Za i protiv uniforma u školama

Nakon Uskrsa u neke škole uvode se uniforme za učenike

Za i protiv uniforma u školama

Školske uniforme već nakon Uskrsa uvest će se u 30 zagrebačkih osnovnih škola, dok će u još 22 škole uniforme imati samo neki razredi. Objavio je to zagrebački Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport koji je početkom godine pokrenuo inicijativu uvođenja uniformi u zagrebačke osnovne škole.

Rezultati ankete
U anketi Gradskog ureda koje su zagrebačke osnovne škole morale ispuniti do 15. veljače odazvalo se svih 108 škola, a za uniforme se izjasnilo 30 škola. Dodatne 22 škole izjasnile su se za uvođenje uniformi samo u neke razrede. Uniforme će tako nositi oko 18.000  od ukupno  60 tisuća zagrebačkih školaraca. U Gradskoj upravi kažu da je realizacija projekta uvođenja školskih uniformi u zagrebačke osnovne škole krenula i da se prve uniforme mogu očekivati nakon kratkog proljetnog odmora u školama, 18. travnja. Uniforme stižu na račun gradskog proračuna. Za tu namjenu Grad Zagreb je osigurao u proračunu oko 10 milijuna kuna.

Izgled uniformi
Kako će izgledati uniforme ovisit će o željama pojedinih škola. Većina škola koja se odlučila za uniforme izrazila je želju da uniformu čine majice, a ne košulje. Neke škole žele i dodatnu opremu poput vesti s kapuljačama, papuče te hlače i suknje. Dizajn je dakle prepušten odluci roditelja, odnosno samih školaraca.

Školski kodeks odijevanja
Kako je zapravo sve počelo sa školskim uniformama i pretvorilo se u lavinu rasprava, reakcija i podjela u kojima je svaka strana sigurna da je ona u pravu; i oni koji su protiv školskih odora i oni koji smatraju da su u školama dobrodošle. Gradski Ured za obrazovanje, kulturu i sport uputio je početkom godine ravnateljima zagrebačkih osnovnih škola dopis u kojemu ih je obavijestio o tome da pokreću inicijativu za uvođenje školskog kodeksa odijevanja, tj. školske odore za učenike, a kojom bi se omogućili školama da održe status institucije u kojoj se dijete osjeća prihvaćeno, bez obzira na socijalnu sredinu iz koje dolazi, rasterećeno brige o socijalnim razlikama među vršnjacima..

U dopisu je istaknuto kako inicijativom o uvođenju školske odore u osnovne škole grada Zagreba žele pomoći i roditeljima u njihovim nastojanjima da kupovanjem skupe i markirane odjeće i obuće ili ostalih predmeta koj ističu vidljive socijalne razlike među djecom, zaštite svoju djecu od svih oblika zlouporabe, nasilja, diskriminacije, zlostavljanja ili zanemarivanja od strane vršnjaka. Svaka bi škola, pisalo je u dopisu, mogla samostalno dizajnirati odoru, a sredstva za njihovu izradu i nabavu osigurala bi se u proračunu Grada Zagreba.

Školska bi odora trebala biti jednostavna, udobna za nošenje, prilagođena godišnjem dobu (majica, košulja) i njome bi se trebalo istaknuti pripadanje određenom razrednom odjelu ili školi u cjelini. Obrazac s prijedlozima škole su trebale dostaviti najkasnije do 15. veljače.

Dosadašnja iskustva u školama
Prije inicijative zagrebačkog gradskog ureda, školske uniforme već su uvele škola u Šibeniku, te u Svetom Lovreču kod Poreča. U Šibeniku  djeca nose iste, ljubičaste majice s grbom škole. Iako se sve socijalne razlike ne mogu umanjiti jednom majicom, nadaju se kako će ovime barem malo pridonijeti boljoj atmosferi u školi. Majica je  hrvatski proizvod, a platili su ih roditelji.

Povijest školskih uniformi
Rasprava “za” ili “protiv” školskih uniformi u mnogim zemljama još uvijek traje, a o ovom pitanju imaju što reći i djeca, i roditelji i učitelji. U bivšoj državi školske su se kute nosile iz više razloga. Najprije, trebale su zaštititi dječju odjeću od prljanja i uništavanja, sakriti neprikladnu odjeću ponekih učenika, ali i poslužiti da se učenike lakše prepozna na ulici ili u školi te da se nitko posebno odjećom ne ističe. Kodeks odijevanja (dress code) nije toliko restriktivan kao model uniformi. Uniforma podrazumijeva točno propisane odjevne predmete, primjerice, identične suknjice i hlače, štrampice i čarape u određenoj boji, identične košulje i kravate te sakoiće s izvezenim logom škole te cipele. Uniforma podrazumijeva i ograničenu paletu boja. Najčešće je dvobojna (tamnoplavo-bijelo, bež-bijelo) s nekim detaljem u jarkoj boji (npr. crvena ili žuta kravata, čarape, marama ili kapa).

Argumenti “za” školske uniforme
Neke zemlje školske uniforme propisuju zakonom, negdje je to tradicija, većina država odluka prepušta vodstvu škola. Pobornici uvođenja školskih uniformi smatraju kako su učenici i roditelji pod manjim svakodnevnim pritiskom što odjenuti. Ističu kako su uniforme su jeftinija opcija za roditelje, ako se gleda period od cijele školske godine. Učenici manje izostaju s nastave. Uniformiranost umanjuje zadirkivanje i zlostavljanje te nasilje među učenicima. Društveni konflikti među učenicima se smanjuju jer se ukida procjenjivanje po odjeći koju dijete nosi. Uniforme se mogu predati novim generacijama i na taj način reciklirati. Puno se lakše identificiraju uljezi koji ulaze u školu. Manje je krađa osobnih stvari djece.

Argumenti “protiv” školskih uniformi
S druge strane, protivnici uvođenja školskih uniformi smatraju kako je odjeća mladima odraz bunta, karaktera i općenito način izražavanja pa su onda školske uniforme napad na slobodu izbora i općenito slobodu individue. Ističu kako uniforme umanjuju dječju individualnost. Škole bi trebale biti mjesta u kojima se različitost slavi i hvali. Dijete u uniformi može svejedno biti žrtva zlostavljanja djece iz drugih škola ili okruženja. Djeca se u uniformi ne osjećaju ugodno što utječe na njihov osjećaj opuštenosti. Model uniformiranja teško je provesti u praksi, teško je dobiti suglasnost svih roditelja i djece te natjerati djecu da ih poštuju. Neka istraživanja pokazala su da uniforme nemaju nikakav učinak na akademski uspjeh djece.

Foto: Monkey Business - fotolia