Oporavak nakon carskog reza (I. dio)

Većina žena ne zna hoće li roditi prirodnim putem ili carskim rezom. Potrebno je biti spreman za sve…

Oporavak nakon carskog reza (I. dio)

Sve buduće mame, bilo da su prvorotkinje ili pak su već rodile, trebaju imati na umu da uvijek postoji mogućnost da će zbog određenih komplikacija morati roditi carskim rezom. Na žalost, u većini slučajeva carski rez nemoguće je predvidjeti, osim ako za njega već unaprijed ne postoje indikacije – primjerice dijete je okrenuto na zadak, problemi s kostima zdjelice i tako dalje…

Makar neke žene zbog straha od boli priželjkuju carski rez, činjenica je da je oporavak od prirodnog vaginalnog poroda mnogo lakši i kraći, dok oporavak od carskog reza je jednak oporavku bilo kojoj drugoj operaciji abdomena. No, ono što je najveća razlika između operacije abdomena i carskog reza je da nakon potonjeg u naručju imate bebu koja zahtjeva vašu 24-satnu brigu i njegu, što predstavlja dodatni izazov. Naravno, tu su i standardne postporođajne „boljke“ – iscjedak iz vagine, nabrekle grudi i izazov dojenja, hormonalne promjene, bol zbog smanjenja maternice…

Kako biste i prije poroda bili barem donekle spremni na ono što vas potencijalno čeka, evo što možete očekivati u prvih mjesec dana nakon poroda.

Dugi oporavak

Nakon poroda carskim rezom, u bolnici se najčešće ostaje četiri ili pet dana, no o tome odlučuje doktor, s obzirom na brzinu oporavka i eventualne komplikacije. Ipak, to ne znači i kraj oporavka, on će trajati tjednima, pa zato se pobrinite da tijekom tog vremena imate dodatnu pomoć, jer će vam trebati. Naravno, ako kod kuće već i imate stariju djecu, ona će isto zahtijevati nešto više pažnje, zbog vaše odsutnosti, a da ne pričamo o brizi o tek rođenoj bebi.

Nakon carskog reza

Nakon carskog reza, vjerojatno ćete se osjećati omamljeno, zbog same operacije, ali i anestetika i lijekova koji će vam biti dani. Mučnina može trajati i do 48 sati nakon carskog reza, a za ublažavanje boli će vam biti redovito davani analgetici. Intenzitet boli varira od osobe do osobe, a ako vam bol postaje prejaka, tražite jače doze. U tom pogledu nemojte se previše junačiti, zatražite analgetike na vrijeme, kada vam je bol još uvijek podnošljiva. Neke žene na predjelu reza osjećaju svrbež, za što postoje lijekovi.

Ako ste prije carskog reza dobili epiduralnu injekciju u kralježnicu, ona će vam olakšavati bol i do 24 sata nakon operacije i nećete osjećati omamljenost. Osim analgetika, dobiti ćete dijetnu hranu, a po potrebi i lijek za poticanje i omekšavanje stolice, s obzirom da narkotici mogu prouzročiti zatvor. Ako pak su vas u potpunosti uspavali za vrijeme operacije, nakon nje ćete dobiti analgetike za ublažavanje boli. Ponavljamo još jednom nemojte se ustručavati tražiti lijekove protiv boli, jer ćete se pomoću njih lakše brinuti o svojoj bebi, dojiti i kretati, što je isto vrlo važan dio oporavka.

Što se tiče dojenja, možete započeti odmah. Sestre će vam pokazati ili ih zamolite neka vam pokažu kako dojiti ležeći na bok. Dojenje može biti vrlo izazov prvih nekoliko dana nakon carskog reza. Nemojte se ustručavati pitati za savjet, kako ne biste imali još dodatnih problema s bolnim bradavicama.

Image



Što očekivati?

U prvih nekoliko dana nakon carskog reza, područje reza biti će utrnuto, nabreknuto, uzdignuto te tamnije boje. Svaki dan doktor će vam pregledavati kako vam rez zacjeljuje. Sve što će vam raditi pritisak na području abdomena u prvih nekoliko dana biti će prilično bolno, ali svakim danom sve će biti manja. Kada se smijete, kišete, kašljete rukom lagano pridržite rez. Nakon opće anestezije najčešće se nakuplja sluz u plućima te se javlja potreba za čestim kašljanjem koje je izazov nakon operacije.

Sestra će vas doći provjeriti svakih nekoliko sati, opipati je li vam maternica tvrda, te procijeniti količinu vaginalnog krvarenja. Kao i svaka žena koja je rodila, kroz rodnicu će vam izlaziti lohija, odnosno krv, bakterije, tkivo od ljuštenja maternice. U prvih nekoliko dana lohija će biti svijetlo crvena.

Ako će sve biti u redu, vrlo brzo će vam biti uklonjen kateter, najvjerojatnije u roku 12 sati od carskog reza. Ovisno o situaciji, šest do osam sati moći ćete početi piti i jesti laganu dijetalnu hranu. Vjerojatno ćete imati problema s vjetrovima, posebno u prva dva dana nakon operacije. Zbog toga je kretanje nakon operacije jedno od ključnih stvari, prema što bržem i lakšem oporavku.

Važno je kretanje

Makar ćete možda pomisliti da nećete smjeti ustati iz kreveta, u varate se. Dan nakon carskog reza već ćete moći ustati, odnosno biti ćete poticani da ustanete i prošećete nekoliko puta na dan. Za prvo ustajanje pričekajte sestru da vam da „zeleno svijetlo“ i da vam pomogne. U iščekivanju prvog ustajanja, slobodno lagano rotirate gležnjeve, mičete prstima, rastežete noge kako biste potaknuli cirkulaciju koja je vrlo važna u sprečavanju ugrušaka.

Na početku možda će vam se hodanje do toaleta činiti kao nemoguća misija, no s vremenom kretanje će vam biti sve lakše. Kao što smo rekli, kontrolirano i lagano kretanje vrlo je važno za vaš oporavak.

Najbolje vrijeme za ustajanje je nakon nove doze analgetika, jer ćete tada najmanje osjećati bol. Također, vrlo je važno redovito uriniranje. Naime puni mjehur otežava maternici da ostane stisnuta, što može povećati pritisak na ranu iznutra.

Što se tiče zacjeljenja rane i vađenja konaca, to naravno ovisi o vašoj koži, te tehnici koja se primjenjuje u zatvaranju rane. Konci se vade najčešće osam dana nakon carskog reza.


U drugom djelu teksta koji će biti uskoro objavljen pročitajte kako izgleda oporavak kod kuće nakon carskog reza.  

(vam)
Foto: FrankBoyd / Foter.com / CC BY-NC-SA
Hryck. / Foter.com / CC BY