Sve više je opasnih droga: Što sadrže, kako djeluju, kako ih otkriti?

Raste broj novih, vrlo opasnih droga

Sve više je opasnih droga: Što sadrže, kako djeluju, kako ih otkriti?

Šokantna snimka studentice kako se drogira na predavanju ne prestaje izazivati reakcije u javnosti i na društvenim mrežama, gdje je prvi put i objavljena. To je još jedanput aktualiziralo pitanje raširenosti konzumiranja opijata među mladima u Hrvatskoj. I dok snimka pokazuje kako studentica šmrče bijeli prah sa stola, vjerojatno se radi o kokainu, stižu upozorenja o pojavi  novih droga na ilegalnom tržištu. Ponajviše se to odnosi na sintetičke kanabinoide. Kod njih je najveći problem što je prije trebalo više vremena da se uvrste na popis droga. Kada bi se konačno i našle na listi, na ilegalnom tržištu u ponudi bi već bilo niz spojeva iste tvari koji nisu bili na popisu. Zadnjih nekoliko godina situacija se promijenila nabolje te se na generičku listu droga prilikom uvrštenja nove ilegalne tvari upisuju i njezini spojevi.

Rano upozoriti na pojave novih droga
U organizaciji Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske u listopadu je održan deseti godišnji sastanak Sustava ranog upozoravanja u slučaju pojave novih psihoaktivnih tvari. Na sastanku se raspravljalo o najnovijim trendovima na području problematike novih droga na nacionalnoj i regionalnoj razini, a okupilo se 30-tak stručnjaka iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Srbije. Svrha Sustava ranog upozoravanja je brza razmjena informacija o identificiranim novih drogama na tržištu s ciljem brzog donošenja mjera zaštite zdravlja građana, a posebice rizičnih skupina.

Sintetski kanabinoidi
Europsko istraživanje o pušenju, drogama i alkoholu među učenicima pokazalo je kako ih je čak četvrtina barem jednom u životu probala drogu koje se uzimaju najčešće u dobi između 15 i 24 godine. Porazan je podatak da je Hrvatska iznad europskog prosjeka po konzumiranju novih psihoaktivnih droga. Među novim drogama najčešće se koriste sintetski kanabinoidi koji su dizajnirani s ciljem oponašanja učinaka kanabisa, a na tržištu su dostupni u atraktivnim pakiranjima. Na tržištu novih droga danas nalazimo i niz drugih psihoaktivnih spojeva, uglavnom stimulansa, no, u nekim dijelovima Europe raste pojavnost izuzetno toksičnih sintetskih opioida uz čiju se konzumaciju veže niz trovanja i smrtnih slučajeva. Trenutačno je u Europi pod nadzorom preko 650 novih psihoaktivnih tvari, a u zadnjih sedam godina u Hrvatskoj je otkriveno 105 novih spojeva.

Sintetička marihuana
Spice se odnosi na širok spektar biljnih mješavina koje izazivaju iskustva slična onim pri konzumiranju marihuana i koji se prodaju kao „sigurne“ legalne alternative te droge. Prodaje se pod mnogim imenima uključujući K2, lažna trava, Yucatan Fire, Skunk, Moon Rocks, Galaxy, Rainbow, te ostalima pri čemu je navedeno da „nisu za ljudsku uporabu“. Ti proizvodi sadrže sasušene isjeckane biljke i kemijske aditive koji su odgovorni za psihoaktivne efekte, mijenjaju stanje svijesti. Etikete na proizvodu Spice često tvrde da sadrže „prirodne“ psihoaktivne materijale koji se dobivaju od različitih biljaka. Proizvod Spice zaista sadrži osušene biljke, ali kemijska analiza otkriva da su njezini sastojci sintetički (ili dizajnerski) kanabinoidni spojevi.

Proizvodi Spice su rašireni među mladih ljudima, te ih najčešće konzumiraju stariji srednjoškolci. Popularnosti ove droge doprinio je olakšani pristup drogi te kriva percepcija Spice-a kao „prirodnog“ proizvoda koji je stoga i bezopasan. Još jedan faktor ključan za prodaju je taj što se kemikalije upotrebljavane za proizvodnju Spice-a ne detektiraju lagano u standardnim testovima na droge.

