Drugo stanje - druga pravila: 10 stvari koje ne smiješ raditi dok si trudna

Svaka mama želi najbolje za svoje dijete od prvog dana i zbog toga nije teško poštivati pravila koaj su na snazi tijekom devet mjeseci slatkog iščekivanja

Drugo stanje - druga pravila: 10 stvari koje ne smiješ raditi dok si trudna

Trudnoća se s razlogom naziva drugim stanjem jer se, pod utjecajem hormona, tijelo žene u potpunosti mijenja, stvara novi život. Tijekom trudnoće, stoga, vrijede potpuno druga pravila.

Osim što su alkohol i cigarete tijekom ovih devet mjeseci strogo zabranjeni, poželjno je da vodiš što zdraviji stil života i izbjegavaš stres, kofein te još neke stvari i navike. U nastavku ti donosimo što sve ne bi smjela činiti u trudnoći kako bi se beba pod tvojim srcem neometano razvijala i bila potpuno sigurna. 

Image

Pravilna prehrana tijekom trudnoće i tijekom prvih godina djetetova života


Image


(FOTO: Pexels)

Tetoviranje

Iako možda imaš više vremena, no inače i svakakve ti ideje padaju na pamet, s tetoviranjem se strpi još neko vrijeme. Nema smisla izlagati bebu i sebe kemikalijama iz boja ili pak riziku da se zarazite hepatitisom B.

Trbušnjaci

Bez obzira jesi li u formi i radiš li trbušnjake svaki dan, u trudnoći prestani s tom praksom. Riječ je o vježbama koje vrše pritisak na abdomen, a to ti nije u interesu. Umjesto trbušnjaka, prakticiraj položaj iz joge krava-mačka. 

Spa tretmani

Iako postoje mnogi beauty tretmani na koje možeš ići i tijekom trudnoće, izbjegavati bi trebala masaže, osobito masaže vrućim kamenjem, saune i kemijski piling. 

Izbjeljivanje zuba

Za blistavi osmijeh tijekom trudnoće osloni se na dobru staru četkicu za zube i pastu. Proizvodi koje se koriste u profesionalnom izbjeljivanju zuba ne preporučuju se trudnicama.

Konzumacija tune

Tuna sadrži visok postotak žive koja može nanijeti štetu neurološkom razvoju fetusa. Ne moraš u potpunosti izbaciti tunu iz prehrane, već pazi da budeš umjerena u konzumaciji ove fine ribe i da bude dobro pečena. Trudnice ne smiju jesti sirovo meso, ni riblje ni životinjsko.

Čišćenje mačjeg pijeska

Trudnice bi trebale izbjegavati čistiti mačji pijesak zbog toksoplazme, rijetke, no vrlo opasne infekcije za plod, čiji uzročnik može biti u mačjem izmetu. 

Intenzivno istezanje

Umjerena rekreacija i lagane vježbe istezanja poželjne su u trudnoći, no nije preporučljivo intenzivno istezanje, odnosno duboke joga poze.  Tijekom trudnoće tijelo pojačano proizvodi relaksin, hormon koji opušta ligamente u cijelom tijelu i omekšava cerviks kako bi ga pripremio za porođaj.  Ako pretjeraš s istezanjem, mogla bi istegnuti ligamenete i prouzrokovati si nepotrebnu bol.

Visoke potpetice

Oko visokih potpetica u trudnoći lome se koplja. Naime, neke žene su pobornice istih, dok druge vjeruju da ih treba izbjegavati tijekom ovih devet mjeseci. Struka kaže, piše portal She Konws da bi bilo dobro izbjegavati ih jer na taj način smanjuješ rizik od proširenih vena, ali i nezgoda. Koliko god ti mislila da si sigurna na visokoj peti, u trudnoći se ligamenti ponašaju drugačije, a pritom su i opterećeni većim broje kilograma te riskiraš ozljede. 

Kava

Mnogim ženama najteže se odreći kave u trudnoći. Na sreću, nije nužno izbaciti ju u potpunosti, no bilo bi dobro smanjiti konzumaciju na jedn kavu dnevno. Razlog je, naravno, kofein. Pretjerana konzumacija ovog stimulansa može utjecati na porođajnu težinu bebe te dovesti do toga da se rodi s premalo kilograma. Osim toga, kofein u posljednjem tromjesečju trudnoće može remetiti bebin san i metabolizam. 

Jahanje i bicikliranje

Ove dvije aktivnosti strogo su zabranjene u trudnoći zbog položaja u kojem se nalaziš dok jašeš ili voziš bicikl. Tvoja zdjelica i maternica izložene su direktnom pritisku, što nije dobro. Osim toga, postoji rizik od pada, osobito tijekom jahanja.