Prvi dan u vrtiću - ne mora biti traumatično iskustvo

Kako da odlazak u vrtić za dijete bude što radosniji?

Prvi dan u vrtiću - ne mora biti traumatično iskustvo

Polazak u jaslice, odnosno vrtić, velika je promjena za dijete, ali i kod roditelja izaziva bojazni zbog odvajanja i boravka djeteta u nepoznatoj sredini. Kako mu olakšati razdoblje prilagodbe na novi prostor, nove osobe, nove navike koje ga čekaju? Svaki se roditelj pita što može učiniti da bi odlazak u vrtić za dijete bio što radosniji i kako bi protekao bez suza zbog razdvajanja od mame i tate.

Što napraviti prije polaska u vrtić?

Ovisno o njegovoj dobi bilo bi dobro da prije polaska u vrtić dijete ima iskustvo odvajanja od majke ili od oba roditelja na nekoliko sati. Neka ostane kod bake ili kod neke druge osobe kako bi uvidjelo da to što mama ili tata odlaze ne znači da se neće vratiti. Djetetu pričajte o vrtiću s veseljem, prošećite uz vrtić, pokažite mu djecu koja se tamo igraju. Ako dijete treba ići u jaslice, naučite ga da samo jede žlicom, te pije iz čaše, kako bi bilo što samostalnije i što manje ovisilo o drugima.

Starije dijete koje kreće u vrtić pokušajte odviknuti od dude i pelena. Dakle, treba poticati dijete na samostalnost u hranjenju, oblačenju, obavljanju higijenskih potreba. Poželjno bi, također, bilo uskladiti raspored aktivnosti kod kuće s rasporedom aktivnosti u jaslicama, odnosno vrtiću. To znači da dijete pokušate naviknuti na određeni ritam ustajanja i ranog poslijepodnevnog spavanja ili odmora, kakav je uobičajno raspored u vrtiću.

Koliko traje razdoblje prilagodbe?

Adaptacija na vrtić traje određeno razdoblje. Potrebno je vrijeme kako bi se dijete prilagodilo na novu okolinu. Kod starije djece to je vrijeme  nešto kraće, a kod mlađe traje duže. Dijete ponajviše osjeća strah od odvajanja, koji je najjači u dobi od oko 18 mjeseci, a do treće godine takvi se strahovi smanjuju. Čega se dijete zapravo boji? Dolazi u njemu potpuno nepoznat prostor, o njemu će se brinuti nepoznate  osobe, treba se naviknuti na drugu djecu, na novi raspored tijekom dana. No, odvajanje je ujedno dio procesa odrastanja djeteta i neophodno za osamostaljivanje i razvoj djetetove ličnosti.

Što će olakšati ili otežati prilagodbu?

Osigurajte dovoljno vremena za prilagodbu, te planirajte nekoliko dana godišnjeg odmora, najmanje tjedan dana, kako biste bili s djetetom u periodu prilagodbe. U razdoblju prilagodbe postepeno ćete ostavljati dijete sve duže u vrtiću, prvih dana nekoliko sati, a za djecu od 12 mjeseci do 3 godine i kraće. Ako dijete želi, neka ponese u vrtić omiljenu igračku jer će se osjećati sigurnije ako uz sebe ima nešto od doma. Kada odlazite iz vrtića, recite djetetu da idete, izbjegavajte preduga opraštanja s djetetom. Ako vam je lakše, možete uvesti neki ritual i uvijek se pozdravljati s djetetom na isti način.

Dođite po dijete u vrijeme u koje ste mu obećali doći. Nikako nemojte kasniti. Ne držite li se dogovora, dijete će postati nesigurno i nepovjerljivo. Kada dođete po dijete, nemojte ga ostavljati još koju minutu, „jer mu je sada baš lijepo“ nego dogovorite s odgajateljicom kada ćete sutra doći i otiđite. U tijeku prilagodbe važan je redoviti polazak vrtića, jer izostajanjem djeteta vrijeme prilagodbe se produžava. Teže se prilagođavaju djeca koja nemaju redoviti odlazak u vrtić, djeca koja svaki dan drugačije borave u vrtiću, pa tako nekad dođu ranije, nekad kasnije, nekad su do spavanje, a nekad spavaju u vrtiću.

Reakcije na vrtić

Reakcije na odvajanje mogu biti razne i razlikuju se od djeteta do djeteta. Burno reagiraju obično mlađa djeca. Što je dijete starije, reakcije su blaže i traju puno kraće, u pravilu u periodu od 2 do 3 tjedna. Ako prilagodba na vrtić traje duže od 2 mjeseca, tada bi se ipak trebalo savjetovati sa stručnom osobom zašto dijete tako teško podnosi odlazak u vrtić i nikako se ne može prilagoditi na odvajanje od roditelja.

Kad je riječ o emocionalnim reakcijama, dijete može biti jako tužno i patiti za roditeljem. Kod neke se djece može javiti velika ljutnja i razdražljivost i to posebno kada dođu iz vrtića doma. Moguće su i tjelesne reakcije kojima dijete nastoji poručiti roditeljima da se zbog vrtića ne osjeća dobro, tada djeca mogu imati bolove u trbuhu, povraćati, imati glavobolje.

Prvih dana u vrtiću djeca mogu oštro protestirati. Burno regiraju pri rastanku s roditeljima, plaču, otvoreno se bune protiv ostanka u vrtiću. Trenutak rastanka je krizni trenutak i većina se djece nakon što roditelj ode smire i zaigraju. Djeca se mogu ponašati na različite načine, plakati, vrištati, odbijati svaki kontakt, jelo ili spavanje. Ovakve reakcije se javljaju odmah nakon odvajanja i traju onoliko koliko djetetu treba da se prilagodi na novu situaciju.

Kod pojedine djece reakcije se mogu javiti odgođeno kad se čini da se dijete lako prilagodilo. Dijete zapravo tek nakon što prođe tjedan ili dva u vrtiću, shvati da je odlazak svakodnevni i tada počinje reagirati. Sva ova ponašanja su prolazna i, kako se dijete privikava na vrtić, zamjenjuju ih aktivno sudjelovanje u grupi, igra i dobro raspoloženje.

Uoči polaska pregled kod pedijatra

Kada dolazi u vrtić, dijete uvijek mora biti zdravo. Liječničku potvrdu da dijete može u vrtić, odnosno jaslice, ne stariju od mjesec dana, roditelji trebaju dostaviti prilikom prvog dolaska. Bez liječničke potvrde dijete ne može ući u skupinu. Prvog dana treba donijeti papuče, rezervnu odjeću i pelene ako ih dijete još ima. Kasnije će mu trebati i pidžama, pasta i četkica za zube, papirnate maramice i ručnici. I dakako, treba mu, prve i sve ostale dane boravka u vrtiću, vaša potpora, ohrabrenje i uvjerenje da je sve to samo još jedan izazov, korak dalje u djetetovu razvoju i odrastanju.

(M.G.)
Foto: © Gennadiy Poznyakov - Fotolia