Tinejdžeri i depresija

Tinejdžeri i depresija

Jedne minute vaš se tinejdžer smije i šali sa vama, a u slijedećem trenutku pun je bijesa, viče i plače bez ikakvog upozorenja ili vidljivog uzroka. Promjene raspoloženja su normalne kod tinejdžera, ali kako ćete znati kad će se raspoloženje promijeniti u depresiju?

Tinejdžeri se moraju boriti sa toliko stvari u današnjem društvu, tako da im nije teško postati depresivan. Ako pravovremeno ne reagirate, ovo bi se moglo pretvoriti u ozbiljniji problem. Sa pritiscima iz škole, obitelji i potrebe da prave ozbiljne životne izbore u mladoj dobi, depresija se može tako naglo pojaviti da čak niti tinejdžer nije svjestan da boluje od ovog poremećaja.
Često se dešava da se previdi depresija kod tinejdžera, a vrlo rijetko se uopće i liječi ili dijagnosticira. Mnogi su roditelji skloni gledati na loše raspoloženje tinejdžera kao na još jedan njihov hir.

Promjene raspoloženja naspram depresiji

Većina tinejdžera koja pate od depresije će gotovo uvijek biti uzrujani, ne samo zbog roditelja, već i zbog braće i sestara, pa čak i prijatelja. Ocjene im se mogu pokvariti, a društveni život im može naglo i neočekivano završiti. Vaš tinejdžer bi mogao izmišljati razloge da ostane u sobi i izbjegava društvene aktivnosti, a kada ga prisilite da sudjeluje, to će učiniti sa malo ili čak bez entuzijazma.

Ponekad ovaj poremećaj zapravo može biti posljedica kemijske neravnoteže koju samo riječi i briga roditelja ne može držati pod kontrolom. Tada će možda biti potrebni lijekovi i terapija kako bi se vašem tinejdžeru vratilo mentalno zdravlje. Depresija je toliko ozbiljan poremećaj da može dovesti i do ozbiljnijih situacija kao što je nasilje u školi ili kod kuće, samoozlijeđivanje, pa čak i samoubojstvo.

Što roditelji mogu napraviti

Ako je vaš tinejdžer nesretan ili uzrujan duže vrijeme, probajte razgovarati sa njim. Počnite razgovor opušteno spominjući mu kako vidite da ga nešto muči. Nemojte se obeshrabriti ako će odgovor vašeg djeteta biti da mu ne možete pomoći ili da vi ne možete tu ništa učiniti. Istaknite da ponekad sam razgovor o situaciji može pomoći pronaći rješenje ili sagledati stvari iz drugog kuta.

Ako vaš tinejdžer ne želi razgovarati o svojim problemima razgovarajte sa školskim savjetnikom ili psihologom. On ili ona bi vam mogli dati korisnu informaciju o tome što muči vašeg tinejdžera. Psiholog ili savjetnik bi vam mogli procijeniti treba li vašem tinejdžeru profesionalna pomoć ili savjetovanje.

Ako odlučite da je neophodno liječenje, ne prisiljavajte tinejdžera da odlazi na terapije.  Umjesto toga pitajte ga da ode provjeriti da određeni problem kojeg ima nije jedinstven kao što on ili ona misli da je. Vaš tinejdžer bi mogao osjetiti veliko olakšanje kad shvati da jednostavno prolazi kroz prirodne razvojne stadije i da je normalno osjećati se preplavljenim pritiscima iz škole, obitelji ili vršnjaka.

Umjesto slamanja pod stresom ili razmišljanja kako nije sposoban ili sposobna upravljati svakodnevnim životom, vaš će tinejdžer otvorenije pristupati preprekama, spreman za razgovor sa vama ili sa svojim liječnikom.