Znakovnim govorom lako komunicirajte s tek rođenom bebom

Naučite razgovarati i sporazumijevati se sa svojim djetetom već od šestog tjedna života

Znakovnim govorom lako komunicirajte s tek rođenom bebom

Kad je Matija imao 6 mjeseci zamolio je majku za „više muzike“ nakon što se njegov mobil na kolijevci zaustavio. Slično, Luka je znao zatražiti igračku kada mu je bilo manje od 6 mjeseci. Zvuče kao čuda od djece, ali nijedan od njih još nije progovorio. Umjesto toga komunicirali kroz znakovni jezik.

Niti Matija niti Luka nisu gluhi, zašto ih onda naučiti govorni jezik? Jer su studije pokazale da kroz govor jezika vaša beba može razgovarati s vama daleko prije nego što progovori.

Govorenje je teško – koordinirati usta, zube i jezik zahtijeva fino usklađene motoričke vještine. Umjesto toga, za malu djecu daleko je lakše da koriste svoje ruke za komunikaciju. Oni ne mogu kod vas vidjeti i naučiti poziciju jezika kako bi mogli reći "doviđenja", ali znaju kako mahati. Zato su djeca u stanju komunicirati sa znakovima puno prije nego što su stanju govoriti. Oni pokazuju prstićima i mašu jer su vidjeli odrasle kako to rade, a isto tako će komunicirati i znakovnim jezikom ako ih naučite tome.

Uz to, učenje znakovnog jezika može dovesti do mirnijeg domaćinstva, onog gdje "Što želiš?" nije najčešće izgovorena rečenica. Ispadi s plakanjem i vriskom kod većina djece proizlaze iz činjenice što ih stariji ne mogu ih razumjeti. Kada znaju da ste ih razumjeli, djeca se opuštaju. Lora Heller, učiteljica znakovnog govora za bebe iz New Yorka, malenu djecu ući znakovima kao što su „sretan“, „smiješno“, „hoću“, „jesti“, „nužda“… Prema njoj djeca uvijek žele naučiti još više. "Oni su toliko uzbuđeni što mogu komunicirati s ljudima oko sebe, da je to veliki motivator da stalno uče još više.“

Prvi znak

Zasluga za osobu koja je prva počela koristiti govorni jezik s bebama pripada Josephu Garcii. Kroz njegov rad s gluhima Joseph je primijetio da djeca gluhih roditelja mogu komunicirati mnogo ranije od ostale djece – u nekim slučajevima već s šest tjedana. Psihologinje Linda Acredolo i Susan Goodwyn s University of California-Davis pak su ustanovile da u osmoj godini života djeca koja su naučila govorni jezik kao bebe imaju IQ veći za značajnih 12 bodova od ostale djece.

Postoji li mana znakovnog jezika kod beba?

S pojavom korištenja znakovnog govora kod beba pojavile su se brige da bi to moglo utjecati na sporiji razvoj govora. „Prijatelji su me upisali na tečaj govornog jezika za bebe“,  kaže Carly McGuire, majka jednogodišnjeg Maxa, „ali meni se to činilo kao stavljanje prepreka na njegov put učenja. Činilo mi se kao da ga to sve zbunjuje.“ No, većina drugih roditelja se ne slaže s ovom majkom. Olivia Meeks je majka trogodišnje Elizabeth i velika pobornica znakovnog jezika za bebe. „Kao i s mnogim drugim stvarima, djeca su puno pametnija nego što mi mislimo. I što prije to shvatimo i počnemo na tome raditi, to će njima biti bolje.  Što prije počnemo s njima komunicirati to će oni bolje kasnije reagirati i biti će zadovoljniji. Elizabeth je govorni jezik (riječi kao što su „mama“, „tata“, „mlijeko“…) naučila kad je bila beba. A sada kada govori, ne mogu je zaustaviti.“, kaže Olivia.  Lora Heller se slaže: „S 18 mjeseci dijete bi trebalo znati izgovoriti 10 riječi. Dijete koje nauči govorni jezik je znati 10 izgovorenih riječi, 10 znakova… i vjerojatno još 10 znakova više.“


Image




Budućnost komuniciranja s bebama

Dobar glas o ovoj metodi proširio se diljem svijeta, pa tako i među poznatim osobama. Debra Messing iz serije „Will i Grace“ naučila je svog sina Romana znakovnom jeziku, a film „Dozvola za Fockere“ pomogao je trendu kada je prikazano kako je Robert DeNiro svog unuka naučio znakovnom jeziku. U međuvremenu, Joseph Garcia, Linda Acredolo i Susan Goodwyn te Lora Heller su svi izdali knjige koje će pomoći roditeljima naučiti osnove znakovnog jezika za bebe. Iako svaka knjiga ima različite metode poučavanja znakova i gesti, svi vjeruju da će bilo kakvo učenje znakova biti veoma korisno iskustvo za dijete - i roditelje.

Kako naučiti dijete znakovnom jeziku?

Lora Heller otkrila je neke osnove za roditelje koji sami žele osmisliti vlastite znakove:

  • Uspostavite kontakt očima
  • Govorite i istovremeno pokazujte znak rukama
  • Pokazujte znak za vrijeme obavljanja radnje – primjerice, pokazujte „premotaj me“ dok presvlačite dijete ili „jesti“& „piti“ dok mu dajete bočicu
  • Naučite znakove svim ljudima koji su u čestom kontaktu s djetetom (bake i djedove, obitelj, dadilju…)
  • Pokažite svoje osjećaje i reagirajte s pozitivnim uzbuđenjem kada vaše dijete pokuša napraviti znakove rukama
  • Obratite pažnju na ono što vaše dijete voli i ne voli, njegove interese i omiljene stvari, jer će to biti stvari za koje će najviše biti zainteresiran da komunicira o njima.

Više o znakovnom jeziku možete doznati na: babysigns.hr.