Riba u trudnoći? Da, ali koja?

Koje ribe predstavljaju najveći rizik za trudnice?

Riba u trudnoći? Da, ali koja?

Jedna od čestih dvojbi s kojom se susreću trudnice odnosi se na konzumaciju ribe i morskih plodova. Koju ribu izbjegavati, a koju svakako uvrstiti u jelovnik tijekom trudnoće? Zašto se ne preporučuje jesti meso sabljarke i skuše? Je li tuna sigurna? Ima li baš u svim ribama metilžive koja je štetna za bebu?

Dobre ribe za trudnice  

Riba je namirnica koja ima niz pozitivnih učinaka na zdravlje odraslih, djece i nerođenih beba, najviše zbog omega-3 masnih kiselina. Omega-3-masne kiseline neophodne su za rast i razvoj čovjeka. Značajno smanjuju rizik od bolesti srca i krvnih žila, od pojave astme i alergija, djeluju protuupalno, pomažu razvoju mozga bebe u trbuhu, poboljšavaju procese pamćenja i učenja i slično. Organizam ne može sam proizvesti ove dobre masnoće, pa ih možemo dobiti samo putem hrane, a najviše ih ima upravo u ribama. U trudnoći je često prisutan deficit unosa ovih masnih kiselina jer trudnice često ne konzumiraju plavu ribu koja je njihov bogati izvor zbog straha od potencijalnog unosa žive.

Trudnicama se preporučuje dva – tri obroka ribe tjedno, uključujući sve vrste kuhane i pečene ribe, morskih plodova i konzervirane ribe. Odlična riba za trudnice je srdela, list, oslić i haringa. Te vrste su bogate vitaminom D, jodom i selenom, a svi su ti nutrijenti važni u trudnoći. Sigurna je uglavnom  sva sitna riba poput srdelica, girica, papalina, te oslić, škampi i mnoge druge vrste riba koje ne dosežu veliku masu tijekom života.

Utjecaj žive na razvoj bebe

Kako uopće živa dospijeva u ribu? Živa se raspršuje kroz industrijsko zagađenje. Tako raspršena pada iz zraka i akumulira se u rijekama, morima i oceanima, te dospijeva u sastav ribe. Metilna živa je vrlo toksični oblik žive koji se prenosi kroz morski prehrambeni lanac i završava u velikim ribama, koje potom dospijevaju u šoping centre i na naše tanjure. Riba apsorbira metilživu kroz hranu, te tako metilživa izgrađuje ribu. Ona se nakuplja u nekim vrstama više nego u drugim, ovisno o tome što riba jede, te tako količina metilžive varira od ribe do ribe.

Živa iz ribe koju trudnica pojede taloži se u njezinu tijelu, a izlučuje tijekom iduća tri mjeseca. Također, prolazi kroz posteljicu i može se naći u bebinoj krvi, i to u većoj koncentraciji nego u majčinoj. Bebin mozak je vrlo osjetljiv na izloženost živi, a budući da se razvija tijekom čitave trudnoće, izloženost živi je zabrinjavajuća u bilo kojem razdoblju trudnoće. U velikoj količini, živa može oštetiti živčani sustav, posebno kod djece i nerođenih beba. Male količine žive također mogu utjecati na živčani sustav, rezultirajući teškoćama u razvoju.

Koju ribu svakako izbjegavati u trudnoći?

Morski plodovi koji se ne preporučaju za vrijeme trudnoće i tijekom dojenja su  meso morskog psa, sabljarke i skuše jer oni sadrže visoke količine žive. Te ribe predstavljaju najveći rizik za trudnice. Obzirom da se živa zadržava u tijelu, bilo bi dobro izbjegavati ove vrste riba i ako planirate trudnoću ili dojite. Ribe koje nemaju toliko puno žive u sebi su škampe, losos, bakalar i som. Što je s tunom? Razina žive u tuni varira. Odresci od tune i manje konzervirane tune obično sadrže više žive od konzervirane light tune. Preporučuje se ograničavanje unosa tune  na 170 grama tjedno. Ili drugim riječima, tuna iz konzerve se može jesti najviše jedanput  tjedno.

Dimljena riba?

Dimljena riba i morski plodovi mogu se konzumirati tijekom trudnoće samo ako su konzervirani. Međutim, konzumiranje dimljenih morskih plodova koji nisu konzervirani nikako se ne preporučuje ženama u trudnoći jer riba i morski plodovi mogu biti nosioci bakterije listerije koja može zaraziti trudnicu i uzrokovati bolest listeriozu, potencijalno opasno stanje u trudnoći. Osim toga, obrađivanje morske hrane podrazumijeva dodavanje soli pa je sadržaj natrija u dimljenim morskim namirnicama izuzetno visok. Iz tog bi razloga trudnica mogla imati povećan krvni tlak ili oticanje zbog prevelikog, nezdravog unosa soli.

Ostale mjere opreza

  • Nemojte jesti istu vrstu riba ili školjkaša više od jednom tjedno.
  • Izbjegavajte sirovu ribu i školjke jer trudnice  imaju slabiji imunološki sustav, pa su osjetljivije na trovanje hranom. Sirova riba i školjke mogu sadržavati listeriju, iznimno opasnu bakteriju za trudnice.
  • Kod spremanja ribe, zamrznite ribu u plastičnoj vrećici, ali je ne držite u zamrzivaču duže od šest mjeseci. Odmah  upotrijebite odleđenu ribu i nikad je ne zamrzavajte ponovno.
  • Poslije rukovanja ribom odmah operite ruke, dasku za spremanje i pribor.
  • Ne kupujte dimljene morske plodove koji su bili u dodiru sa sirovom ribom u trgovinama ili na tržnicama, jer sirova riba može bakterijama zaraziti dimljenu ribu.


(M.G.)
Foto: © daniel rajszczak - Fotolia