Znakovi anoreksije

Znakovi anoreksije

“Anoreksija nervosa” je ozbiljan zdravstveni poremećaj koji statistički pretežno prevladava kod tinejdžerki i mladih žena. Po nekim procjenama, oko 7% populacije boluje od poremećaja prehrane, a ukoliko se ti poremećaji ne liječe, čak 20% takvih slučajeva završava smrću.

Anoreksija svakodnevno širom svijeta uzima živote djece. Vi kao roditelj možete prepoznati te znakove te spriječiti neželjene posljedice.

Žene koje boluju od anoreksije postaju opsjednute gubljenjem težine i prakticiraju izgladnjivanje kako bi smršavile ili održavale izrazito malu i nezdravu tjelesnu težinu. Anoreksičarke se užasavaju debljanja i često si umišljaju da su debele, iako im je tjelesna težina najčešće manja od idealne.

Anoreksija nije bolest vezana usključivo uz prehranu, već se prvenstveno radi o psihološkom poremećaju. Hrana postaje destruktivni alat pomoću kojeg se osobe bore sa drugim emocionalnim problemima. Anoreksičarke često traže pomoć i podršku od drugih osoba sa istom bolešću. Postoji nažalost niz internet stranica i foruma gdje se one međusobno podržavaju i ohrabruju, a čak i daju po život opasne savjete. Za njih je anoreksija stil života, a ne opasan poremećaj.

Upravo zbog toga što osobe koje boluju od anoreksije u pravilu nisu svjesne svoje bolesti, na vama kao roditelju leži odgovornost da što ranije prepoznate znakove anoreksije i pomognete vašem djetetu.

Neki od najčešćih znakova anoreksije su:

Ekstremni gubitak tjelesne težine: osoba koja boluje od anoreksije je u pravilu mršava ili naglo izgubi više od 15% od svoje idealne težine.

Ekstremne dijete: čak i kada imaju idealnu težini ili manje od toga, takve osobe nastavljaju sa dijetama.

Opsesija sa hranom: prekomjerena preokupacija sa hranom tj.kalorijskim i nutritivnim vrijednostima hrane.

Iskrvljena slika o tijelu: prigovori o tome kako se osoba osjeća naduto ili debelo, a zapravo je mršava ili neishranjena, kao i ignoriranje gladi.

Prekomjerno vježbanje: znakovi prekomjerenog vježbanja sa ciljem trošenja što veće količine kalorija, često znatno veće nego što se unose tokom dana.

Osjetljivost na hladnoću: osobi koja boluje od anoreksije je često hladno iako je temperatura normalna.

Smanjena društvenost: izbjegavanje društvenih događaja, pogotovo onih koji uključuju hranu, kako bi se prikrili poremećaji prehrane.

Oslabljeni imunitet: osobe su često prehlađene, bolesne i općenito se osjećaju loše.

Depresija: često se iskazuju znakovi depresije, nervoze, krivnje i tuge.

Fizičke promjene: može doći do promjena ili čak gubitka menstruacije, glavobolja, suhe kose ili noktiju, gubitka kose, zatvora.

Internet navike: redovito posjećivanje “pro-anoreksija” web stranica ili foruma koje zagovaraju anoreksiju.

Ukoliko posumnjate da vaše dijete ili bilo koji član obitelji pokazuje ove znakove, važno je da što je prije potražite profesionalnu pomoć kako bi se bolest uspješno izliječila.