Peta bolest u vrtićima

Prepoznajte bolest i saznajte kako je izliječiti

Peta bolest u vrtićima

Zarazna, ali srećom ne opasna, virusna bolest, poznata pod nazivom peta bolest, zavladala je tijekom svibnja u zagrebačkim vrtićima. Koji su simptomi, kada se treba javiti doktoru, koliko traje, to su najčešća pitanja s kojima su se ovih dana susreli roditelji vrtićke, ali i školske djece, jer je velik broj zaraženih registriran i u osnovnim školama.

Prepoznatljiv crveni osip

Peta bolest je blaga virusna bolest od koje najčešće boluju djeca. Javlja se uglavnom bez povišene temperature, a glavni simptom je kožni osip. Naziva se petom bolešću jer predstavlja peti infektivni osip opisan u medicini, povijesno gledano, bila je jedna od pet najčešćih dječjih bolesti koje karakterizira osip. Uzročnik je parvovirus B19, a zaraza se širi sluznicom grla i nosa, tj. kapljičnim putem.

Inkubacija traje od četiri do 20 dana, a nakon toga javlja se crveni osip na obrazima, ali i na drugim dijelovima tijela, najčešće trupu. Mrlje su crvene boje, razvojem osipa u sredini blijede i na periferiji se spajaju s drugim mrljama. Za nekoliko sati dječja koža poprima mrežasti izgled. Osip može trajati još dugo nakon što je bolest prošla. Temperatura, glavobolja i curenje iz nosa javljaju se samo ponekad.

Rani znakovi i simptomi parvovirusa kod djece mogu biti osip i crvenilo lica, grlobolja, blago povišena temperatura, želučane tegobe, glavobolja i umor. Kod odraslih često uopće nema osipa, ali se javlja bol u zglobovima. Više od 25 posto zaraženih nema nikakve simptome. Nakon preboljele bolesti stječe se trajni imunitet.

Liječenje

Liječenje najčešće nije potrebno jer bolest prolazi spontano. U slučajevima artritisa i bolova u zglobovima, mogu se uzeti lijekovi poput ibuprofena. U slučaju teškog osipa, liječnik može prepisati antihistaminik. Ako osoba ima i povišenu temperaturu, onda se skida uobičajenim načinima i lijekovima. Samoliječenje je usmjereno prvenstveno na olakšavanje znakova i simptoma. Pobrinite se da se dijete dovoljno odmara i konzumira dovoljno tekućine.

Kod većine djece, infekcija je blaga. No, kod nekih odraslih i kod trudnica bolest može biti vrlo ozbiljna i uzrokovati zdravstvene probleme za fetus u trudnoći. Vjerojatnost zaraze u uskom kontaktu s obitelji, u školi, vrtiću i slično je 10 do 60 posto. Inače zdrava osoba zarazna je nekoliko dana prije pojave osipa, a osobe s oštećenim imunološkim sustavom ili kroničnom infekcijom duže vremena.

Parvovirus infekcija najčešće se javlja kod djece školske dobi tijekom epidemije u zimskim i proljetnim mjesecima. Prenosi se s osobe na osobu, kao i prehlada, često putem respiratornih sekreta i direktnog kontakta. Bolest je zarazna tjedan dana prije nego se pojavi osip. Kada se pojavi osip, osoba s tom bolesti više se ne smatra zaraznom i ne treba biti izolirana. Peta bolest može se javiti u bilo koje doba godine, a kao kod svih virusnih oboljenja, pranje ruku jedna je od osnovnih preventivnih mjera. Cjepivo ne postoji.

Oprez trudnice

Infekcija među trudnicama je rijetka, jer je većina žena preboljela bolest u djetinjstvu. Ako trudnica nije imuna, što se dokazuje pretragom krvi, preporučljivo je da se, osobito ako joj je zanimanje skrb o maloj djeci, privremeno udalji s posla. Najrizičnija skupina su učiteljice i tete u vrtićima, tj. svi oni koji u sklopu profesije dolaze u kontakt s djecom. B19 može se naći u 30 do 60% odraslih. Smatra se da oko 3% trudnica dođe u prvi kontakt s ovim virusom tijekom trudnoće. Trudnica koja je bila u kontaktu s virusom mora proći testiranje na IgG i IgM. Kod akutne infekcije s parvovirusom u prvom tromjesječju ne dolazi do razvoja kongenitalnih anomalija, ali može doći do gubitka ploda. Parvovirus povećava rizik pobačaja, uzrokuje tešku anemiju fetusa i tzv. hidrops, te može dovesti do smrti fetusa.

(M.G.)