Kada početi učiti strane jezike?

U što ranijoj dobi, jer je tada lakše i zabavnije

Kada početi učiti strane jezike?

Već u ranoj predškolskoj dobi, ako je vaše dijete svladalo materinji jezik i ima dobru govornu osnovu, potaknite ga da počne učiti i jedan strani. Najbolja je metoda kroz igru, to mogu biti ples, gluma, pjesmice, crtanje, sve one aktivnosti koje dijete može pratiti, koje će mu biti zabavne i kroz koje će naučiti strani jezik, i to puno lakše, što je i dokazano, nego odrasle osobe. Djeca u ranoj dobi vrlo brzo usvajaju jezike, a to  im može koristiti i za bolju koncentraciju, komunikaciju, stjecanje jezičnih sposobnosti i vještina. Stručnjaci tvrde da učenje stranog jezika već između 4. i 6. godine života pozitivno utječe na djetetov kasniji razvoj, stvara samopouzdanje, te olakšava učenje stranog jezika u kasnijoj životnoj dobi. A kolike mu tek mogućnosti dobro poznavanje stranog jezika, i to više ne samo jednog, nego barem dva, otvara nakon završetka školovanja, u potrazi za poslom, ne treba ni spominjati.  Nikad nije prerano, ali ni prekasno za strane jezike, nemojte vašem djetetu uskratiti ono što vi u djetinjstvu zasigurno niste imali - pružiti mu mogućnost da kroz igru i zabavu s učenjem stranog jezika počne što prije. U životu će mu to znanje biti dragocjeno.

Strani jezici uče se već u vrtiću Djeca danas već u vrtiću imaju mogućnost učiti strani jezik. Uz samu cijenu vrtića, roditelji za učenje stranih jezika trebaju dodatno platiti od 300 do 400 kuna, barem kada je riječ o zagrebačkim vrtićima koji imaju takve dodatne programe. Tako primjerice Dječji vrtić Tatjane Marinić, koji je dobitnik Nagrade grada Zagreba za sveukupan rad i za jezične programe za 1995. godinu, nudi redoviti program s kraćim programom na njemačkom jeziku i na engleskom jeziku, za djecu od 4.-6. godine života. Cijena je 400 kn za redoviti plus 400 kuna za jezični program.U vrtiću napominju da se iznimno u ove programe može upisati i mlađu djecu ukoliko su izvorni govornici, dolaze iz dvojezične obitelji ili su od malena u stalnom kontaktu sa stranim jezikom. Što se tiče njemačkog jezika, djeca i mladi mogu ga učiti u vrtićima u kojima postoje njemačke odgojne skupine (u Zagrebu ih je desetak, a adrese tih vrtića možete potražiti na web stranici Goethe instituta www.goethe.de/zagreb), zatim u Njemačkoj internacionalnoj školi u Zagrebu, te u školama u kojima se njemački uči kao prvi ili drugi strani jezik.

Djeca najviše uče engleski
Prema podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, u 394 dječja vrtića verificirana su 394 programa ranoga učenja stranoga jezika (engleski, njemački, francuski i talijanski, te jedan program španjolskog jezika). Više od 65 posto djece u dobi od 4.- 6. godine života uči jedan strani jezik u sklopu redovitoga programa u vrtiću ili kao kraći program izvan redovitog. Ukupno je u redovite programe u Hrvatskoj uključeno oko 73 tisuće djece u dobi od četiri godine do polaska u osnovnu školu. Ne iznenađuje podatak da najviše djece uči engleski jezik, čak 81 posto. Slijedi njemački, 16 posto, a najmanje su zastupljeni talijanski, francuski i španjolski. Djeca u toj ranoj dobi strani jezik najviše uče u sklopu kraćih programa do tri sata dnevno, odnosno tijekom petosatnih programa.

(M.G.)