Savjeti za roditelje blizanaca: pravednost i jednakost nisu uvijek jednaki

Jedna od najvažnijih lekcija koje ćete morati naučiti svoju djecu (i podsjetiti sebe na to) da pravednost i jednakost nisu uvijek sinonimni

Savjeti za roditelje blizanaca: pravednost i jednakost nisu uvijek jednaki


Djeca često izjednačavaju pravednost s jednakošću i jedna od najvažnijih lekcija koje ćete morati naučiti svoju djecu (i podsjetiti sebe na to) da pravednost i jednakost nisu uvijek sinonimni.

Kao i mnogi drugi roditelji blizanaca pokušavala sam činiti sve isto za obje moje kćeri jer sam htjela biti sigurna kako ne bi više pažnje posvećivala samo jednoj od njih. Bilo me strah da će se, ako ću se prema jednoj ponašati drugačije, druga osjećati zapostavljeno te da bi to moglo utjecati na njen život. Kako bi bila sigurna da se moja djeca osjećaju savršeno jednako, osjećala sam potrebu činiti sve isto i jednako za njih.  

Klara i Marta brzo su me naučile da su da su individualke s razlikama, čak i kao bebe. Primjerice, Klara je patila od gastrointestinalnih problema i morali smo je više nositi na rukama, dok je Marta bila sretna igrajući se mobilima na svojoj sjedalici. Ako bih pokušavala Martu jednako toliko držati u naručju, Klara bi plakala, uznemirila Martu, što je rezultiralo s dvije zaplakane bebe.

Idućeg mjeseca njihove su se potrebe potpuno preokrenule. Kroz sve ove situacije naučila sam da nema smisla držati se mojeg uvjerenja o ponašanju apsolutno jednako prema mojoj djeci, već da moram činiti ono što je dobro za svaku od njih ponaosob.

Životne lekcije

Pokazujući im da pravednost nije uvijek isto što i jednakost, vaša djeca uče važne životne lekcije.

  • To će ih potaknuti da istražuju i cijene vlastitu individualnost. “Mama i tata me ne tretiraju potpuno jednako kao moju sestru jer sam ja posebna i jedinstvena.
  • Pokazivanjem da je neko ponašanje dobro za neku osobu, ali ponekad nije potrebno ili nije dobro za drugu osobu, učimo ih razumijevanju drugih, empatiji i društvenoj toleranciji. “Mama mora više držati Klaru sada, jer je Klara bolesna, a ja nisam.”

Savjeti za roditelje blizanaca

  • Potičite individualnost. Učenjem da je svaki čovjek jedinstven, gradite toleranciju za različite tretmane prema individualnim potrebama.
  • Potičite dijeljenje. Dijeljenje i darežljivost smanjit će želju da sve imaju jednako. 
  • Budite pravedni tako da ispunite sve njihove potrebe, a ne želje. 
  • Nagradite pozitivno ponašanje. Učenjem da pozitivno ponašanje rezultira različitim tretmanom, vaši će blizanci lakše shvatiti i zašto se negativno ponašanje tretira drugačije. 
  • Dajte im izbor. Učenjem da postoje izbori u životu, gradite njihovo razumijevanje zbog čega biste jedno vaše dijete mogli tretirati drugačije.  
  • Kod kažnjavanja djeteta, ponudite mu dvije opcije. Ako samo odabere kaznu, osjećat će da je vaš tretman prema njima fer. 
  • Kad vaše dijete kaže da nešto nije fer, objasnite mu zbog čega se prema njegovoj ili njenoj sestri ili bratu ponašate drugačije. Možda ih to neće odmah zadovoljiti, no s vremenom će shvatiti da postoji razlog vašem ponašanju. 
  • Kad vaši blizanci malo porastu, dozvolite im da sami rješavaju svoje sukobe, kako oko jednakosti tako i oko drugih stvari. To će ih naučiti da pozitivno ponašanje i stavovi češće rezultiraju pozitivnim tretmanom – pravednim iako možda nejednakim. “Klara mora u krevet, a ja se smijem igrati još 15 minuta duže jer sam ja pospremila sobu u tišini, a Klara to nije htjela napraviti i još je vikala na mamu.”

Idući put kada osjetite roditeljsku krivnju jer mislite da se ne ponašate jednako prema svojim blizancima ili kad čujete onu tako poznatu rečenicu: “To nije fer!” zapamtite da pravednost i jednakost nisu uvijek jednaki i da ne bi trebali biti. Svojoj djeci činimo uslugu učeći ih da rano razlikuju ta dva pojma.