Stani na kraj neugodi

Zašto nas bole leđa tijekom menstruacije i kako si pomoći?

Znaš onaj neugodan osjećaj tupe bole u leđima za vrijeme prvih par dana menstruacije? Činjenica da tu pojavu doživljava većina žena ne bi te trebala tješiti, bolje je pomoći si savjetima koje ti mi donosimo.

pexels-karolina-grabowska-4506105.jpg
Foto: Pexels

Menstruacija je mnogim ženama definitivno najmrskiji dio mjeseca – hormoni divljaju, osjećamo slabost i manjak energije, skupljamo vodu te se osjećamo teško i tromo, a uz sve to još nas može snažno boljeti i trbuh i leđa. Zašto je to tako i postoji li način da si barem malo olakšamo te izazovne dane u mjesecu?

Za početak je bitno znati da su grčevi u trbuhu, tj. na području maternice i jajnika normalna pojava za vrijeme mestruiranja te da kod većine žena prođu sami od sebe, no postoji i tupa bol u leđima koja se javlja, a o kojoj se mnogo manje zna i govori. Bolovi povezani s menstruacijom (stanje koje se naziva dismenoreja ili algomenoreja) tako ne uključuju samo tipične grčeve u trbuhu. Menstruacija može uzrokovati bolove u leđima, bedrima, glavi, izazivati mučninu, proljev i umor koji traje danima.

Bol u leđima za vrijeme tih dana uzrokovana je menstrualnim kontrakcijama maternice, koje utječu na mrežu živaca u području zdjelice. Naime, menstruacija je periodičko odbacivanje sekrecijski promijenjenog endometrija pripremljenog da prihvati oplođeno jajašce. Endometrij je sloj materice u koji se smješta oplođena jajna ćelija. Menstruacijom se odbaci oko dvije trećine funkcionalnog sloja endometrija. Endometrij se odbacuje oko trećeg dana menstruacije, ali već 36 sati nakon početka krvarenja započinje proces regeneracije sluznice maternice. Navedeni proces može uzrokovati stvaranje pritiska na krvne žile u području maternice, što ograničava ili smanjuje dovoda kisika u obližnjim mišićima te se javlja bol ili probadanje.

Bolovi u leđima povezani s menstruacijom mogu pogoditi bilo koga, ali mogu biti intenzivniji ako ti je menstrualno krvarenje obilno ili je tvoja dob ispod 30 godina. Za neke eventualna trudnoća i porod mogu dugotrajno ublažiti ili čak ukloniti bolove, ali to nije slučaj za sve. Stanja poput endometrioze, adenomioze ili mioma mogu pogoršati bolove vezane uz menstruaciju.

Image
Pomoć iz prirode

Ovaj čaj pomoći će ti kod mršavljenja i ojačati imunitet

No, sada kada smo ustvrdili o čemu se zapravo radi, bitno je da ti pokušamo pomoći u rješavanju ovog problema. Kako si pomoći kada se bol iz trbuha počne prelijevati na leđa, što učiniti i postoji li uopće adekvatna metoda nošenja s ovim stanjem saznaj u nastavku.

Kretanje i tjelovježba

Tjelovježba može potaknuti zdrav i brz tijek menstruacije, proizvodnju endorfina koji potiču dobro raspoloženje i umanjiti stres – a sve to doprinosi boljem osjećaju i tjelesnom stanju općenito. Barem 30 minuta aerobne tjelovježbe tri puta u tjednu je kvalitetan cilj za tjelesnu aktivnost. Ono što ti dodatno može pomoći je uključivanje u svoj dan vježbe snage i istezanja usmjerene na leđa i zdjelicu, pogotovo na iliopsoas mišić. Što su ti mišići donjih leđa snažniji, to ćeš lakše podnijeti bol i neugodu u njima.

Image
Foto: Unsplash

Toplina i opuštanje

Toplina potiče cirkulaciju i olakšava bolove, kao i napetost mišića. Tople kupke ili topli termofor 15 do 20 minuta na leđima bi mogli značajno pomoći. Uz to, pokušaj opustiti tijelo na način koji ti najbolje odgovara. Isprobaj tehnike dubokog disanja, meditaciju ili nježnu jogu koja će ti pomoći da zagriješ i istegneš mišiće leđa. Meditacija dokazano sjajno utječe na percepciju boli i time olakšava proces oporavka.

Image
Foto: Pexels

Tablete protiv bolova

Kada tjelovježba, istezanje i zdrave životne navike ne pomognu dovoljno, možemo posegnuti za tabletama protiv boli. Nemoj čekati da bol postane nepodnošljiva jer tada tablete imaju smanjeno djelovanje, već uzmi tabletu na prvi znak boli ako se boriš s kroničnim i intenzivnim bolovima.

Image
Foto: Pexels

Razmisli o kontracepcijskim tabletama

Kontracepcijske tablete utječu na naše hormone i time mogu značajno promijeniti naše iskustvo menstruacije. Zbog različitih opcija tableta, od onih koje sadrže jedan hormon u maloj količini, do onih koje imaju intenzivne kombinacije više njih i sve ono između tih ekstrema: važno je pronaći liječnika koji je dobro upoznat s tvojim zdravstvenim stanjem, potencijalnim kontraindikacijama za takve tablete (na primjer, ako patiš od migrena, ove tablete su opasne za tebe), tvojim potrebama te će odgovorno učiniti sve zdravstvene pretrage potrebe, znati odabrati tip tablete za tebe i pratiti tvoju reakciju na tablete. Tablete ti mogu uvelike pomoći u reguliranju menstruacije te učiniti u tom smislu tvoj život lakšim, ali je bitno o svemu se detaljno konzultirati s liječnikom i slušati njegove savjete.

Image
Foto: Unsplash

Kada ti je potrebna liječnička pomoć?

Podnošljiva bol u leđima koja traje dan do dva nije nužno alarm da je potrebna medicinska intervencija, usprkos neugodnosti. No, važno je obratiti se liječniku ako imaš intenzivne bolove ili menstrualne grčeve koji traju više od 2 ili 3 dana, ili ako je bilo kakva bol koji imaš toliko jaka da ne možeš normalno funkcionirati tijekom dana. Uz intenzivne bolove, još neki znakovi tijela koji govore da je potrebno razgovarati s liječnikom o tvojem zdravstvenom stanju su:

  • Napuniš jedan ili više tampona ili uložaka svakih sat vremena tijekom nekoliko sati u kontinuitetu ili moraš nositi dva uloška u isto vrijeme
  • Moraš se ustati usred noći da promijeniš uložak/tampon
  • Menstruacija ti traje dulje od 7 dana
  • Često uočavaš ugruške krvi
  • Osjećaš se iznimno umorno, niske si energije ili imaš kratak dah
Image
Foto: Unsplash