Bolje spriječiti nego liječiti

10 roditeljskih pogrešaka koje ti se mogu obiti o glavu nekoliko godina kasnije

Nema sumnje da se roditelji trude svim silama pružiti sve za svoju djecu. Ipak, i u najboljim namjerama ponekad postoje određene nesvjesne stvari koje kasnije mogu rezultirati lošim posljedicama

profimedia-0348296636.jpg
Foto: Profimedia

Roditeljstvo nije nimalo lak zadatak. Jedna studija čak pokazuje da roditeljske pogreške, poput pretjerane zaštite, izravno utječu na ponašanje djece, čak i kasnije u životu.

Image

Samopouzdana i snažna djeca imaju roditelje koji paze na ove stvari

I dok roditeljstvo zahtijeva predanost, još uvijek se mogu dogoditi neke nesvjesne pogreške koje će odjeknuti kasnije u životu.

Nema sumnje da se roditelji trude svim silama pružiti sve za svoju djecu. Međutim, postoje određene nesvjesne stvari koje mogu kasnije rezultirati lošim posljedicama. A neke od njih su toliko suptilne, da nije loše znati za njih unaprijed. Bolje spriječiti nego liječiti, zar ne?

Čuvati dijete u stalnoj zoni komfora

Nije iznenađenje da roditelji vole da njihovoj djeci bude ugodno. Roditelji će često donositi odluke kako bi djeca ostala sigurna, čak i u situacijama kada je dobro da dijete iskusi probleme kako bi postalo samoodrživo i samodostatno. Osiguravanje da je tvoje dijete uvijek naviklo biti u svojoj zoni udobnosti može rezultirati odraslom osobom koja se boji donositi vlastite odluke ili riskirati, što bi moglo biti važno za njegovu/njezinu karijeru kasnije u životu, ali i druge važne odluke u području ljubavi, prijateljstva i života općenito.

Image
Foto: Unsplash

Ne držati se svojih riječi i obećanja

Studija je otkrila da se djeca osjećaju da se trebaju držati svojih obećanja. Očekuju i da će drugi ispuniti svoja obećanja. Imajući to u vidu, postoje situacije u kojima roditelji djetetu obećavaju nagrade ili postupke koji se ne drže. To može rezultirati djetetom koje misli da se mama ili tata ponašaju zaboravno, nedosljedno ili da ih jednostavno nije briga.

I upravo ta neodržana obećanja mogu stvoriti odraslu osobu koja ima problema s povjerenjem ili je sklona usredotočiti se na sigurna neposredna zadovoljstva, a ne na čekanje dugoročnih nagrada.

Image
Foto: Unsplash

Ne poticati znatiželju

Djeca su željna učenja. Za dijete je svijet mjesto koje treba otkriti, a sama priroda će pokrenuti mnoga pitanja. Oni kojima će prvo postaviti pitanja su, naravno, roditelji. Ali, nažalost, ponekad, zbog lude svakodnevne rutine, odgovor na pitanje poput: "Zašto kiša pada?" vrlo često je nešto poput: "To je jednostavno tako."

Ovakav bi odgovor mogao zvučati poput presijecanja dječje znatiželje i može ga obeshrabriti da se prepusti kritičkom razmišljanju. Kasnije u životu to bi moglo rezultirati odraslom osobom koju ne zanimaju znanost ili razumijevanje kako stvari funkcioniraju.

Ne ispričavati se

Ako si roditelj, vjerojatno si barem jednom planula na svoju djecu u trenutku stresa ili pretjerala u situaciji koja je bila jednostavna. U ovakvim slučajevima važno je odvojiti trenutak da se smiriš i iskreno ispričaš. Udahni i razgovaraj s djetetom, objasni zašto si pogriješila. Daj primjer priznajući njihove osjećaje i govoreći im da ti je žao.

Ako to ne učiniš kad očito pogriješiš, može se stvoriti slika nekoga kome nije stalo do tuđih osjećaja ili tko ne priznaje pogreške. To bi moglo rezultirati odraslom osobom koja zanemaruje osjećaje drugih i neće se brinuti za ponovno uspostavljanje značajnih odnosa (iako su možda pogrešni).

