Dječja štednja

Sve što trebate znati o raspolaganju imovinom djeteta

Dječja štednja

Odlučili ste otvoriti djetetu račun u banci i uplaćivati mjesečno određeni iznos kako bi u godinama punoljetnosti moglo raspolagati određenom ušteđevinom. No, prije nego otvorite dječju štednju, dobro se informirajte o zakonskim ograničenjima u raspolaganju imovinom djeteta. Jer roditelji koji su prijašnjih godina uplaćivali sredstva na dječju štednju, u trenutku kada su htjeli podići novac neugodno su se iznenadili kada su u banci doznali da mjesečno mogu s djetetova račua podići samo 900 kuna. Za sve veće iznose treba im potvrda Centra za socijalnu skrb.

Riječ je o odluci koju je donijelo prijašnje Ministarstvo zdravstva kako bi se zaštitila djeca. Za mnoge roditelje to je zadiranje države u nešto što je se ne tiče, smatraju da imaju pravo raspolagati s novcem s dječje štednje kako i kad žele, budući da su je sami i uplaćivali, a ne da o tome moraju tražiti dozvolu državnih institucija, te pritom još objašnjavati i dokazivati da novac podižu s računa kako bi njime kupili, primjerice, djetetu knjige ili uplatili školovanje stranog jezika.

Bez suglasnosti nema novca

Bez potvrde Centra za socijalnu skrb, za dijete do 6 godina mjesečno se može podići 902,87 kuna, za dijete od 7 do 12 godina 1062,20 kuna i za dijete od 13 do 18 godina 1168,42 kuna. Navedeni iznosi definirani su u skladu s dobi djeteta te iznosima koji su u okviru važećeg Obiteljskog zakona definirani kao minimalni novčani iznosi potrebni za mjesečno uzdržavanje djeteta , koje utvrđuje Ministarstvo zdravstva svake godine na temelju prosječne neto plaće za prošlu godinu.

U Centru za socijalnu skrb uglavnom traže da po suglasnost dođu oba roditelja zajedno, da potpišu izjavu o tomu da će novac koristiti za djetetove potrebe: uzdržavanje, liječenje, odgoj, školovanje, obrazovanje i slično, te pritom moraju donijeti i predračun za kupnju određene stvari. Rješenje Centar donosi u roku od 30 dana. Imajte dakle na umu kakav je način raspolaganja dječjom štednjom, jer mnogi još nisu upoznati sa zakonskim ograničenjima kada žele podići novac s djetetova računa. Provjerili smo pak u nekoliko banaka kakvi su uvjeti dječje štednje, kakve su kamatne stope, te postoje li dodatne pogodnosti.   

PBZ Dječja štednja

Na račun PBZ Dječje štednje sredstva može uplaćivati zakonski zastupnik, tj. roditelj, skrbnik ili bilo koja druga osoba. Nakon uplate početnog iznosa od minimalno 200 kuna, za vrijeme trajanja oročenja možete uplaćivati sredstva dinamikom i u iznosima koji vam najviše odgovaraju. Visine kamatnih stopa ovise o iznosu depozita i roku oročenja. Za vrijeme trajanja oročenja naknadnim uplatama iznos oročenja može prijeći u viši kamatni razred. Od tog datuma, koji može biti bilo koji datum u mjesecu, kamata se obračunava po višoj kamatnoj stopi za odgovarajuću ročnost i iznos oročenja. Primjerice, ako je iznos depozita između 4 tisuće i 50 tisuća kuna, kamata na rok oročenja od 60 i više mjeseci iznosi 4,90 posto. Ako je depozit veći od 50 tisuća kuna, kamata se povećava na 5 posto, a ako je depozit iznad 200 tisuća kuna, kamata na rok oročenja od 60 i više mjeseci iznosi 5,20 posto.  

Zaba: Štedni račun Pčelica

Kunski štedni račun Pčelica namijenjen je djeci, koju Zagrebačka banka nagrađuje i darom dobrodošlice te uključivanjem u sustav nagrađivanja prema kojem za određeno stanje na računu dijete ostvaruje pravo na nagradu.Kamata po viđenju  za uloge na računima dječje štednje Pčelica iznosi 4,50 posto godišnje. Dječji kunski štedni račun Pčelica mogu otvoriti djeca do navršene 16. godine života, uz jednog roditelja kao zakonskog zastupnika ili skrbnika.


Erste: Medo Štedo dječja štednja

Kod Erste banke dokumentacija potrebna za ugovaranje Medo Štedo dječje štednje obuhvaća izvadak iz matične knjige rođenih ili rodni list djeteta,  skrbnik treba i pravomoćno Rješenje Centra za socijalnu skrb da je imenovan skrbnikom te OIB djeteta i roditelja (zakonskog zastupnika/skrbnika). Prema vlastitim financijskim mogućnostima uplaćujete na  dječji štedni račun kada i koliko želite s istim odabranim rokom dospijeća. Pored redovne kamate na štednju, ostvarujete i dodatnu premiju na obračunatu kamatu do čak 50 posto. Minimalni početni ulog je 100 kuna, a minimalni rok oročenja je 6 mjeseci i jedan dan. Premija se obračunava istekom oročenja na iznos ukupno obračunate kamate. Banka priznaje premiju ako su sredstva oročena do datuma dospijeća.Premijska stopa je fiksna, a ovisi o roku oročenja i iznosi: 10 posto na rok preko 6 mjeseci, 20 posto na rok preko 12 mjeseci, 40 posto na rok preko 24 mjeseci, te 50 posto ako je rok oročenja duži od 36 mjeseci.

Hypo limač štednja

U Hypo banci u ponudi imaju limač štednju za djecu do 14 godina starosti. Štedna knjižica vodi se u HRK ili EUR. Minimalni polog je 30,00 HRK ili 4,00 EUR. Kamatna stopa je 4,5 posto za štednju u HRK, a 3 posto za štednju u EUR. Štedna knjižica otvara se na ime domaće, maloljetne, fizičke osobe zastupane po zakonitom zastupniku ili staratelju, a na osnovi rodnog lista ili izvoda matice rođenih djeteta. Maksimalni dopušteni saldo na štednoj knjižici iznosi 100.000,00 HRK ili 14.000,00 EUR. Sredstvima na štednoj knjižici može raspolagati zakonski zastupnik ili staratelj. Na štednu knjižicu koja se vodi kunama, uz zakonskog zastupnika ili staratelja novčani ulog može položiti i druga osoba.


(M.G.)