Sam u kući: kada je vrijeme da dijete ostavite samo kod kuće?

Kada svog školaraca možete ostaviti samog kod kuće, bez nadzora?

Sam u kući: kada je vrijeme da dijete ostavite samo kod kuće?

Kada školarac može sam nakon redovite nastave otići kući? U kojoj dobi može ostati sam doma, bez roditelja? Kako dijete pripremiti za tu zahtjevnu zadaću i kako ga naučiti da se snađe u nepredviđenim situacijama?

Sve su to pitanja s kojima se zaposleni roditelji kad-tad moraju susresti. Već ove školske godine situacija da se dijete mora samo vratiti iz škole te kod kuće dočekati povratak roditelja s posla nastala je za školarce koji nemaju produženi boravak u svojim školama, ili su pak, što je i najčešći slučaj, krenuli u četvrti razred osnovne škole u kojem više nema produženog boravka. Samostalan boravak kod kuće često izlaže dijete mnogim opasnostima, a strah i briga roditelja za dijete tijekom radnog dana nameću potrebu za organiziranom brigom o djetetu.

Škole su time dobile novu i zahtjevniju ulogu koja zahtijeva organiziranu skrb za dijete tijekom cijelog dana. Produženi dnevni rad nakon redovite prijepodnevne nastave – produženi boravak, jedan je od modela kojim se mogu kvalitetno i sustavno riješiti problemi ostanka djeteta kod kuće bez nadzora, osobito u urbanim sredinama. No, i produženi boravak ima svoj vijek trajanja. U većini škola to je kraj trećeg razreda.

Kad je dijete dovoljno zrelo da ostane samo?

Na pitanje kada je najbolje vrijeme da dijete počne ostajati samo, najbolje je čuti odgovor stručnjaka. Prema mišljenju psihologa, djeca predškolskog uzrasta nisu sposobna biti sama, odnosno nije ih sigurno ostavljati bez nadzora. Dijete može ostati samo oko desete godine, ali tek na nekoliko sati. Kad odlučite da je vrijeme da dijete počne ostajati samo u kući, počnite ga privikavati na to, ali umjereno. U početku ga možete ostaviti u kući dok vi odete do trgovine ili nekoga drugog mjesta koje je u blizini i gdje se nećete zadržati više od 30 minuta.

Stručnjaci kažu da su djeca tek nakon 13. godine zrela ostati sama kod kuće na duži vremenski period. U tom uzrastu mogu se snaći i pravilno reagirati u neuobičajenim situacijama. Kad je u pitanju ostanak djeteta s mlađim od sebe, tek kada je starije dijete dovoljno odgovorno, samostalno i savjesno, i ima barem 10 godina možete mu povjeriti čuvanje mlađe braće i sestara, odnosno da bude s mlađim djetetom kraće vrijeme dok ste otišli nešto obaviti u blizini.

Samostalnost ne ovisi samo o dobi

Svako je dijete posebno i ima svoj karakter, kao i ritam sazrijevanja. Važna je informacija kako se dijete osjeća kada je samo kod kuće, osjeća li se ugodno, opušteno ili se osjeća nelagodno i prestrašeno. Djeca često, kada nisu još spremna za samostalan boravak u kući, osluškuju zvukove, traže po kući da vide ima li kakve opasnosti, često nazivaju roditelje jer se boje biti sama.

Prije same odluke spremno je li dijete biti samo kod kuće, dobro je napraviti „test“ i ostaviti dijete samo na nekoliko sati i nakon toga razgovarati s njim o tome kako se osjećalo i što je radilo za to vrijeme. Isto tako, roditelji trebaju provjeriti s djetetom bi li se snašlo u određenim kriznim situacijama (poplava, požar, pljačka), zna li samostalno podgrijati obrok, što smije raditi u kuhinji, što napraviti ako mu netko pozvoni na vrata, kome se može obratiti za pomoć ako dođe do nekog manjeg problema.

Za svaku od ovih tema važno je razgovarati s djetetom, navoditi primjere potencijalnih situacija i postaviti pravila ponašanja za svaku pojedinu situaciju kako bi djetetu osigurali sigurno okruženje u vlastitom domu. Isto tako, važno je od djeteta skloniti alkohol, lijekove, oružje, upaljače, opasne kemikalije i sl.

Bilo bi dobro da roditelji više puta na dan nazovu dijete kao i da dijete ima popis kontakata kome se može obratiti za pomoć (roditelji, baka i djed, susjedi, policija, vatrogasci i dr.). Ako je dijete dovoljno zrelo da ostane samo u kući, to će zasigurno pozitivno djelovati na njegovo samopouzdanje, kao i na njegovu samostalnost.

Graditi povjerenje u dijete

Kada procijenite da je dijete dovoljno zrelo da ostane samo kod kuće, bitno je ispitati situaciju. Važno je stalno razgovarati s djetetom o njegovoj sigurnosti i utvrditi razumije li što treba napraviti, odnosno kako postupiti u pojedinim situacijama . Pitajte dijete sljedećih nekoliko pitanja kako bi se uvjerili može li i i smije li doista ostati samo kod kuće:

  • Kako bi reagiralo da netko pozvoni na vrata?
  • Što bi učinilo da uoči poplavu ili požar?
  • Bi li otkrilo nepoznatim osobama na telefon da je samo kod kuće?
  • Kada vas treba odmah nazvati?
  • Što će raditi dok se roditelji ne vrate?

Podsjetite ga da nikako ne otvara vrata nepoznatim osobama. Također, upozorite dijete da ne poziva u stan vršnjake iz susjedstva i školske prijatelje dok je samo u kući.