Kako djetetu reći „ne“ i da vas posluša

Umjesto da cijele dane vrištite „ne“, pokušajte s novim pristupima koji bi vam mogli pomoći da postignete željene rezultate...

Kako djetetu reći „ne“ i da vas posluša

Vaše dijete predškolskog uzrasta (pet ili šest godina) jednostavno više ne reagira na vaše prvo „NE!, nego jednostavno nastavlja raditi po svojem do trenutka kada mu vi po deseti puta kažete jednu te istu negaciju! Ako je to tako, vaše dijete nije jedino. U biti, mnogo njegovih vršnjaka, od pet ili šest godina ima problema sa sluhom kada je u pitanju upravo ova riječ.

S obzirom da ste vi roditelj, vi morate i dalje nastojati u svojim odgojnim mjerama, ali ponekad samo mali zaokret taktika u izricanju naredba može polučiti vrlo dobre rezultate. Evo nekoliko primjera!

Negativa u pozitivi

Dakle, umjesto da cijele dane vrištite „ne“, pokušajte s pozitivnim prijedlogom dati mu do znanja da ono što radi ne valja, te da treba nešto učiniti kako bi prestao. Primjerice, umjesto „Ne, nemoj bacati loptu po sobi, razbit ćeš nešto“, pokušajte ga usmjeriti na ovaj način „Lijep je dan, idi se igrati vani“ ili „Ovo lopta nije za igranje po sobi, radije se igraj s drugim igračkama koje su za sobu“.

Ako pak, recimo, nešto lijepi s ljepilom, izrađuje od plastelina ili slično, i čini vam se da plastelina i ljepila ima više po podu nego tamo gdje bi trebao biti, zamolite dijete da prestane na trenutak s onim što radi, uzme stari novinski papir i stavi ga ispod sebe. To će mu dati pojam da ljepilo ne smije biti po podu, ali i zadatka koji mora obaviti sljedeći puta prije nego što ponovno započne s „projektom“.

Ponudite opcije ili objašnjenje

Predškolska dob je dob kada djeca neprestano traže svoju nezavisnost i samokontrolu, pa će u većini slučajeva mnogo bolje reagirati ako im date izbor umjesto naredbe. Zato umjesto oštrog „NE“ kada vas dijete moli za slasticu prije obroka, ponudite mu mogućnost, da bira između kriške jabuke ili pola banane, ili pak da može odabrati koju slasticu želi poslije obroka. Vjerojatno neće biti oduševljeno niti s jednim od izbora, s vremenom će naučiti prihvatiti činjenicu da ne može jesti slatkiše prije obroka. Također, radi se već o dovoljno velikoj djeci koja mogu prihvatiti objašnjenje da moraju pojesti prvo zdravi obrok, a zatim dobiti desert.

Napravite kompromis

Kod djece predškolske dobi više ne pale „jeftini“ trikovi odvraćanja pozornosti, ali s vremena na vrijeme sigurno će vam se pružiti prilika da na neki način napravite kompromis. Primjerice, ako svaki dan želi ići na željeznički kolodvor gledati vlakove, napravite kompromis da gledate vlakove u blizini neke obližnje pruge ili pružnog prijelaza, gdje možete promatrati vlakove sa sigurne daljine.

Izbjegavajte situacije

Pokušajte i sami sebi, ali i njemu pomoći u određenim situacijama, te izbjegavajte „ne“. Na primjer, ako znate da su lutkice ili dinosauri uvijek razlog svađe između njega i njegovih prijatelja, tada mu pomognite pospremiti prije nego oni dolaze, te dogovorite s djetetom da neće te igračke vaditi za vrijeme posjeta prijatelja. Sve stvari koje bi dijete moglo razbiti, potrgati izgubiti, a njemu su na dohvat ruke, ako već niste, uklonite ih. Sebi i njemu ćete olakšati „muke“. Nemojte ga voditi u trgovine gdje može polupati skupe stvari. Naravno, ne možete izolirati svoje dijete od svijeta, to na kraju nije niti cilj, ali vjerujemo da poznate dobro vaše dijete i da već možete predvidjeti što će se dogoditi u određenim situacijama.  

Neposluh ponekad ignorirajte

Ne brinite se uz sve te mogućnosti izbjegavanje negacije, još uvijek ćete imati prilike mnogo puta mu reći „Ne“. Ponekad djetetu treba i malo popustiti ili mu barem dati na biranje kada za to postoji mogućnost. Ako za doručak želi jesti, sendvič umjesto omleta ili obući majicu određene boje, dopustite mu. Ako se radi o poslušnijem djetetu, dajte mu malo te slobode odlučivanja i pobunjeništva.

Recite „ne“ s uvjerenjem

Ako već trebate reći „Ne“, recite ga strogo i s uvjerenjem. Budite čvrsti u svojem uvjerenju i ozbiljni, kako bi dijete steklo dojam ozbiljnost postupka. Primjerice, „Ne, ne smiješ sama prelaziti cestu“ ili „Ne draga, daj ruku“. S takvim izjavama šaljete sasvim drugačije poruke djetetu. Pohvalite dijete kada vas posluša.

(vam)