Lako riješite konflikte s tinejdžerima

Bolja komunikacija i čvrsta pravila pomoći će riješiti probleme s djetetom.

Lako riješite konflikte s tinejdžerima

Svaki se roditelj suočava s novim izazovima kada mu dijete ulazi u tinejdžerske godine. To je vrijeme kada dijete prolazi kroz dramatične promjene, istražuje se kroz samoekspresiju, nosi se s hormonalnim promjenama i generalno počinje pomicati granice u želji da bude što samostalnije. Tipični tinejdžer može biti buntovno dijete koje je često u sukobu s roditeljima.

Tinejdžeri, također, uče kako se nositi u sukobima s vršnjacima, razvijati bliska prijateljstva i ljubavne emocije – zato je veoma važno da roditelji djetetu pomognu u ovom veoma emocionalnom periodu i pokažu im kako rješavati konfliktne situacije u životu.

1. Naglasite pozitivno

Međusobno nadvikivanje veoma je često među roditeljima i tinejdžerima, kao i prkošenja tišinom. Veoma je lako dopustiti konfliktu da izmakne iz kontrole, pa bi roditelji trebali voditi primjerom. Birajte svoje bitke. Važne stvari i problemi mogu se izgubiti u moru svakodnevnih konflikata oko sitnica. Konstantna komunikacija s tinejdžerom pomaže da se prirodno razvije veza povjerenja, uz to sjetite se fokusirati na i dati priznanje za pozitivno ponašanje, što mu pokazuje da niste koncentrirani samo na greške. Nemojte umanjivati vrijednost njihovih briga i problema, a nemojte niti zaboraviti da će konflikt samo eskalirati ako ih ponizite ili posramite.

2. Postavite granice

Svi tinejdžeri pokušavaju pomicati granice. Namjerno kasne kući i ne žele se javiti na mobitel. Biti u društvu prijatelja veoma je važno za tinejdžere, no to je često uzrok konflikata dok se sve više povlače iz zajedničkog života obitelji. Najbolje rješenje je postavljanje razumnih granica (otprilike u skladu s većinom njihovih prijatelja), ali i kazni u slučaju kršenja dogovora. To vrijedi i za razgovore na mobitel ( ograničite im vrijeme provedeno na mobitelu ili zatražite da sam plaća dio računa) i vremensko ograničenje izlazaka.

Kontroliranje korištenja računala još je jedno često područje konflikta. Neki roditelji više vole da tinejdžer koristi računalo koje svi u obitelji koriste, kako bi nadzor bio lakši ili pak postave pravilo da se računalo mora ugasiti u točno određeno vrijeme navečer, kako bi se pobrinuli da se njihovo dijete dovoljno naspava.

3. Nemojte blefirati

Dogovorili ste se oko razumnog vremena kada se vaše dijete mora vratiti kući (u skladu s većinom njegovih prijatelja, o čemu možete razgovarati s drugim roditeljima), no on ili ona stalno kasni. Je li vaše dijete namjerno bezobrazno, ima li nekakve probleme ili pak zna da ionako neće biti nikakvih težih posljedica? Moguće je da se tu radi o većim stvarima od običnog prkosa ili zanemarivanja pravila. Na vama je da ustanovite o čemu je tu riječ i odmah se pozabavite problemom. Ako vaš tinejdžer naprosto pokušava pomicati granice da bi vas testirao, vrijeme je da se pozabavite posljedicama – te da dogovorene kazne i promijenite, bez ikakvih pregovora ili dogovora.