Dječja štednja i povrat poreza

Djeci se porez na kamate vraća jer su djeca samostalni porezni obveznici

Dječja štednja i povrat poreza

Početkom prošle godine uveden je porez na kamate na štednju, a mnogi roditelji koji su otvorili štednju za djecu i ne znaju da su im djeca postala porezni obveznici. To znači da ovisno o iznosu poreza i ostalih prihoda, ako ih ostvaruju, imaju pravo i na povrat poreza. Porezna uprava uputila je poziv roditeljima ili starateljima djece da se jave Poreznoj upravi ako njihovo dijete nema svoj račun na koji bi mu se uplatio povrat poreza. Trebaju doći u svoju poreznu ispostavu s izvodom iz matične knjige rođenih za dijete i brojem računa u banci na koji će im sjesti povrat preplaćenog poreza. Za djecu koja nemaju račun u banci alternativno se dostavlja račun roditelja ili skrbnika.

Privremeno porezno rješenje
Porezna uprava objašnjava da će se privremeno porezno rješenje kojim se utvrđuje godišnji porez na dohodak i prirez porezu na dohodak maloljetnika dostavljati zakonskim zastupnicima, a utvrđeni iznos za povrat isplatit će se na račune maloljetnika temeljem podataka dostupnih Poreznoj upravi. No, za maloljetnike koji nemaju otvoren račun na koji se može uplatiti povrat poreza, u privremenim će poreznim rješenjima pisati da se poziva zakonski zastupnik poreznog obveznika maloljetnika  da se javi nadležnoj ispostavi Porezne uprave. Tada će se provesti postupak utvrđivanja zakonskog zastupnika, pa roditelji moraju donijeti u Poreznu upravu i rodni list svoje djece, te dostaviti broj računa za uplatu povrata poreza. Roditelji su pozvani da ranije dostave tražene podatke kako se tijekom ljeta ne bi stvarale gužve. Porezna rješenja trebala bi stići na kućne adrese do 30. lipnja, a isplata povrata najavljena je za kolovoz.

Porez na kamate na štednju 12 posto
Hrvatska oporezuje kamate na štednju jedinstvenom stopom poreza od 12 posto uvećanom uz pripadajući prirez. Djeci se porez na kamate vraća jer su djeca samostalni porezni obveznici pa i njima pripada pravo na korištenje neoporezive olakšice do propisane svote. Kod djece taj dohodak mogu činiti zarade preko servisa ili već spomenute kamate na štednju, ili zarada od vlasničkih udjela. Djeca mogu biti osobna olakšica roditelja ili staratelja sve dok njihovi prihodi, uključujući i stipendije, ne prelaze pet osobnih odbitaka, a to iznosi 13 tisuća kuna godišnje. Utvrdi li se, na primjer, da je neko dijete lani dobilo 13 tisuća kuna od kamata na štednju, roditelj će ga morati maknuti sa svoje porezne kartice kao olakšicu.

Uvjeti štednje
Ako planirate djetetu otvoriti račun u banci i uplaćivati mjesečno određeni iznos kako bi u godinama punoljetnosti moglo raspolagati određenom ušteđevinom, dobro se informirajte o zakonskim ograničenjima u raspolaganju imovinom djeteta. Raspitali smo što se nudi u našim bankama kada se radi o dječjoj štednji, pod kojim uvjetima, s kakvom kamatom.

Na račun PBZ Dječje štednje sredstva može uplaćivati zakonski zastupnik, tj. roditelj, skrbnik ili bilo koja druga osoba. Nakon uplate početnog iznosa od minimalno 200 kuna, za vrijeme trajanja oročenja možete uplaćivati sredstva dinamikom i u iznosima koji vam najviše odgovaraju. Visine kamatnih stopa ovise o iznosu depozita i roku oročenja. Roditelji (zakonski zastupnici) mogu bez odobrenja nadležnog suda ili samo jedan roditelj bez suglasnosti drugog roditelja s depozitnog računa maloljetnog djeteta raspolagati novčanim sredstvima u mjesečnom iznosu koji ne prelazi svotu od 10.000 kuna, u skladu s odredbama Obiteljskog zakona.

Štedni račun Pčelica
Kunski štedni račun Pčelica namijenjen je djeci, koju Zagrebačka banka nagrađuje i darom dobrodošlice te uključivanjem u sustav nagrađivanja prema kojem za određeno stanje na računu dijete ostvaruje pravo na nagradu. Kamata po viđenju za uloge na računima dječje štednje Pčelica iznosi 2,00 % fiksno, godišnje. Dječji kunski štedni račun Pčelica mogu otvoriti djeca do navršene 12. godine života, uz jednog roditelja kao zakonskog zastupnika ili skrbnika.

Erste: Medo Štedo dječja štednja
Kod Erste banke dokumentacija potrebna za ugovaranje Medo Štedo dječje štednje obuhvaća izvadak iz matične knjige rođenih ili rodni list djeteta, skrbnik treba i pravomoćno Rješenje Centra za socijalnu skrb da je imenovan skrbnikom te OIB djeteta i roditelja. Prema vlastitim financijskim mogućnostima uplaćujete na dječji štedni račun kada i koliko želite s istim odabranim rokom dospijeća. Pokraj redovne kamate na štednju, ostvarujete i dodatnu premiju na obračunatu kamatu do čak 50 posto. Minimalni početni ulog je 100 kuna, a minimalni rok oročenja je 6 mjeseci i jedan dan.