Smijem li piti alkohol tijekom trudnoće?

Bez panike! Mnoge žene konzumiraju alkohol dok još uvijek ne znaju da su trudne i rode potpuno zdravu djecu bez ikakvih poteškoća

Smijem li piti alkohol tijekom trudnoće?

Zahvaljujući napretku znanosti mnogo toga se zna o trudnoći i razvoju djeteta u trudnoći te potencijalnim rizicima. No, s druge strane, čini se da se pomalo pretjeruje sa zabranama određenih jela i pića za vrijeme trudnoće. Tako se ne smiju jesti određene vrste ribe, mesne prerađevine domaće proizvodnje, udisati pripravci od mentola, pa tako niti konzumirati alkohol. Upravo je konzumacija alkohola za vrijeme trudnoće, naša tema, a pri tome ne mislimo na alkoholizam ili opijanje alkoholom. Mislimo na konzumaciju čašice vina, piva ili sličnog alkoholnog pića za vrijeme ili nakon obroka.

Kao u mnogim drugim slučajevima, mišljenja su oprečna. Dok neki ginekolozi i stručnjaci zagovaraju da je dozvoljeno, pa čak i poželjno za trudnicu da popije do dva decilitra kvalitetnijeg crnog vina dnevno, drugi pak upozoravaju na štetnost alkohola za još nerođeno dijete, te zagovaraju potpuno suzdržavanje od njegove konzumacije. Činjenica stoji da sve što vi pojedete, to pojede i vaše dijete, sve što popijete, popije i vaše dijete.

Bez pretjerivanja...

No, bez panike! Mnoge žene konzumiraju alkohol dok još uvijek ne znaju da su trudne i rode potpuno zdravu djecu bez ikakvih poteškoća. No, s druge strane, istraživanja u tom području još uvijek su u samom začetku, te nema konkretnih podataka kako alkohol može utjecati na nerođeno dijete. Dakle, ako niste u potpunosti pretjerale s alkoholom u prvim tjednima trudnoće, gotovo da i nema mjesta za zabrinutost. No, isto tako redovitim i prekomjernim uzimanjem alkohola tijekom trudnoće mogu nastati određene i trajne posljedice za vaše još nerođeno dijete.

Tijekom prvih tjedana trudnoće, razvija se djetetovo srce, centralni živčani sustav, oči, ruke i noge. Djetetov mozak počinje se razvijati negdje oko trećeg tjedna i nastavlja s razvojem tijekom cijele trudnoće. Dakle, s konzumacijom alkohola može doći do određenih poteškoća u razvoju djeteta, pa sve do teških posljedica koje izaziva fetalni alkoholni sindrom – odnosno oštećenje ploda. 

Alkohol i beba...

Image

Istraživanja su pokazala da alkohol ometa normalan dotok kisika i hrane do djeteta, što je vrlo važno za razvoj djeteta. Pojedini stručnjaci tvrde, sve te preporuke treba uzeti s rezervom, smatraju da i s jednim alkoholnim pićem na dan možete prouzročiti velike probleme kod djeteta. Istraživanja su većinom rađena na ženama koje su bile alkoholičarke, te su nastavile s konzumacijom alkohola tijekom trudnoće. Dakle, sve te probleme nećete imati ako s vremena na vrijeme popijete čašu crnog ili bijelog vina. A pod tim mislimo na nekoliko puta na tjedan.

Ipak treba imati na umu da je kod majki koje su stalno konzumirale prevelike količine alkohola tijekom trudnoće primijećeno da su rodile bebe manje tjelesne težine od uobičajene i malih proporcija. Također, kod tih beba je uočen sporiji fizički rast i mentalni razvoj, zatim različite deformacije kostiju udova i kralježnice te prsnog koša, manji opseg glave, kratkovidnost i općenito problemi s očima, problemi s radom srca i brojni drugi ozbiljni problemi. Popis je predugačak kako bi se sve nabrojalo.

„Zabranjeni užici“

Ono što ipak treba istaknuti je da je povremena konzumacija alkohola tijekom trudnoće izbor svake žene te isto tako da nema određene slobodne dopuštene količine alkohola. Na vama je da poslušate svoj instinkt te preporuke liječnika, pa i same procijenite utjecaj jedne čaše alkohola na vas i vaše dijete.

Naša je preporuka da ne pretjerujete, ali isto tako ne trebate paničariti nad svakom popijenom kapljicom bilo kakve tekućine. Naše mame i bake nekada nisu bile toliko pod „staklenim zvonom“ kao što su današnje trudnice, jele su i pile sve.
Upamtite, vaše nerođeno dijete je na sigurnom tako dugo dok u svim „zabranjenim užicima“ jela i pića uživate umjereno.

(vam)