Je li moje dijete premršavo?

Je li vaše dijete samo vitko ili je zaista pothranjeno? Jede li dovoljno? Kakvu hranu jede?

Je li moje dijete premršavo?

Posljednje vrijeme često se priča o djeci koja imaju previše kilograma za svoju dob i fizičku strukturu, dok su često zaboravljena djeca koja imaju premalo kilograma. No je li vaše dijete zaista premršavo ili se samo radi o percepciji vas i okoline kako bi vaše dijete trebalo izgledati?

Naime, prije nego što počnete paničariti i poduzimati korake kako bi „udebljali“ svoje dijete, potrebno je u obzir uzeti određene parametre.
Je li vaše dijete uvijek bilo mršavije? Jesu li mu oba roditelja mršava ili su bili mršavi dok su bili u njegovim godinama? Kakvo je dijete konstitucije? Što dijete jede i koliko jede?

Djeca koja su oduvijek bila mršava ne mogu se svrstavati u isti „koš“ s djecom koja su imala „normalnu“ tjelesnu težinu i prestala dobivati na težini ili smršavila. S druge strane, ako je i možda vaše dijete smršavilo u posljednje vrijeme, to ne treba ništa značiti. Potrebno je imati na umu da se dinamika rasta i razvoja djeteta neprestano mijenja, što definitivno utječe ne samo na težinu nego i preraspodjelu tjelesne mase. Primjerice, dijete koje naglo raste možda će se odjednom činiti mršavo, ali s vremenom će njegova težina sustići njegov nagli rast. S druge strane, ako dijete ne raste dovoljno brzo, može dobiti na težini, no sve će se „posložiti“ kada naraste.

U svakom slučaju treba pažljivo motriti djetetov razvoj, jer svako preveliko odstupanje može značiti problem. Također, postoje slučajevi kod djece koja su se počela debljati nakon naglog rasta, a prije toga su bili premršava, što može biti određeni razlog za brigu.

Pregled kod liječnika

Kako biti siguran da niste krivo protumačili znakove mršavljenja i debljanja vašeg djeteta? Najsigurniji način je da posjetite liječnika. On će uzeti u obzir faktore koje smo već naveli prije u tekstu - kakve su građe njegovi roditelji, koliko je dugo dijete mršavo, koje je konstitucije, ocijenit će prehrambene navike djeteta i njegovo cjelokupno zdravlje i razvoj.

Morat ćete odgovoriti na pitanja je li vaše dijete imalo određenih zdravstvenih problema - od određenih viroza do kroničnih bolesti. Liječnik će na pregledu izmjeriti visinu i težinu djeteta, izračunati indeks tjelesne mase i utvrditi unutar kojih parametara se nalazi vaše dijete. Ako je dijete zaista pothranjeno, pokušat će se utvrditi zašto se dogodilo. Budite spremni odgovoriti na detaljna pitanja o djetetovoj prehrani. Na kraju postoji mogućnost dodatnih pretraga krvne slike, te preporuka liječnika za dijetu - za debljanje.

Kako pomoći djetetu da dobije na težini

Međuobroci su jedan od načina da djeci „podvalite“ jela koja su zdrava i puna kalorija, a koji se moraju sastojati od orašastih plodova, avokada, zatim punomasnog mlijeka, jogurta, pudinga, sireva, cjelovitih žitarica i malih sendviča sa mesnim prerađevinama. Sve su to stvari koje dijete može jesti usput dok uči, dok se igra, odmara ili bilo što drugo. Neka takvi „snackovi“ budu uvijek negdje pokraj njega i sigurno će nešto od toga završiti i u njemu.

Pokušajte planirati zdrave obroke i međuobroke za dijete u kojima neće odjednom morati pojesti mnogo (jer vjerojatno ima vrlo mali želudac u koji ne stane mnogo). Važnije je vaše dijete dobije što više zdravijih obroka, pune vitamina, minerala, proteina, vlakna i ugljikohidrata. Na kraju krajeva, najvažnije je da je dijete zdravo i da se normalno razvija. Pa što i ako je vitkije nego što su druga djeca?

Bilo da je dijete mršavo, normalno ili deblje, nemojte im davati nezdravu hranu. Ako ste ih na taj način hranili od malena, vjerojatno ćete teško prekinuti tu naviku, ali na njenom prekidanju morate ozbiljno poraditi. Neka vrijeme obroka bude ugodno obiteljsko vrijeme, bez žurbe i strke, ako je ikako moguće. Uključite dijete u kupovinu i pripremu hrane, kako biste potaknuli interes za hranu.

Također, nemojte djetetu davati grickalice prije glavnih obroka, a pola sata prije obroka nastojte privoditi djetetove aktivnosti na minimum, kako ne bi bilo previše zaokupljeno onim što radi, pa će željeti preskočiti obrok ili jesti minimalno. Dijete mora jesti redovito, ako želite da dobiva na težini.  

Zdrave navike

Ako je dijete izbirljivo i odbija jesti određene vrste hrane, doktor će vam vjerojatno savjetovati određene dodatke prehrani. Danas ih se može kupiti u ljekarnama, trgovinama i drogerijama i najčešće su vrlo ukusni djeci. Ograničite unos slatkih i gaziranih sokova koji će zasititi dijete, posebno prije glavnih obroka. Neka dijete pije vodu, čajeve i svježe iscijeđene sokove od voća.

I za kraj, nemojte neprestano pred djetetom spominjati njegovu težinu, jer to može izazvati reakcije prkosa da još manje jede i odbija hranu, zatim pretjeranu samosvijest o vlastitoj težini i izgledu koji možda trenutno odstupa od određenih standarda, što može dovesti do drugih problema.

Najvažnije je da djetetu usadite svijet da mora jesti redovito i zdravo, jer ćete s time mu usaditi zdrave navike koje će mu ostati za cijeli život, što je na kraju najvažnije od svega. Svako je dijete je drugačije, a najvažnije je njegovo zdravlje koje nije uvijek povezano s težinom, koje pak ne zadovoljava određene parametre.  

(vam)