Visoka temperatura kod djece

Nemojte paničariti bespotrebno

Visoka temperatura kod djece

Mnoge roditelje uhvati panika kada im dijete prvi put ima povišenu temperaturu. Nisu sigurni što prvo učiniti i koju metodu odabrati kako bi što prije pomogli djetetu. Visoka temperatura kod djece znak je da se organizam brani i ne bi ju trebalo skidati osim ako ne prijeđe 38 stupnjeva.

Bez obzira što povišena temperatura znači borbu organizma protiv stanja uzrokovanog virusom ili bakterijom, postoje situacije u kojima ju je potrebno sniziti. Dođe li do naglog porasta temperature, nju je potrebno odmah skidati jer u protivnom povišene vrijednosti mogu uzrokovati febrilne konvulzije, buncanje i predubok san.

Kada dijete ima povišenu temperaturu bilo bi dobro krenuti sa snižavanjem tako što ćete ga okupati u mlakoj vodi, a ako vrijednost prijeđe 38,5 stupnjeva tada je potrebno primijeniti određeni lijek.

Postoji nekoliko medikamenata koji će pomoći spustiti temperaturu, a među njima su osim čepića sve popularniji sirupi. Među nekoliko različitih sirupa dobro je izabrati one na bazi paracetamola. Ako dijete povraća ili iz bilo kojeg razloga ne može uzimati ništa na usta, dobro je koristiti čepiće.

Visoka temperatura kod djece ne mora biti odmah znak za paniku. Potrebno je reagirati na vrijeme i ponašati se tako da djetetu što prije olakšate. Treba redovito zračiti prostoriju gdje se dijete voli igrati, paziti da nije na propuhu i ne izlaziti dok su vani niske temperature.

Dijete ne treba odmah previše utopljavati kako bi se počelo znojiti nego odjenuti laganu odjeću od pamuka. Važno je da dobije što više tekućine na početku, bilo da se radi o vodi ili čaju. Potrebno je da pije što više, barem na početku dok se stanje ne normalizira.

Razlika između čepića i sirupa je što će za čepić trebati manje vremena da počne djelovati, za razliku od sirupa kada je potrebno otprilike pola sata kako bi se temperatura počela spuštati.

Odlučite li prvo pokušati spustiti temperaturu kupanjem u mlakoj vodi, temperatura vode bi trebala biti oko 33 stupnja, a kožu bi trebalo vlažiti svake dvije minute uz pomoć spužvice. Postupak treba ponavljati dok se temperatura ne počne spuštati ispod 38 stupnjeva.

Liječniku je potrebno otići ako dijete uz temperaturu i povraća, ima krvave podljeve, ukočen vrat i osjetljivo je na dodir.

Preuzeto sa: Savjetnica.com