Kako vratiti „staru“ težinu i formu nakon poroda?

Mame nemojte gladovati! Kilogrami nisu došli preko noći, pa ne mogu tako brzo ni nestati.

Kako vratiti „staru“ težinu i formu nakon poroda?

Nemojte gladovati, ali nemojte se ni zanositi da će povratak na tjelesnu težinu koju ste imale prije trudnoće biti lak. Pogotovo ako ste u tih devet mjeseci dobile više od petnaestak kilograma. Rekordno mršavljenje nakon poroda nije ni zdravo, pogotovo dojite li bebu. Tijekom dojenja u organizam bi trebalo unositi barem 1.800 do 2.000 kalorija dnevno. Drastično smanjenje unosa hrane ugrozit će kvalitetu mlijeka. Zato planirate li dijetu, svakako ju odgodite za razdoblje kada vaše dijete počne s dohranom i kada mu majčino mlijeko više nije jedina hrana. Brzu dijetu nemojte prakticirati i ako ste imali kakvih komplikacija u trudnoći ili pri porodu, dajte svom tijelu vremena da se oporavi.  

Kombinacija pravilne prehrane i vježbanja

Tijekom trudnoće žene dobiju najmanje 10-tak kilograma, u prosjeku je to između 12 i 14 kilograma, a velik broj trudnica poveća tjelesnu težinu i više od toga. To u pravilu znači i dugotrajniji povratak na prijašnju težinu. Ipak neke žene zahvaljujući metabolizmu uspiju gubiti na težini brže i lakše čak i ako su se u trudnoći udebljale i više od 20 kilograma. Za vraćanje tjelesne težine prije trudnoće najvažnije je kombinirati uravnoteženu prehranu s vježbanjem. Ne očekujete brze rezultate, nego postepeni povratak na staru težinu.

Šest kilograma manje odmah nakon poroda

Odmah nakon porođaja težina se znatno smanji: oduzmite težinu djeteta, prosječno 3 500 grama, zatim još 500 grama do kilogram koliko teži posteljica i kilogram krvi i plodne vode. U prosjeku, majka će na porođaju izgubiti oko šest kilograma. Nakon samog poroda  bitno je hraniti se zdravo, osobito ako dojite. Osim toga i dojenjem ćete gubiti kalorije. Mnoge mame imaju odlična iskustva s dojenjem, pa su upravo tijekom tog razdoblja uspjele gotovo potpuno vratiti se na staru težinu. Ako ne dojite, treba paziti na unos kalorija, i ne pretjerivati s gubljenjem kilograma. Dovoljno je da mršavite pola kilograma tjedno.

Kako vratiti staru formu?

Odgovor glasi: strpljivo i ustrajno. Brzi rezultati mogu vam samo štetiti, bilo da krenete u drastične redukcije u prehrani ili pak u preintenzivno vježbanje. Time ne želimo sugerirati da biste trebali ležati cijele dane i ne poduzimati ništa, jer dio kilograma će otići sam po sebi. No, nekoliko onih viška ipak se nećete tako lako riješiti bez odlaska u teretanu, a pogotovo se tvrdokornim zna pokazati trudnički stomak.

O početku vježbanja se osim toga svakako trebate posavjetovati s liječnikom i to nakon prvog pregleda nakon poroda, posebice ako je bio u pitanju carski  rez. Kod žena koje su rodile carskim rezom, vježbanje se preporučuje tek kada ožiljak u potpunosti zacijeli. Uglavnom, tijekom prvih nedjelja nakon otpuštanja iz bolnice, doktori preporučuju samo lagano kretanje, šetnje i dosta odmora. Nakon toga počnite s laganim vježbama, odlične rezultate postići ćete plivanjem, a dobro je prakticirati i brzo hodanje, vožnju biciklom.

Image


Sve intenzivnije i zahtjevnije vježbe trebate izvodite barem nekoliko mjeseci nakon poroda, kako ne biste ugrozili oporavak. A kad krenete s bilo kojom aktivnošću, budite u tome ustrajne i disciplinirane. Postoporođajno vježbanje treba biti redovito kako bi dalo rezultate. Pomoći će i masaža koja vraća energiju, daje tonus mišićima i oslobađa od stresa.

Zdravo mršavljenje

Gladovanje zaboravite. Morate imati redovite obroke, možete ih smanjiti količinski, a nakupljene masnoće ćete istopiti tako da se krećete, vježbate, sagorijevate kalorije. Nakon trudnoće tijelu je potrebno oko 6 mjeseci da se vrati u stanje prije poroda, potrebna mu je pritom energija da se oporavi od poroda, kao i za sve obveze koje donosi uloga mame.

Najmanje prva tri mjeseca nemojte drastično smanjivati unos kalorija, nego se koncentrirajte na to da jedete zdrave namirnice koje ipak daju dovoljnu kalorijsku vrijednost za normalno funkcioniranje. Jedite što više voća i povrća, pogotovo sezonskog. Voće i povrće osiguravaju organizmu najdragocjenije vitamine i minerale. Jabuka je najbolja za mršavljenje, a izbjegavajte banane i grožđe.

Pijte dosta tekućine, najbolje da to bude voda, prirodni sokovi, a izbjegavajte gazirana pića. Također izbjegavajte visokokaloričnu hranu poput mliječnih proizvoda, šećera, soli, brašna. Umjesto biljnog ulja koristite maslinovo. Nikako ne preskačite doručak. Nemojte jesti kasno navečer, jer se nakon 18-19 sati, metabolizam usporava. Ukoliko ipak ogladnite, pojedite jabuku ili neko drugo voće.

(M.G.)
Foto: Ed Yourdon / Foter.com / CC BY-SA