Upale uha kod djece mogu se tretirati - probioticima

Nova medicinska dostignuća

Upale uha kod djece mogu se tretirati - probioticima

Poznato je da upale uha kod djece, iako u najvećem broju slučajeva prođu bez komplikacija i same od sebe, u težim slučajevima mogu trajno oštetiti sluh. Naime, ako se upala učestalo ponavlja, što nije rijetko u djece predškolske dobi, onda može doći do oštećenja bubnjića, kosti u uhu i strukture srednjeg uha, a tako potencijalno i do trajnoga gubitka sluha.

Dok s jedne strane problem težih upala uha predstavlja velik problem roditeljima i djeci, koja trpe bolove, iritacije i nelagodu nerijetko praćene povišenom temperaturom, s druge strane stvara dodatan pritisak na zdravstveni sustav, jer liječenje uključuje česte posjete liječnicima i duže terapije.

Najčešća terapija jest ona antibioticima, no i ona nosi svoje rizike, uključujući i negativan utjecaj na fiziološku bakterijsku floru i stalni porast broja patogenih mikroorganizama otpornih na antibiotike.

Stoga ne treba čuditi činjenica da svaku novu vijest koja može olakšati liječenje upale uha kod djece ili čak donijeti neke nove preventivne metode, roditelji dočekuju s olakšanjem. Upravo je jedna takva vijest iz znanstvenih krugova. Naime, otkriveno je da na zdravlje srednjeg uha, grla i usne šupljine velik učinak imaju – probiotici, za koje je do sada vladalo općeprihvaćeno mišljenje da su vezani isključivo uz zdravlje probavnog sustava.

Naime, fiziološku bakterijsku floru gornjih dišnih putova čini više od 700 različitih vrsta bakterija. Zdrava flora gornjega dišnog sustava važna je brana širenju patogenih mikroorganizama, a njezin dominantan član je Streptococcus salivarius. Studije su potvrdile da zdrava djeca imaju više razine streptokoka koji inhibiraju patogene, nego djeca sklona infekcijama uha. Ti inhibitorni streptokoki u kontroliranim istraživanjima znatno su smanjili stopu ponavljanja infekcija uha. Otkriće načina djelovanja Streptococcus salivariusa zapravo je golem iskorak na području probiotika, čija uloga tako postaje nezaobilazna i u prirodnoj zaštiti zdravlja usne šupljine i srednjeg uha.

Kako je riječ o novijem otkriću, tako je još uvijek relativno teško pronaći probiotik koji bi bio posebno namijenjen upravo zaštiti grla i središnjeg uha od infekcija. Jedinstven K12 probiotik ipak je moguće pronaći i to u obliku tabletica za žvakanje pod zanimljivim imenom Animal Parade Inner Ear, koji je prilagođen upravo najmlađima.

U svakom slučaju, nov znanstveni pristup počeo je otvarati mogućnosti i prostor novim načinima tretiranja upale uha, koji osim učinkovitosti pružaju i nov pristup, znatno prihvatljiviji i ugodniji i djeci, i njihovim roditeljima.