Potiskivati dječje emocije

Ono što bi roditelji trebali razumjeti jest da je korištenje discipline kako bi se osiguralo dobro ponašanje djece jedna, a potiskivanje njihovih osjećaja sasvim druga stvar. Roditelji bi također trebali izbjegavati minimalizirati djetetove emocije govoreći stvari poput: "Veliki dečki ne plaču" ili "Nemoj biti dramatična" itd. Prekor dječjih emocija može utjecati na kognitivne funkcije, poput pamćenja. Da bi odgojila zdravu odraslu osobu, uvijek pazi da to ne potiskuješ, već da radije razumiješ (ili pokušaš razumjeti) njihove osjećaje.

Image
Foto: Unsplash

Ne prihvaćati dječje misli

Neki roditelji svaku svađu ili zahtjev završavaju s "jer sam ja tako rekao/la". Neće priznati mišljenje svog djeteta o pitanju koja ih uključuju. Roditelji bi trebali zapamtiti da je davanje djeci glasa za izražavanje mišljenja način na koji se mogu osjećati osnaženo i odgovorno za vlastite odluke. Ako to zanemariš, jednom kad dijete postane odrasla osoba, može se suzdržavati od izražavanja svog mišljenja ili osjećati kao da nema ništa važno za dodati.

Uvijek sve omogućiti djetetu

Ako tvoje dijete kaže da želi igračku, a dar je gotovo uvijek siguran, velika je vjerojatnost da je razmaženo. Omgoćiti djetetu baš sve što želi može mu dati poruku da stvari dolaze lako i da ne zahtijevaju naporan rad. To vrijedi i za nagrađivanje obavljanja kućanskih poslova. Čineći ovu pogrešku, roditelji bi mogli odgojiti odraslu osobu koja stvari uzima zdravo za gotovo ili koja se ne trudi da bilo što dobije jer očekuje stvari na pladnju.

Poticati neprimjereno ponašanje

Pretpostavimo da kao roditelj vidiš svoje dijete kako se ruga drugom djetetu. Što ćeš napraviti? Neki bi povukli sina/kćer u stranu i zahtijevali da se ispričaju drugom djetetu što su zlobni, ali i objasnili djetetu zašto to nije u redu. Drugi bi se tome smijali i dopustili da se situacija nastavi kao da će dijete samo shvatiti stvari ili da će djeca to sama između sebe riješiti.

Loša stvar ove pogreške je što će dijete shvatiti da je roditelj u redu s tom vrstom ponašanja i nastavit će to činiti sami jer njihovi postupci nisu bili ukoreni. To bi moglo rezultirati odraslom osobom koja je neodgovorna prema svojim postupcima ili odobrava loše ponašanje drugih ljudi.

Image
Foto: Unsplash

Govoriti riječ 'ne' kao odgovor na gotovo sve

S druge strane, neki roditelji mogu biti pretjerano restriktivni. Osobine nekih roditelja mogu uključivati "ne" kao odgovor na mnoge dječje tvrdnje. Iako je važno poštivati pravila i dobro se ponašati, reći "ne" većini ideja i želja može se odraziti na dijete koje će odrasti ili se osjećati emocionalno odbačeno ili se željeti suzdržati da u strahu ne kaže roditeljima informacije o vlastitom životu u straha od odbijanja.

Biti loš primjer djetetu

Djeca će lako naučiti ono što ih uče odrasli. To se odnosi na stvari povezane sa socijalnim učenjem, različitim vještinama, činjenjem dobrih djela i loših stvari. Ako je roditelj navikao imati bahati stav prema drugim ljudima, loše se ponašati prema drugima ili koristiti psovke često, velika je vjerojatnost da će njihova djeca shvatiti da je takva vrsta ponašanja prihvatljiva i oponašati ih. Da se roditelji u budućnosti ne bi suočili s ovom vrstom lošeg ponašanja, trebali bi biti primjer svojoj djeci i uvijek promišljati o svom ponašanju i kako ono utječe na dijete, svjesno ili nesvjesno.