Što ne biste trebali djeci reći za vrijeme razvoda?

Koje biste greške trebali izbjegavati kad djeci saopćite da se rastajete

Što ne biste trebali djeci reći za vrijeme razvoda?

Pripremate se svom djetetu saopćiti da se razvodite od partnera? Osjećate se nesigurnima kako uopće pristupiti tom razgovoru? Pitate se koliko biste trebali informacija otkriti? Kako će djeca reagirati? Kako se nositi s njihovim pitanjima? Kako se sami nositi s novonastalom situacijom?

Pa... niste jedini. Sve je više razvoda i sve više roditelja u istoj “gabuli”. Razgovor s djecom o rastavi braka je težak, pogotovo zato što ne želite napraviti neku grešku koju ćete poslije žaliti.

Postoji dosta grešaka koje roditelji naprave u takvoj situaciji. Naučite četiri najčešće kako bi ste ih izbjegavali:

1. Prisiljavanje djeteta da izabere. Mnogo djece prisiljeno je na izbor između jednog ili drugog roditelja. Nikako ih nemojte stavljati u tu poziciju. Ono vas oboje voli i ne može izabrati najdražeg.  

2. Zaboravljanje spomenuti djetetu da razvod nikako nije njihova krivica. Nemojte pretpostavljati da dijete zna da ono nije ništa krivo i da je samo žrtva vašeg razvoda. Objasnite im da to što se vi rastavljate nema veze s njime (osobito ako ste svadite s bivšim partnerom) i da će ono i dalje imati oba roditelja koja ga vole.  

3. Dijelite informacije koje bi samo odrasli trebali znati. Roditelji ovo često rade kako bi se što bolje povezali s djetetom i “pridobili “ ih na svoju stranu. No to je velik teret koji dijete ne bi smjelo nositi. O odraslim stvarima razgovarajte s odraslima.

4. Korištenje djeteta kao špijuna. Nemojte od svog djeteta tražiti da vam govori sve o vašem partneru, njegovom novom životu i domu. To ih dovodi u neugodnu situaciju i stavlja velik pritisak na njih. Zamjerit će vam to.

Na sreću u današnje vrijeme postoji mnogo profesionalaca (psihologa, psihijatara) koji vam mogu pomoći prebroditi trenutne probleme i koji vam mogu objasniti kako najbolje pristupiti svom djetetu po ovom pitanju. Potražite savjet osobe u sličnoj situaciji, školskog psihologa ili sličnog profesionalca. Nemojte zaboraviti niti na knjige i članke koji se bave tom temom.

Što god odlučite napraviti pripremite se unaprijed za razgovor s djecom. Budite svjesni utjecaja svojih riječi na njihovu psihu i daljnji život. Izbjegavajte prije spomenute greške i dobro razmislite prije nego što bilo što kažete kako biste obitelji omogućili dobre temelje na kojima će predstojeće promjene doživjeti sa sigurnošću, suosjećanjem i ljubavlju.