Vrijeme je za istinu

10 najvećih mitova o dijetama u koje moraš prestati vjerovati

Mitovi o dijetama i prehrani preplavili su društvene mreže, vrijeme je da ih razbijemo

Mitovi o dijetama i prehrani
Foto: Unsplash

Jedina stvar nezdravija od komada čokoladne torte su mitovi o dijetama i prehrani u koje već godinama vjerujemo. Takvi mitovi s vremenom samo dovode do dodatnog nakupljanja kilograma, ali i trajnijih posljedica za zdravlje.

Sve smo prošle kroz istu priču - preskočile smo doručak kako bi uštedjele koju kaloriju, na poslu skoro zaspale do ručka, umor pokušale ublažiti slatkom kavom ili čašom gaziranog napitka, za ručak se najele pohanog mesa i krumpirića (jer tko bi tako gladan uopće pogledao salatu) pa se nakon toga osjećale loše, nakon posla pojele jedan low fat jogurt kako bi izbjegle još kalorija i na kraju u ponoć odlučile napasti hladnjak u potrazi za hranom od koje ćemo se zapravo najesti.

Ova nam je priča svima poznata zato što smo sve godinama slušale kako su ovi mitovi o dijetama i prehrani istiniti. Prijateljice, pa čak i rodbina, savjetovali su nas da pijemo osam čaša vode dnevno, da su ugljikohidrati najveći neprijatelji i da ćemo otopiti kilograme ako tjedan dana jedemo samo ananas koji je čudesna namirnica koja topi kilograme.

Vrijeme je da nezdravi mitovi o dijetama i prehrani ostanu iza nas i da ih se napokon riješimo. Cijela filozofija zdrave prehrane i gubitka kilograma zapravo je vrlo jednostavna - sve se temelji na kalorijskom deficitu. Ne postoji hrana koju nikada nipošto ne smiješ jesti, bitno je da na kraju dana potrošiš više kalorija nego što si unijela. To znači da s vremena na vrijeme i ta masna pohana piletina i krumpirići mogu biti dio tvog dana, ali ne znači da ih možeš jesti svaki dan i očekivati rezultate.

Uz kalorijski deficit, važna je i lagana tjelovježba. To ne znači da moraš svaki dan hodočastiti teretane, dovoljno je tek da se prošetaš do posla ili odradiš kratku tjelovježbu nekoliko puta tjedno.

Izdvojile smo 10 najpopularnijih mitova u koje smo vjerovale godinama, a sada je vrijeme da ih razbijemo.

Preskakanje obroka pridonosi mršavljenju

Ako preskočiš doručak možda ćeš u jutarnjim satima unijeti manje kalorija, ali ćeš do ručka biti umorna i izgladnjela te ćeš lakše posegnuti za nezdravom i visokokaloričnom hranom. Također, kada si jako gladna puno je teže odlučiti se za zdraviji obrok. Prisjeti se samo što si sve pojela kada si se zadnji put vratila s posla na kojem nisi ništa jela.

Postoji određena hrana koju smiješ jesti

Ako cijeli tjedan jedeš samo naranče ili stabljike celera sigurno ćeš izgubiti nekoliko kilograma, ali takva prehrana nije održiva niti zdrava. Takve pomodne dijete samo vode do još većeg debljanja nakon što su gotove. Posebno su loše dijete koje od tebe zahtijevaju da uz hranu uzimaš određene suplemente jer ih ne unosiš hranom. Čak i najnezdravija hrana ne treba u potpunosti otići s tvog jelovnika, ali je trebaš konzumirati pametno i u malim količinama.

Ne smiješ jesti poslije 18 sati

Ne postoji ni jedan znanstveni rad koji potvrđuje ovu tvrdnju. Čak suprotno, mnogi stručnjaci preporučuju da večeraš nešto kasnije jer bi u protivnom mogla biti jako gladna u kasnijim satima i posegnuti za visokokaloričnim grickalicama. Ono što nije zdravo je jesti visokokaloričnu večeru prepunu šećera ili nezdravih masti. Večera bi trebala biti nešto laganiji obrok, ali ne postoji određeno vrijeme kada bi je trebala konzumirati.

