Financijska strana drugog stanja

Sve što treba te znati o potporama i naknadama u trudnoći i nakon nje

Financijska strana drugog stanja

Poneke se mame znaju gorko našaliti kako su zbog rođenja djeteta morale podići kredit. I to po mogućnosti u ranoj trudnoći, jer svaki odlazak na bolovanje zbog čuvanja trudnoće, a pogotovo razdoblje rodiljnog dopusta, znači i gubitak kreditne sposobnosti u hrvatskim bankama. Plaće više nema, bila mala ili bila pristojna, nego na tekući račun sjeda naknada Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, koja se, kako je to objasnila jedna osobna bankarica, temelji na prosjeku vaše plaće prije rodiljnog dopusta, ali ipak nije vaša plaća.

To podsjeća na onu poznatu nebulozu  iz  90-tih kada je jedan hrvatski političar izjavio kako novac nije imovina. I otišao u povijest. No, nebuloze su nastavile svoj život. Do dana današnjeg, zagorčavajući život trudnicama, rodiljama i njihovoj dječici, koja toga srećom još nisu svjesna.

Državna potpora od 2.300 kn

Rođenje djeteta hrvatska država podupire s jednokratnom  novčanom pomoći za opremu novorođenčeta u iznosu oko 2.300 kuna. Iznos pomoći je vezan uz proračunsku osnovicu (70 posto osnovice). Zahtjev se predaje u područnom uredu ili ispostavi Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u mjestu prebivališta. Zahtjevu treba priložiti kopiju rodnog lista djeteta, domovnicu djeteta na uvid, kopiju obrasca „Tiskanica 3“ na uvid i uvjerenje o prebivalištu djeteta na uvid.

Pravo ne ovisi o imovinskom cenzusu, već pripada svim zaposlenim i samozaposlenim roditeljima, poljoprivrednicima van sustava poreza na dohodak ili dobit, te nezaposlenim roditeljima ukoliko na dan rođenja djeteta ispunjavaju sljedeće uvjete: hrvatsko državljanstvo s prebivalištem ili status stranca sa stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od najmanje 12 mjeseci, te obvezno zdravstveno osiguranje kod HZZO-a. Roditeljima van sustava rada (učenici, studenti, umirovljenici, nesposobni za rad) pomoć pripada ukoliko na dan rođenja djeteta imaju hrvatsko državljanstvo s prebivalištem ili status stranca sa stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od najmanje 5 godina, i obvezno zdravstveno osiguranje kod HZZO-a.

Puna plaća prvih 6 mjeseci djetetova života

Do navršenih šest mjeseci djetetova života naknada plaće  iznosi 100% od osnovice prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju. Naknada je delimitirana. Roditelj koji ne ispunjava uvjet staža osiguranja u trajanju od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine prije početka korištenja prava ima pravo na naknadu plaće u visini 50% proračunske osnovice – 1.663,00 kn. Roditeljski dopust traje šest mjeseci (180 dana) za prvo i drugo dijete, 30 mjeseci (900 dana) za blizance, treće i svako sljedeće dijete. Može se koristiti u dijelovima do navršene 8. godine života djeteta. Koriste ga roditelji u jednakom trajanju ako se nisu pisano izjasnili da će pravo koristiti samo jedan roditelj čime se drugi roditelj odriče svog prava.

Najviše 2.660 kn nakon navršenih šest mjeseci

Naknada plaće za prvih 6 odnosno 8 mjeseci iznosi 100% od osnovice za naknadu, ali ne može za puno radno vrijeme biti viša od 80% proračunske osnovice – odnosno više od 2.660.80 kn. Nakon korištenja roditeljskog dopusta u trajanju od  6 odnosno 8 mjeseci za  preostali dio korištenja neiskorištenog prava naknada iznosi 50% proračunske osnovice , odnosno 1.663,00 kn.

Čuvanje trudnoće

Nijedna trudnica ne ide na bolovanje zbog čuvanja trudnoće iz hira, nego zato što je tako odredio njezin ginekolog. Medicinski razlozi za rizičnu trudnoću u pravilu znače odlazak na bolovanje, koje se nastavlja rodiljnim dopustom. Na čuvanju trudnoće naknada maksimalno može iznositi 4260 kuna, bez obzira ako trudnica ima veću plaću od toga. Iznos naknade za bolovanje zbog komplikacija u trudnoći je limitiran i iznosi maksimalno  4.257,28kn.

Kad počne rodiljni dopust, uzima se prosjek plaće zadnjih šest mjeseci i oni su iznos za naknadu prvih šest mjeseci djetetova života. Ako se na rodiljni dopust ide direktno sa bolovanja zbog komplikacija u trudnoći, on počinje 45 dana prije poroda. Dokumentacija koja se prilaže u slučaju prijelaza s komplikacija na rodiljni dopust jest slijedeća: dva primjerka Zahtjeva za isplatu naknade plaće za obvezni rodiljni dopust (formular dobivate u HZZO-u), zatim vlastoručno potpisana izjava da se iznos rodiljne naknade isplaćuje na Vaš tekući račun (također se podiže u HZZO-u). Treba još izvješće o bolovanju (tzv. doznake). Prosjek plaće nije potreban jer se uzima onaj prosjek koji je predan prilikom otvaranja komplikacija. Majke koje nemaju dovoljno staža (minimalno 12 neprekinutih mjeseci), tijekom bolovanja zbog komplikacija u trudnoći primaju oko 830 kuna.


(M.G.)
Foto: Marius Waldal / Foter.com / CC BY-NC-SA