Polazak u vrtić - kako prevladati strah od odvajanja?

Polazak u vrtić promjena je za djecu, ali i za roditelje

Polazak u vrtić - kako prevladati strah od odvajanja?

I ove će jeseni mnoga djeca prvi put krenuti u vrtić. To je za većinu prva, velika  promjena sredine, koja kod njihovih roditelja izaziva tisuću pitanja i dvojbi: kako će djeca podnijeti rastanak, hoće li plakati, što ako se djetetu ne svide vršnjaci ili igre koje igraju, što ako će morati jesti nešto što ne voli, kako će se snaći? Polazak u vrtić promjena je za djecu, ali i za roditelje jer se i oni moraju prilagoditi tomu da će njihovo dijete jedan dio vremena provoditi s drugim ljudima.

Reakcije na odvajanje

Polazak u vrtić je za dijete velika promjena i bit će mu potrebno određeno razdoblje da bi prihvatilo tu promjenu. Prilagodba na vrtić je individualna i svako dijete reagira drugačije. Reakcija ovisi o dobi, o povezanosti s roditeljima, samom djetetu i njegovim prijašnjim iskustvima, ima li brata ili sestru, jesu li mlađi ili stariji. Pogrešno je uspoređivati reakcije djeteta s reakcijama djece vaših prijatelja ili kolega s posla. Reakcije djeteta  mogu biti emocionalne, najčešće su to strah i tuga, no, mnoga djeca pokazuju i izraženu ljutnju. Mnoga djeca svoje emocije izražavaju ponašajnim reakcijama, pa tako plaču, viču, udaraju, odbijaju jelo i kontakt s drugom djecom ili odgajateljicama.Neka djeca se suzdržavaju od bilo kakvog izražavanja emocija, no one se tada manifestiraju u tjelesnim reakcijama: glavoboljom, bolovima u trbuhu, povraćanjem iako nisu bolesna, poremećajima jedenja i spavanja i sl. Također, ponekad se događa i povratak na ranije faze razvoja, primjerice, dijete koje pravilno govori može početi tepati ili dijete koje hoda može početi puzati.

Koliko traje razdoblje prilagodbe?

Svakom je djetetu potrebno neko vrijeme da se prilagodi novoj sredini, upozna odgajatelje i nove prijatelje. Nekoj je djeci potrebno kratko vrijeme da bi se prilagodila, a nekoj duže. Također, neka djeca reagiraju na odvajanje od roditelja i boravak u vrtiću vrlo burno, dok druga lako prihvate novu situaciju, bez većih promjena u ponašanju. Adaptacija na vrtić traje određeno razdoblje. Kod starije djece to je vrijeme  nešto kraće, a kod mlađe traje duže. Dijete ponajviše osjeća strah od odvajanja, koji je najjači u dobi od oko 18 mjeseci, a do treće godine se takvi strahovi smanjuju. Proces prilagodbe na vrtić obično traje dva tjedna tijekom kojih roditelj ostaje kraće vrijeme s djetetom u skupini. Ovisno o dobi, dijete za početak u vrtiću ostaje do jednog sata tijekom kojeg je roditelj prisutan, postupno dijete u vrtiću ostaje sve duže, a roditelj sve kraće.

Što može olakšati i otežati prilagodbu?

Roditelji trebaju imati pozitivan stav prema vrtiću. Pričajte djetetu o vrtiću kao lijepom i veselom mjestu gdje ima puno igračaka i gdje se djeca zabavljaju. Djeca jako dobro osjećaju roditeljeve emocije, zato je važno da budete sigurni u svoju odluku da dijete ide u vrtić i da imate o vrtiću i odgojiteljicama pozitivan stav. Također je važno da dijete ima kontinuitet u polasku vrtića. To znači da svaki dan dolazi u vrtić. Redoviti dolazak u vrtić stvorit će naviku i rutinu, što svakako olakšava prilagodbu, stoga je poželjno što manje izostajati iz vrtića osim ako je dijete bolesno. Djeca jako vole rituale jer se uvijek isto ponavlja i također ima daje pojačava osjećaj sigurnosti. Poželjno je da dijete u vrtić nosi neku igračku ili dudu za koju je vezano. Tako će se osjećati sigurno i povezano sa svojim domom. Prilagodba je svakako otežana kada dijete osjeti roditeljevu nesigurnost, ako se roditelj dugo oprašta s djetetom ili kriomice nestane.Teže se prilagođavaju djeca koja nemaju redoviti polazak u vrtić, djeca koja svaki dan drugačije borave u vrtiću, pa tako nekad dođu ranije, nekad kasnije, nekad su do spavanje, a nekad spavaju.

Uoči polaska pregled kod pedijatra

Kada dolazi u vrtić, dijete uvijek mora biti zdravo. Liječničku potvrdu da dijete može u vrtić, odnosno, jaslice, ne stariju od mjesec dana, roditelji trebaju dostaviti prilikom prvog dolaska. Bez liječničke potvrde dijete ne može ući u skupinu. Prvog dana treba donijeti papuče, rezervnu odjeću i pelene, ako ih dijete još ima. Kasnije će mu trebati i pidžama, pasta i četkica za zube, papirnate maramice i ručnici. I dakako, treba mu, prve i sve ostale dane boravka u vrtiću, vaša potpora, ohrabrenje i uvjerenje da je sve to samo još jedan izazov, korak dalje u djetetovu razvoju i odrastanju. Polazak u vrtić je otkrivanje jednog novog svijeta za dijete, budite mu oslonac u tom važnom razdoblju, jer se djeca kao i odrasli boje nepoznatog. Zato su mama i tata tu da djetetu  pomognu da se ne osjeća bespomoćno i uplašeno.

Foto: Gennadiy Poznyakov - Fotolia