Koje su posljedice?
Kao i marihuana, Spice se najčešće konzumira pušenjem. Ponekad se Spice miješa s marihuanom ili se priprema kao biljna infuzija za piće. U nekim slučajevima efekti Spice-a su čak jači od efekata marihuane. Neki konzumenti su se izjasnili o psihičkim efektima poput anksioznosti, paranoje i halucincija. Do sada nije bilo znanstvenih istraživanja o efektima djelovanja Spice-a na ljudski mozak, no, ono što do sada znamo jest da smjesa kanabinoida pronađena u proizvodima Spice-a utječe na iste stanične receptore kao i THC (glavni psihoaktivni sastojak marihuane). Neke od smjesa pronađenih u Spice-u mnogo jače utječu na te receptore što može dovesti do mnogo jači i nepredvidivih posljedica. Konzumenti Spice-a izvještavaju o simptomima koji uključuju ubrzani rad srca, povraćanje, uzrujanost, zbunjenost i halucinacije.

Još uvijek nema dovoljno podataka o utjecaju ovih proizvoda na ljudsko zdravlje te razinu toksičnosti, no, zabrinjava potencijalna prisutnost štetnih teških metala u Spice mješavinama. Bez daljnjih analiza teško je utvrditi kolika je ta bojaznost opravdana. U Republici Hrvatskoj u prosincu 2014. generička skupina ovih vrsta tvari stavljena je na Popis droga, čime su brojni spojevi postali ilegalni. Također je kod nas zabilježeno više trovanja te smrtni slučaj uzrokovan zlouporabom ove vrste supstanci.

Raširenost
Malo je poznato o tome u kojoj mjeri su mješavine za pušenje koje sadrže sintetske kanabinoide zamijenile kanabis. Međutim, istraživanje iz 2009. godine provedeno u Frankfurtu na uzorku od 1.463 učenika dobi 15-18 godina, otkrilo je da je oko 6% ispitanika izjavilo da je probalo Spice barem jednom. Prema online Istraživanju novih trendova u konzumiranju supstanci i droga provedenom na 1330 ispitanika, njih 3% je izjavilo da je koristilo „spice“ vrstu droge.

Dostupnost u RH
Prema istraživačkom projektu „Dostupnost i cijene legalnih i ilegalnih droga u Republici Hrvatskoj“  89,5% ispitanika je odgovorilo da ne zna gdje bi nabavilo takvu drogu, dok 2,4% je smatra teško ili potpuno nedostupnom.  8,2% ispitanika smatra sintetske kanabinoide potpuno, vrlo lako ili lako dostupnom drogom. Kao mjesto nabave najviše ih je odgovorilo putem prijatelja ili smart shopova (35%).

Droga koja oponaša djelovanje heroina i morfija
U Srbiji je nedavno otkrivena i zaplijenjena nova sintetička droga koja je do 800 puta jača od marihuane. Riječ je o psihoaktivnom sastojku sintetičkom kanabinoidu, koji kod ljudi može izazvati teške zdravstvene poremećaje i oštećenja. Novi psihoaktivni sastojak, koji je po svojoj strukturi sintetički kanabinoid otkriven je i identificiran u koordiniranoj suradnji ministarstava zdravlja i unutarnjih poslova, a njegovo djelovanje može izazvati teške posljedice. U Uniji  su danas prijavljene 134 vrste sintetičkih kanabinoida i to je najveća kemijska skupina koja se prati u Sustavu ranog upozoravanja. Proizvodi se najčešće u Kini i Indiji, a često se pakira u Europi.

Rastući broj novih opasnih droga
Europska agencija za narkotike i ovisnost, sa sjedištem u Lisabonu, iznijela je u svom godišnjem izvješću zastrašujuće podatke prema kojima su novi snažni sintetički opijati, koji imitiraju djelovanje heroina i morfija, sve veća zdravstvena prijetnja u EU. U prosjeku, ta agencija je svakog tjedna tijekom 2016. identificirala više od jedne nove psihoaktivne supstancije pristigle na tržište Unije, a krajem prošle godine je proučavala više od 620 novih psihoaktivnih tvari koje su se pojavile prethodnih godina.U izvješću, temeljenom na istraživanju stanja u 35 europskih država, spominje se kako je sve veći broj mladih izložen rastućem broju novih opojnih i vrlo opasnih sintetičkih droga koje dolaze u do sada nepoznatim oblicima, poput kapljica i sprejeva za nos.Među tim drogama su kanabinoidi, opioidi, benzodiazepini i katinoni, poznatiji kao "soli za kupanje" i posebno opasni fentanili, koji su 60 puta jači od heroina, a često se s njim i miješaju.