Razriješite konflikte sa svojim tinejdžerom

Komunikacija je ključna

Razriješite konflikte sa svojim tinejdžerom

Burne tinejdžerske godine značit će nove sukobe u vašoj obitelji. Bolja komunikacija i čvrste smjernice mogu vam pomoći riješiti probleme s vašim djetetom.

Svi se roditelji suočavaju s novim izazovima kada njihova djeca ulaze u tinejdžerske godine. To je vrijeme kada dijete može ispoljiti dramatične promjene u ponašanju dok istražuje samoizražavanje, nosi se s hormonalnim promjenama i općenito počinje testirati granice u želji da bude što samostalnije. Stereotipni tinejdžer može biti buntovno dijete koje je često u sukobu s roditeljima.

Tinejdžeri također uče kako reagirati u sukobima  vršnjacima i kako baratati s različitim međuljudskim odnosima. Zato je važno da roditelji pomažu emocionalni razvoj svog djeteta i pokažu mu pozitivne načine rješavanja sukoba u njihovom vlastitom odnosu roditelja / djeteta.

1. Naglasite pozitivno

Verbalno nadvikivanje je često među roditeljima i tinejdžerima, kao i durenje i prkošenje tišinom. Što se konflikta tiče, on se veoma lako otme kontroli, pa bi zato roditelji trebali biti primjer. Odaberite svoje bitke. Važna pitanja mogu se izgubiti u svakodnevnim sukobima radi više manjih stvari. Ostajanje u redovitoj komunikaciji s vašim tinejdžerom pomaže prirodno razviti povjerenje, a vaša svjesnost da se usredotočite na pozitivno ponašanje i date mu priznanje za njega, podsjeća ga da se vi ne koncentrirate i ne pamtite samo na negativne stvari. Nemojte zanemarivati, odbacivati i umanjivati brige i probleme vašeg djeteta. I zapamtite da će konflikt samo eskalirati ako ponizite ili osramotite svoje dijete.

2. Postavite granice

Svi tinejdžeri preispituju granice. Oni pokušavaju zaobići vaša pravila i često ne žele slušati kada im držite "propovjed". Biti povezani sa svojim prijateljima presudno je za mlade, ali to često uzrokuje sukobe jer se oni povlače iz obiteljskog života. Najbolje rješenje je postaviti razumne granice, recimo – do kada se mora vratiti za vikend nakon izlaska ili da nema poziva na mobitel ili smsanja tijekom večere.  Što se mobitela tiče čest je problem trošenje novca – ako želite ograničiti, po vašoj procjeni, pretjerano korištenje mobitela -  recite svom djetetu da mora početi preuzimati dio troškova.

Praćenje korištenja računala još je jedno područje sukoba. Neki roditelji vole imati računalo postavljeno ondje gdje mu svi imaju pristup, kako bi lakše mogli kontrolirati što njihovo dijete zapravo radi na njemu ili pak postave pravilo da se računalo mora ugasiti u neko vrijeme navečer, kako bi osigurali da im dijete ode spavati i dovoljno se naspava do škole.

3. Nemojte blefirati

Postavili ste razumno vrijeme kada se mora vratiti kući, u skladu s onim što drugi roditelji dopuštaju, ali vaš tinejdžer svejedno redovito kasni. Je li on naprosto neposlušan ili pak je nesretan kod kuće? To bi mogli biti veći problemi od pukog prkosa ili nepoštivanja pravila, a vi trebate odmah shvatiti što se događa i riješiti problem. Ako vaše dijete jednostavno ispituje vaše granice i testira vas – vrijeme je da ga suočite s posljedicama i da ih provedete. I po tom pitanju oba roditelja moraju biti suglasna!