7 popularnih namirnica koje mogu štetiti zdravlju bubrega

Prekomjerna količina ovih namirnica može utjecati na normalno funkcioniranje bubrega

7 popularnih namirnica koje mogu štetiti zdravlju bubrega

Bubrezi igraju jako važnu ulogu u tvom tijelu - oni su zaduženi za uklanjanje otpada kroz urin, proizvodnju hormona i filtriranje toksina i viška tekućine u krvi. 

Zbog svega navedenog, trebali bismo se uvijek dobro brinuti o svojim bubrezima i pokušati ih održati zdravima. Nažalost, neke namirnice mogu im naštetiti i utjecati na njihovo normalno funkcioniranje, naravno, ako se jedu u prekomjernim količinama.

Image

Uh, ta upala mjehura!

Avokado

Image

(Foto: Pexels)


Iako je avokado popularan i hvaljen zbog različitih hranjivih svojstava, prečesta konzumacija mogla bi biti opasna za tvoje bubrege, pogotovo ako već imaš bubrežnu bolest

A razlog tome je što ovo voće ima vrlo visoku razinu kalija. Našim tijelima je potreban ovaj mineral, ali previše kalija u krvi može uzrokovati ozbiljne probleme poput grčenja mišića i nepravilnog rada srca.

Meso

Image

(Foto: Pexels)


Previše mesa može uzrokovati probleme s bubrezima jer životinjski proteini mogu biti teški za metabolizam, pa uklanjanje otpadnih proizvoda predstavlja teret za bubrege. 

Prehrana bogata životinjskim proteinima također bi mogla dovesti do razvoja bubrežnih kamenaca, zbog toga što meso ima velike količine purina koje potiču proizvodnju mokraćne kiseline, što je jedan od najčešćih uzroka bubrežnih kamenaca. Umjesto toga, trebala bi jesti više povrća i orašastih plodova, a na taj način i dalje dobivati bjelančevine koje tvoje tijelo treba.

Sol

Image

(Foto: Pexels)


Zdrava prehrana treba sadržavati maksimalno 2300 mg natrija dnevno (otprilike žličica soli). Ako jedeš previše soli, bubrezi će morati jače raditi kako bi eliminirali višak natrija, pa bi mogli započeti zadržavati vodu što može dovesti do visokog krvnog tlaka.

Kako bi bubrezi bili zdravi, svojoj hrani umjesto viška soli možeš dodati začine i začinsko bilje. Također možeš smanjiti potrošnju obrađene, pakirane i gotove hrane, poput konzervi, juhe iz vrećice, smrznute gotove hrane kao što je izza i preljeva za salatu, jer sve navedene obično sadrže puno soli.

Banane

Image

(Foto: Pexels)


Ako sumnjaš da imaš problema s bubrezima, dobra i pravilna prehrana neophodna je za očuvanje zdravlja. A to znači ograničiti konzumiranje nekih namirnica poput banana, jer imaju vrlo visoku razinu kalija, što može biti štetno za sve one čiji bubrezi ne funkcioniraju pravilno.

Zdrava odrasla osoba trebala bi unositi 3.500–4.700 mg kalija dnevno iz hrane, a prosječna banana (150 g) već sadrži oko 537 mg. A ako patiš od bubrežne bolesti, unos kalija trebao bi biti još manji jer tvoje tijelo ne može filtrirati višak, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Mliječni proizvodi

Image

(Foto: Pexels)

Iako su mliječni proizvodi bogati vitaminima i hranjivim tvarima, previše mlijeka, jogurta i sira može nanijeti više štete nego koristi. A to bi se moglo dogoditi zbog velike količine fosfora koji se nalazi u ovim namirnicama, a koji bi mogao nanijeti stres na tvoje bubrege. Štoviše, ako bubrezi nisu u potpunosti funkcionalni, neće moći ukloniti dodatni fosfor iz krvi i to bi moglo dovesti do slabih kostiju s vremenom i povećanog rizika od prijeloma.

Punozrnati kruh

Image

(Foto: Pexels)


Svi znamo da je punozrnati kruh zdrav i nutritivan, ali konzumacija prevelike količine, posebno kod pojedinaca koji imaju bubrežne probleme, može još više naštetiti bubrezima. Uzrok su velike količine fosfora i kalija koje ima ova vrsta kruha. Jedna kriška kruha od cjelovitog zrna sadrži 70 mg kalija i 57 mg fosfora, u odnosu na jednu krišku bijelog kruha, koja sadrži samo 25 mg.

Naranče i sok od naranče

Image

(Foto: Pexels)


Dok sok od naranče i same naranče imaju malo kalorija i bogate su vitaminom C, one također sadrže visoku razinu kalija. Jedna srednja naranča daje 240 mg kalija, a jedna šalica soka od naranče može sadržavati oko 470 mg.

S obzirom na ove brojke, konzumaciju naranče i soka od naranče treba ograničiti, pogotovo kada nemaš potpuno funkcionalne bubrege. Ako ne mogu eliminirati višak kalija iz krvi, to bi moglo biti vrlo opasno za tijelo.