Ugljikohidrate treba izbaciti iz prehrane

Ako si ikada probala izbaciti ugljikohidrate iz prehrane sigurno si osjetila taj neizbježan umor, iscrpljenost, a s time i razdražljivost i netrpeljivost prema svačemu i svakome. Nedostatak ugljikohidrata neće ti samo poremetiti raspoloženje nego i zdravlje. Ugljikohidrati trebaju činiti oko 40% tvoje prehrane, no ključ je u vrsti ugljikohidrata koje jedeš. U tih 40% ne bi trebala staviti dvije čaše slatkog gaziranog pića, pola čokolade i vrećicu čipsa. Biraj kompleksnije ugljikohidrate koji te dulje čine sitom i ne stvaraju nagle oscilacije šećera u krvi. Takve namirnice su primjerice zobene pahuljice, kruh napravljen od cjelovitih žitarica ili smeđa riža.

Ne smiješ jesti grickalice

Grickalice su sastavni dio prehrane mnogih i odličan su trik kako se održati sitom između obroka. Same po sebi grickalice nisu loše, ključno je koje grickalice biramo. Ako između ručka i večere pojedeš vrećicu čipsa i čokoladu velike su šanse da će se koji gram zadržati u bokovima, ali ako ih zamijeniš sa zdravijim grickalicama, poput orašastih plodova ili voća, sasvim je u redu uživati u njima. Također, i tu je bitna količina tako da ne bi trebala pretjerati niti sa zdravim grickalicama. Kada smo na temi zdravih grickalica, idući mit vrlo je raširen.

Voće je jednako nezdravo kao slatkiši

Kako je sok od naranče nezdrav, a naranča kao snack je zdrava? Iako i voće sadrži šećere koji su prirodno prisutni u plodovima, uz njih dolaze i brojni vitamini, minerali i vlakna koja u sokovima nemamo. Također je važna i količina šećera. U jednoj čaši soka od naranče pronaći ćeš više kalorija nego u zdjelici punoj svježih naranči. Jednostavni šećeri u voću također mogu naglo dignuti razinu šećera u krvi pa se preporučuje da uz voće konzumiraš i malo proteina, poput jogurta ili sira. Proteini pomažu stabilizirati razinu šećera u krvi, a duže će te držati sitom.

Hrana sa smanjenim udjelom masnoće je zdravija

Jesi li ikada probala napraviti omiljeni kolač bez masnoće? Da jesi, osjetila bi koliko je kolač manje ukusan i kremast. Ista je stvar i s proizvodima koji imaju smanjeni udio masnoća. Kako bi zamaskirali taj nedostatak okusa, proizvođači obično dodaju više šećera ili sličnih dodataka koji čine proizvod kalorijskom bombom. Kada kupuješ jogurt, sir ili bilo koju drugu namirnicu preskoči low fat verziju i jednostavno smanji porciju obroka. Također ne zaboravi konzumirati nezasićene masnoće, poput onih u avokadu ili lososu.

Postoje čarobne namirnice koje tope kilograme

Da ovakve namirnice postoje sve bi izgledali kao da smo upravo sišle s modne piste. Ne postoji čarobna namirnica koja će otopiti kilograme i masnoću s tijela. Postoje namirnice koje su zdraviji izbor ili sadrže određene nutrijente koji će te duže držati sitom ili ti dati više energije, ali na žalost, niti jedna od njih nije čarobna.

Dnevno trebaš popiti osam čaša vode

Dok je pravilna hidratacija jedna od važnijih čimbenika zdravog organizma, nije za svakoga ista. Količina vode koju dnevno trebaš popiti ovisi o mnogo stvari, primjerice razini aktivnosti ili obrocima koje si taj dan jela. Ako osobi koja je trčala maraton kažemo da ne treba popiti više od osam čaša vode reći će nam da smo poludjele, dok bi osoba koja cijeli dan sjedi u uredu i gricka grožđe ili neko drugo voće ta količina vode bila i previše.

Uz prehranu moraš intenzivno vježbati

Gubitak kilograma odvija se uglavnom u kuhinji, a ne u teretani. Tjelovježba je zdrava i neophodna za snažan organizam, ali nije ključna za gubitak kilograma. Pravilna prehrana dovodi do gubitka kilograma, dok ćeš u teretani samo oblikovati tijelo i izgraditi mišiće koji će ti pomoći s pravilnim držanjem i nešto bržim sagorijevanjem kalorija. Ipak, niti najveći mišići na bodibilderici neće spriječiti nakupljanje kilograma ako se jako nezdravo hrani. Za zdrav organizam dovoljno je tri puta tjedno odraditi lagane vježbe i dnevno se kretati barem pola sata.