,8 posto (kada se miješaju s drugim esterima) mora pasti na 0,14 posto u obje varijante, a to pravilo počinje vrijediti od 16. travnja sljedeće godine.


Štetnost parabena

Što su zapravo parabeni i zašto se sve više kozmetička industrija nastoji pohvaliti da su njihovi proizvodi bez parabena? Parabeni su kemijski konzervansi koji se upotrebljavaju da bi produljili rok trajanja kozmetičkih proizvoda i spriječili rast mikroorganizama. Nemaju boje, okusa, ni mirisa. Iako se na tržištu sve više pojavljuju i kozmetički proizvodi koji uopće ne sadrže parabene, njihova je upotreba u kozmetičkoj industriji još uvijek jako raširena.

Već duže vrijeme vode se rasprave o štetnosti pojedinih parabena za ljudsko zdravlje, posebno ono reproduktivno kod muškaraca, dok se kod žena spominje njihov mogući utjecaj na povećani rizik razvoja karcinoma dojke. Djeca mogu sasvim drugačije reagirati na konzervanse na koje su otporni odrasli. Znanstvenici napominju da je nužno provesti dodatna istraživanja kako bi se otkrili točni uzroci povezanosti opasnih kemikalija s razvojem kancerogenih stanica.

Zdravstveni učinci mogu varirati od endokrinih poremećaja, parabeni mogu oponašati djelovanje estrogena i ometati spolni razvoj. Alergijske reakcije uobičajene su zbog njihove upotrebe. Umjetni sastojci u konvencionalnim kozmetičkim proizvodima teže se razgrađuju te se kroz godine nakupljaju u tijelu, a u takvim većim količinama postaje upitna njihova sigurnost za ljudsko zdravlje.


Zašto su opasni?

Parabeni su kao konzervansi zastupljeni ne samo u kozmetici, nego imaju široku primjenu u hrani, lijekovima i farmaceutskim proizvodima. To su kemikalije sa svojstvima estrogena, a estrogen je jedan od hormona koji je uključen u razvoj karcinoma dojke. Premala količina konzervansa ne može zaustaviti rast mikroorganizama što dovodi do propadanja proizvoda, dok prevelika količina može izazvati alergiju, dermatitis ili neku drugu nuspojavu.

Parabeni djeluju i na dugotrajniju stabilnost kozmetičkog proizvoda sprečavanjem razvoja mikroorganizama, jer razne bakterije i plijesni ubrzavaju razgradnju emulzija i stvaraju štetne nusprodukte i iritirajuće sastojke neugodnog mirisa kozmetike. Najčešći parabeni koji se upotrebljavaju u kozmetici su metil-paraben, etil-paraben, propil-paraben, izobutil-paraben i dr. Ono što parabeni sigurno uzrokuju jesu upale, alergijske reakcije, osipi i iritacije.


Trend je povratak prirodi

Prednosti su prirodne kozmetike nanošenje na kožu proizvoda proizvedenih iz osnovnih prirodnih sastojaka koji ne sadrže parabene, umjetne boje, mirise i konzervanse. Proizvodi bez parabena rade se od najkvalitetnijih prirodnih proizvoda, ali traju puno kraće pa se nerijetko ne stignu potrošiti. U prirodnoj kozmetici upotrebljavaju se drugačiji sastojci pa je njezina trajnost znatno kraća, svega nekoliko mjeseci. Također postoje sastojci koji štite od kvarenja, a nalaze se u konzervansima novijeg tipa, na bazi su grejpa i origana.

Kvalitetna ulja, pšenične klice, vitamin E, pčelinji vosak također odlično štite od kvarenja, samo na kraći rok, ali i bez opasnosti za zdravlje. Upotreba parabena kao i ostalih konzervansa u kozmetici je dakako zakonski regulirana, pa su doze koje se upotrebljavaju u kozmetici dermatološki provjerene, no i dalje ostaje nerazjašnjeno pitanje njihovog taloženja u organizmu uslijed višegodišnje upotrebe.