Redoslijed rođenja

Je li najmlađe dijete u obitelji zabavnije i duhovitije? Evo što kaže istraživanje

Starije, srednje ili najmlađe dijete? Znanost kaže da redoslijed rođenja u obitelji utječe na razvoj osobnosti. No, mnogi će reći kako je najmlađe dijete u obitelji - najzabavnije. Je li to istina?

profimedia-0298610874.jpg
Foto: Profimedia.hr

Odrastanje s braćom i sestrama velika je privilegija, osim ljubavi i veza koje ostaju snažne cijeli život, djeca uvijek mogu uživati u zabavi. No, svako dijete, bez obzira na broj braće i sestara, ima svoju osobnost i interese, a istraživanja kažu da i redoslijed rođenja utječe na razvoj određenih aspekata osobnosti.

Image
14 sati dnevno

Sad je sve jasno: Istraživanje potvrdilo da je majčinstvo jednako radu na dva i pol posla

Ako si odrasla sa sestrom ili bratom, sigurno znaš koliko je svatko od vas različit, iako imate iste roditelje i odrasli se s istim pravilima. Psiholozi su se često bavili ovom temom i radili različita istraživanja, a britansko istraživanje YouGov pokazalo je da se mlađa braća i sestre smatraju zabavnijima od starije braće i sestara. Čak njih 46 posto vjeruje da su duhovitiji od starijih članova obitelji. Istraživanje je također pokazalo da se oni smatraju puno opuštenijima (čak 47%), piše Parenting.

S druge strane, starija braća i sestre smatraju se odgovornijima (54%), uspješnijima (38%) i organiziranijima (38%). Istraživanje zaključuje da postoji obiteljska dinamika zbog kojih starija djeca postaju odgovornija. "Nakon rođenja mlađeg djeteta, roditeljska pažnja se usmjerava na bebu, a starije dijete će više toga morati učiniti samo. Zbog toga su starija djeca često organiziranija i sposobnija kasnije u životu", napisali su istraživači.

Starije, srednje ili najmlađe dijete?

Istraživači koji su se bavili ovom temom objašnjavaju da svako dijete traži svoje mjesto u obitelji i tako oblikuje svoju osobnost. Stoga prvorođena djeca imaju privilegiju prva pronaći svoje mjesto, a svoju ulogu obično definiraju kao odgovornu i savjesniju, pokušavajući ugoditi roditeljima, a također osjećaju odgovornost i za mlađu braću i sestre.

Stoga se najmlađa djeca neprestano pokušavaju oduprijeti tom višem statusu prvorođenca i traže druge načine samoizražavanja. Budući da ne mogu biti toliko odgovorni i poslušni, pokušavaju se razlikovati na druge načine i često postaju emotivniji, kreativniji i duhovitiji.

Srednja djeca nikada nisu imala privilegiju biti jedinci, a također ne dobivaju istu pažnju kao najmlađa braća i sestre, pa često mogu osjećati ljubomoru. Vjerojatnije je da će biti pobunjenici u obitelji, ali i naučiti vrijedne vještine koje će im pomoći da se lakše slažu s ljudima, pa će kasnije biti vrlo društveni.

Jedinici su opet priča za sebe. Ta djeca imaju svu pažnju svojih roditelja i ne moraju je dijeliti ni s kim, tako da mogu biti prilično razmažena. Istodobno im se pruža sva potrebna podrška i okruženi su starijim ljudima, što ih čini vrlo inteligentnima i motiviranima te će vrlo vjerojatno biti uspješni u budućnosti.

Zanimljiv je još jedan podatak vezan za odabir karijere. Prema istraživanju Career Builder iz 2011., najmlađe dijete u obitelji često odabire kreativne poslove poput arhitekture, umjetnosti, dizajna i pisanja.