Uvrsti ih u svoju rutinu

9 odličnih trikova za ravniji trbuh – bez dijeta i intenzivnih treninga

Iako su zdrava prehrana i fizička aktivnost nužni za mršavljenje, postoje i brojni drugi trikovi koji će ti pomoći kod postizanja fit izgleda

profimedia-0253450561.jpg
Foto: Profimedia.hr

Znanstveno je dokazano da masne naslage, tzv. salo, oko trbuha mogu negativno utjecati na zdravlje te povećati rizik od srčanih bolesti i dijabetesa. Osim toga, ti šlaufići ne izgledaju nimalo privlačno, no dobra je vijest da uvođenje malih promjena u svakodnevicu može napraviti veliku razliku.

Image
Vitko tijelo

Ravan trbuh: Kako brzo izgubiti masne naslage na trbuhu?

Na izgled područja oko trbuha mogu utjecati razni faktori – od prehrane pa do hormona, genetike, itd. Nažalost, sjedilački način života i nedostatak fizičke aktivnosti samo pogoršavaju stanje te potiču nakupljanje masnih naslaga u trbušnom dijelu.

Želiš li imati ravniji trbuh te smanjiti nadutost, neke jednostavne prilagodbe i trikovi u tvojim svakodnevnim rutinama mogu ti donijeti pozitivne rezultate, i to sve bez drastičnih dijeta i intenzivnih treninga.

Ako te muči nadutost, obrati pažnju na prehranu te nastoj na dnevnoj bazi konzumirati što više namirnica koje obiluju vlaknima, poput voća i povrća. Želiš li se riješiti viška kilograma te istovremeno poboljšati svoje cjelokupno zdravlje, fokusiraj se na cjelovite i zdrave namirnice te nastoj biti fizički aktivna. U međuvremenu, isprobaj i ove jednostavne trikove koji će se pozitivno odraziti na tvoju figuru i dovesti te do ravnijeg trbuha.

Idi u krevet ranije

Kvalitetan san važan je za tvoje zdravlje, ali i za tjelesnu težinu. Naime, znanstveno je dokazano da osobe koje pate od nesanice imaju veći rizik od debljanja jer tijekom dana unose više kalorija i češće žude za nezdravom hranom. Nedostatak sna negativno utječe na rad metabolizma, a povećava i razinu kortizola – hormona koji potiče tijelo da skladišti masti. Želiš li potaknuti sagorijevanje kalorija te držati razinu kortizola pod kontrolom, nastoj spavati barem 7-8 sati dnevno.

Image
Foto: Pexels

Nemoj preskakati obroke

Želiš li se riješiti viška kilograma, preskakanje obroka baš i nije najsjajnija ideja. Kada preskačeš obroke, metabolizam se usporava i tako dolazi do skladištenja masnoća, ponajviše u području oko trbuha. I nutricionisti se slaže da je najbolje jesti svaka 3 do 4 sata, a istraživanja su potvrdila da je najvažniji obrok u danu doručak pa ga nemoj preskakati. Za međuobroke biraj zdravi snack odnosno one namirnice koje sadrže vlakna i proteine. To će te držati sitom i smanjiti žudnju za nezdravim grickalicama.

Image
Foto: Pexels

Popravi svoje držanje

Tvoje držanje može imati veliki utjecaj na figuru. Kada je držanje dobro, trbušni mišići se automatski oblikuju. Uostalom, kada se držiš pogrbljeno, tvoj trbuh neće biti ravan, a to će ujedno i negativno utjecati na kralježnicu stoga obrati pažnju na svoje držanje.

Image
Foto: Pexels

Počni piti više vode

Kad god se govori o sagorijevanju kalorija, hidratacija je nezaobilazna. U prosjeku, čovjeku je dnevno potrebno oko 8 čaša vode pa se potrudi da ih popiješ. Ako intenzivno vježbaš ili se puno znojiš, trebaš piti i više vode od tih 8 čaša. Dehidracija potiče nakupljanje vode u organizmu, a to izaziva nadutost.

Image
Foto: Pexels

Uvrsti u prehranu zdrave grickalice

Ono što jedeš za međuobrok jako je važno. Kao što je već spomenuto, važno je jesti svakih nekoliko sati, a zdrave grickalice omogućit će ti da ostaneš sita do glavnog obroka pa nećeš posezati za nezdravom hranom. Najbolji izbor za grickanje između obroka su orašasti plodovi. Orašidi obiluju hranjivim tvarima među kojima se osobito ističu zdrave masnoće pa su bolji izbor od pereca ili čipsa. Pobrini se da uz sebe uvijek imaš neki zdravi snack, no budi umjerena s konzumacijom jer su orašasti plodovi prilično kalorični. Jedna mala šaka orašastih plodova je idealna porcija za međuobrok.

Image
Foto: Pexels

Nauči jesti sporije

Način na koji jedeš također je od izuzetne važnosti. Želiš li izbjeći nadutost te poboljšati rad probavnog sustava, probaj jesti što sporije. Dobro prožvači svaki zalogaj prije nego ga progutaš. Kada jedeš prebrzo, tvoje tijelo mora uložiti dodatan napor u razgradnju hrane što može dovesti do probavnih smetnji i neugodnih plinova.

Image
Foto: Pexels

Nemoj zaboraviti na probiotike

Rad probavnog sustava vrlo je važan za tvoju figuru, osobito za izgled trbušnog dijela. Želiš li biti fit, pronađi učinkovite načine kojima ćeš poboljšati probavu. Uvođenje probiotika u prehranu može biti vrlo korisno jer oni sadrže dobre bakterije koje pomažu probavnom sustavu kod razgradnje hrane, sprečavajući gastrointestinalne probleme koji su često krivac za nadutost. Najbolji izvori ovih dobrih bakterija su jogurt, kiseli kupus, miso i mlaćenica.

Image
Foto: Pexels

Pokreni se

Ako ti nije do vježbanja, uvrsti hodanje u svoju svakodnevnu rutinu. Fizička aktivnost nužna je za održavanje fit izgleda, ali i dobrog zdravlja u cjelini. Nastoj što više hodati u toku dana – prošeći do posla ako ti nije predaleko, umjesto lifta uvijek biraj stepenice, ustani od radnog stola što češće... Sve to su mali trikovi koji nisu izravno povezani s vježbanjem, no mogu učiniti veliku razliku. Ne voliš li klasično vježbanje i intenzivne treninge, joga je savršena aktivnost s višestrukim prednostima za zdravlje i izgled trbušnih mišića.

Image
Foto: Unsplash

Ubaci đumbir u svoju prehranu

Ljekovita svojstva đumbira dobro su poznata. Osim što obiluje antioksidansima i ima protuupalna svojstva, đumbir je i odličan prirodni diuretik. To znači da potiče izbacivanje viška tekućine iz tijela, a poboljšava i rad probave. Najjednostavniji način da ga dodaš u svoju prehranu je čaj od đumbira.

Image
Foto: Unsplash