Masaža beba za jačanje muskulature

Osim što većina beba uživa u masažama, one su odlične za jačanje mišića i kostiju...

Masaža beba za jačanje muskulature

Kada na svijet stigne vaša beba, trudite se da svakog trenutka bude sretna i zadovoljna, te da joj pružite sve najbolje što je u vašim mogućnostima. Osim hranjenja, mijenjanja pelena, roditeljske topline i ljubavi, a kasnije i mnogo zabave, bebama u osnovi i ne treba mnogo.

Cilj svakog roditelja, posebno majke za koju je beba najviše vezana, jest da joj omogući pravilan rast i razvoj, a jedan od načina svakako implementacija masaže koja može bebi pomoći u jačanju muskulature i kostiju, što će joj svakako olakšati razvoj motoričkih funkcija. Masaža također može pomoći u boljem snu, olakšanju grčeva i kolika, poboljšanju djetetovog imuniteta, pa i intelektualnom razvoju.

Iako je masaža bebe, kojoj ionako poznajete svaki milimetar, nešto što može raditi svaki roditelj, svakako je dobro znati male tajne kako da bude što ugodnija za bebu s maksimalnim učinkom.

Foto:  © Ilike - fotolia

Prije početka masaže

Prije nego što počnete, treba vam baby ulje ili losion, topli ručnik, lagani prekrivač. Također, prije masaže beba treba biti zadovoljna i naspavana. Sjednite na pod ili neku drugu površinu na način da nogama ispred sebe formirate oblik dijamanta, odnosno „kolijevku“ te unutar toga stavite ručnik. Bebu položite između nogu prema sebi i svucite je do kraja, čak i pelenu. Počnite s masažom od stopala prema glavi. Ako mislite da je potrebno, pokrijte prekrivačem dio tijela koji trenutačno ne masirate.

Počnite s laganim nježnim pokretima, da vidite sviđa li se bebi ono što radite. Ako nije zadovoljna i prosvjeduje, prestanite i pokušajte u neko drugo vrijeme.

Masaža nogu i ruku

Počnite s masažom nogu jer ona su nekako najmanje osjetljiva i odlična za prilagodbu. Nanesite ulje na jednu nogu i počnite laganim tapkanjem noge iznad koljena kako bi se noga opustila. Lagano se spuštajte na potkoljenicu i nastavite s nježnim masažnim potezima gore-dolje.

Nakon toga masažnim pokretima lagano masirajte cijelu nogu. Stopalo masirajte palcima od pete prema prstićima. Nakon toga cijelim dlanom prođite nekoliko puta po stopalu. Na kraju nježno pritisnite svaki prstić posebno.

Primite jedan lakat, nježno prstima tapkajte gornji dio ručice, a kada se opusti, namažite uljem. Započnite s nježnim masažnim potezima od ramena do dlana. Prođite cijelu ruku nekoliko puta. Palcem kružnim pokretima nježno masirajte unutarnju stranu dlana te završavajte sa svakim prstićem posebno.

Masaža abdomena

Većina beba voli masažu u području prsa, pa će vam se vjerojatno smiješiti i postati zaigrana te uživati. Stavite malo ulja na bebina prsa i s obje ruke laganim pokretima klizite od sredine prsa prema ramenima. Kada ste došli do ramena, kao da slikate srce na dječjim prsima, zaokrenite natrag prema prsima i završite na donjem središnjem dijelu prsnog koša. Ponovite radnju nekoliko puta.

Nastavite s masažom od jednoga bebinog kuka prema suprotnom ramenu. Dakle, dijagonalnim potezima preko cijelo abdomena. Mijenjajte strane, što će bebi posebno biti ugodno.

S trbuščićem trebate biti posebno pažljivi. Treba ga nježno masirati vršcima prstiju u smjeru kazaljke na satu. Nakon toga radite lagane masažne pokrete u obliku slova „U“ počevši od jedne strane trbuščića prelazeći ispod pupka na drugu stranu. Bebine noge skupite i lagano ih pritisnite prema trbuščiću, što će mnogim bebama donijeti olakšanje od plinova.

Lice, glava i leđa

Držite bebinu glavu s objema rukama i masirajte vlasište baš kao dok je perete šamponom. Nikako nemojte pritiskati bebino tjeme, gdje još lubanja nije srasla.

Masažu lica počnite od korijena nosa, prema čelu i palcima ponovno iscrtavajte oblik srca na bebinom licu, koji ćete završiti na bradi. Donju vilicu masirajte laganim kružnim potezima vrška prstiju. Uha obuhvatite između palca i kažiprsta, te masirajte blagim masažnim pokretima među prstima.

Sve nabrojano ponovite nekoliko puta.

Masaža leđa

Okrenite bebu na trbuščić tako da ruke budu prema gore, a ne sa strane. Jednom rukom držite bebinu guzu, a drugom rukom, nakon nanošenja ulja, nježno masirajte leđa od vrata do guze.

Još nekoliko korisnih savjeta...

1. Nikad nemojte masirati bebu prije ili netom poslije jela, jer tada su razdražljive ili pospane.
2. Masažni pokreti moraju biti nježni, ali čvrsti, jer preblagi će pokreti škakljati bebu ili izazivati neugodu, a prejaki mogu dovesti do neugode i ozljeda.
3. Prekinite masažu ako vidite da bebi masaža ne odgovara.
4. Masirajte bebu svaki dan.
5. Pričajte s bebom tijekom masaže, govorite joj što radite, smijte se s njom, dajte joj mnogo poljubaca.